M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Paranın efendisi…

Sivas Kangal Termik Santrali’nin özelleştirme ihalesiyle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında Pankobirlik Başkanı Recep Konuk’un “paranın efendisi olduk” cümlesini not etmiştim… Cümlenin benzer bir versiyonunu basın notunda da gördüm.

Diyor ki Konuk: Konya Şeker bundan 1,5 ay önce bir ihaleye girdi, 2 milyar 78 milyon dolara kadar çıktı. Son ihaleyi de 1 milyar dolara sadece 15 milyon dolar kala, yani 985 milyon dolarlık teklifle kazandı. Bu rakamlar bugün ne Konya kamuoyuna ne Konya Şeker mensuplarına garip gelmiyor, kimseyi korkutmuyor. Önceden durum şuydu, biz rakamların esiriydik, şimdi rakamların efendisiyiz.

***

Şunu arada söyleyivereyim: Sivas Kangal Termik Santrali’ni Ortak Girişim’le Konya Şeker’in alması ‘önemli’ bir olay…

Bir kere bu yatırım Konya Şeker’in, Konya sınırları dışındaki ilk yatırımı olacak…

***

Recep Konuk anlatıyor…

-Dün böyleydi:

“Bundan 12 yıl önce bir büyük bankanın patronuyla sadece bir teminat mektubu için masaya oturmuştuk, söylediği aynen şuydu: Sayın Başkan, bir bankacı olarak ben bu bilançoya teminat mektubu vermem”…

-Bugün böyle:

“Kaynak ne? Dış finansman. Konya Şeker’in bu işbirliğinde yükümlülüğü tecrübesi, güvenilirliği ve işletmecilik kabiliyetidir. Konya Şeker adına duyulan güven ve açılan kredi bu milyar doların (985 milyon doları kastediyor) kat be kat üzerindedir. Dünyada para bol ve o para için en güvenli liman Türkiye, o limanın üstünde en güvenilir şirketlerden biri de Konya Şeker’dir. Konya Şeker olarak Dünya parasını dünyada en ucuz maliyetle kullanma ayrıcalığına sahibiz.

***  

Basın toplantısından sonra olayın Sivas yansımalarını anlamaya çalıştım…

Oradaki bazı gazeteci dostlarımız ‘panik’ halindeler…

Özelleştirmeden santralde çalışanların, bölge esnafının zarar edeceği yönünde yazılar yazıyorlar…

Basın toplantısında Konuk’un üzerine basa basa kurduğu cümlelerden biri de bu kaygıyı gidermeye yönelikti:

-Sivas kamuoyu ve Kangallı hemşerilerimizin gönlü ferah, içi huzurlu olsun. Konya Şeker kimsenin elinden ekmeğini almak için adım atmaz. Konya Şeker elinin değdiği her yerde ekmeği büyütmek, elinde ekmeği olmayana ekmek bulmak için çalışır. Yani biz Sivaslı hemşerilerimizin sırtına yük olmaya değil, onların sırtındaki geçim yükünü hafifletmek için Sivas’a geliyoruz.

***  

Paranın efendisi olmak, görünen yüzüyle Konya Şeker’i bölge için başrole oturtuyor…

Umarım, Anadolu’nun bu dev şirketi; efendi olmanın hikmetlerini yarınlarda da sergiler.

Bu duyguyla Sivas Kangal Termik Santrali’nin özelleştirmesinin Konya’mız, Sivas ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Tebrik ediyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.