M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Makam değil dert sahibi olun

Cuma akşamı Büyükşehir Belediyesi, Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Köseoğlu ile birlikte, eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü’nün organizesi, Aksaray Valisi Orhan Âlimoğlu’nun davetlisi olarak Aksaray’a gittik.

Sami Bey, ilin yöneticileri, milletvekilleri, rektörü ve ileri gelenleriyle birlikte olacağımızı ve Aksaray’ın eğitim ve kültürel sorunlarını konuşacağımızı söylemişti.

Saat 20 sularında Aksaray’daydık…

Aksaray Valisi Orhan Âlimoğlu, AK Parti Aksaray Milletvekili Ruhi Açıkgöz, (ertesi sabah diğer milletvekili Ali Rıza Alaboyun da dâhil oldu), Belediye Başkanı Nevzat Palta, Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar, Konya’dan tanıdığımız Aksaray İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yusuf İnceer, belediye başkan yardımcıları Hüseyin Altınsoy ile Abdurrahim Sertdemir ve çeşitli kademeden yöneticiler tarafından karşılandık…

Sami Beyin organize ettiği Aksaray’daki toplantıya Vali Bey’in davetiyle katılanlar arasında bizimle birlikte Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki bürokratımız Ali Altuntaş, Kayseri’den eski MÜSİAD Başkanı Mustafa Tekelli, İstanbul’dan Şair Ebubekir Eroğlu ve yazar Mehmet Çetin de vardı.

***

Cuma gecesi ilerleyen saatlere kadar, Somuncu Baba’nın şehri Aksaray’ı anlattılar bize…

Yaptıklarını da anlattılar, dertlerini de…

Bir kere bu ‘derdin’ altını çizmemiz gerekiyor.

Aksaray’da valisinden belediye başkanına, milletvekillerinden daire müdürüne kadar şehrin 20 yıl sonrasının bugünkü gibi olmaması için neler yapılacağına dair kafa yoran bir ortak akıl var.

Nihayetinde değerlerini paylaştığımız bu şehrin geleceği ile ilgili olarak neler yapılabileceği konusunda düşüncelerimizi sunduk.

Cumartesi sabahtan öğleden sonrasına kadar, Sami Bey’in yönetiminde bu ortak akla kattığımız düşünceler, velut bir toprağa atılmış tohum gibiydi.

***

Yapılan çalışmaların nihayetinde Aksaray Milletvekili Ruhi Açıkgöz,

“Gelin hey dertli gelin bu derdimden siz de alın

Dertli bilir dertli halin ya dertsizler bunda neyler”

…mısralarını söyledikten sonra, katılımcıların ortaya koyduğu düşüncelere memnuniyetini ifade etti.

Bir de Belediye Başkanı Nevzat Palta’nın Sami Bey için söyledikleri var ki, bu da önemli:

İki hükümet döneminde bakanlık yapmış, iki dönem milletvekili olmuş bir kişi, Aksaray’ın dertlerine kafa yoruyor.

Kendisine ‘dert’ ediniyor.

Sami Bey de, bu cümlelere “Biz sadece bunun için, bu derdi çekmek için yaşıyoruz” diye cevap verdi.

***

Programı baştan sona, büyük bir samimiyet ve ciddiyetle yöneten Sami Bey’in, resmiyette hiç görevi değilken böyle bir konuda kendisini ve arkadaşlarını ortaya koyması son derece anlamlı…

Bazen bir şeyler yapmanız için, illa makam sahibi olmanız gerekmiyor.

Dert sahibi olun, yeter!  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum