Tükenen sadece esnaf mı?

Seydişehir ekonomik anlamda farklı noktalardan değerlendirilecek bir iktisadi yapıya sahip…

Üç beş örnekle konuyu açmaya çalışalım isterseniz.

 Seydişehir emekli ve memur açısından yaşanacak bir  yer diye  düşünüyorum…  yaşam şeklini gelir seviyesine göre ayarlayanlar için   çok fazla   sorun yaşanmayabilir, çok  üst düzey  bir yaşam standarttı da  olmasa  amiyane tabiri ile takıl tokmak  geçinir gider..

 Özel sektörde asgari ücret veya biraz daha üstünde çalışanlar durumu ise malumunuz üzere emekli ve memurunki kadar kolay değil…  Hele birde okuyan çocukları var  ise   bunun yanında kredi kartı  ve  bankaya   bulaştıysa vay ki vay halimize...    Bir dokun,  bin ah işit... Son zamanlarda bunun örnekleri çok fazla…

Büyük esnaf ve 50 kişi üstü çalıştıranlar için yeni getirilen düzenlemeler ile istenen şarlar (avukat, doktor ve mühendis bulundurma zorunluluğu)   işletmecileri  canından  bezdirmiş durumda.

Ekonominin katalizörü olan İnşaat sektörü için ise Seydişehir’de işler eskisi kadar hızlı olmadığı hatta durma noktasın geldiği biliniyor ama  bunun yanında  120 bin liraya daireler satılıyor…  Çelişkiler yumağı… Seydişehir’de inşaat sektörü, pazarı, satıcısı ile ayrı bir makale  konusu  diyelim geçelim..

 Küçük esnaf  için  ise  durumu tarif etmek  oldukça  zor.     Her mahalleye yeni şubeler açan büyük AVM ler küçük esnafın canına okudu bitirdi. Üç beş ay içinde gelecek ulusal ölçekli büyük bir   market ile  perakende   sektöründe  kartlar  bir daha  karılacak.   Her  sektörden bitik olan küçük esnaf    ara sokaklardan  başlayarak ana  caddelere  doğru   adım adım  tükenişin içinde..

 Bu köşeden defalarca küçük esnaf yazısı okudunuz… Dün söyledik bugünde söylüyoruz esnafın derdiyle  ilgilenen  yok.  Türkiye de bagıran çağıran hakkını arayan   sivil toplum örgütleri   tam olmasa da  kendi  haklarını  koruyorlar.

 Türkiye’nin   en büyük  sivil  üyesi  ve nüfusu olan  Esnaf  kesiminin  sivil toplum  örgütleri  ile   küçük esnafı  gözden çıkarmış durumda.    Eger küçük esnafı gözden çıkarmasalar bu gün inim inleyen üyelerini derdiyle ilgilenirler. 

 

Ekonomik göstergeler büyüyormuş  ,  ihracat   artıyormuş  bunlar  doğrudur..   Türkiye’de  oluşturulan ekonomik sistemle elit bir  tabaka   teşviklerle  önü açılarak on yıl boyunca   parasına  para katarak  büyürken  bir tarafta  ise  yok olan küçük esnaf.  

Sırf istihdam yaratacak gerekçesiyle yapınla bu düzenlemeler   sonucu olan şeyler. Neymiş  efendim bunlar işçi istihdam ediyormuş, görüyoruz  istihdam ettikleri işçileri verdikleri paraları zamları gördük   ve göreceğiz,  asgari ücrete kaç para   zam verdiler 40-50 tl.  yarın ilçemizde yapılacak olan sözleşme ile verilecek zammı da göreceğiz. Diğer tarafta ihracat artmış mış cari açık azalmışşş… Esnaf banka borçlarıyla yama yaparak ayakta durmaya çalışırken vız gelir tırıs gider böyle şeyler…

  Türkiye’de zengin fakir ayrımında  makas  her geçen gün açılıyor ve bir tarafta  zenginler bir tarafta  onuru ile  yaşam mücadelesi veren  fakir kesim.

Bir taraftardan da devletten aldığı   yeşil kart, kömür  gibi yardımlarla  parazit gibi  geçinen (Haketmeyen) bir grup  türetildi.

 Bu Türkiye’nin fotoğrafı, maalesef Seydişehir’in fotoğrafı...

Uyarıyorum tükenen sadece esnaf değil…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum