Hakem Olayı...

Hz. Ali ve Muaviye taraftarları arasında meydana gelen Sıffın Savaşı'nda daha fazla Müslüman kanının akıtılmaması amacıyla düşünülen, Hz. Ali'nin Ebû Musa el-Es'âri’yi,  Hz. Muaviye'nin ise Amr b. El-âs hakem olarak tayin ettikleri ve adı geçenlerin şubat 657 tarihinde ortak bir karara varmak amacıyla bir araya gelip bu konuda hüküm vermek üzere anlaştıkları olayın adına Hakem Olayı denir.

Bilindiği gibi iki hakem Hz. Ali ve Muaviye’nin halifeliği konusunda bir türlü anlaşamamış ve ikisini de halifelikten men etmeye karar vermişlerdir. Müslümanların ittifak edeceği üçüncü bir kişiyi halife seçecekleri doğrultusunda karar almışlardır. Bunun üzerine ortak kararı açıklamak için yüksekçe bir yere çıkan Hz. Ali’nin hakemi Ebu Musa “Hz. Ali ve Muaviye’yi şu parmağımdaki yüzüğü çıkarttığım gibi hilafet görevinden alıyorum” demiştir. Ebu Musa’dan sonra konuşmaya çıkan ve aynı şeyleri söylemesi gereken Amr b. El-as ise “Duydunuz Ebu Musa Hz. Ali’yi hilafet görevinden aldı. Ben de Muaviye’yi halife tayin ediyorum” dedi.

Bir hakemin hain tutumu nedeni ile Müslümanlar arasında kalıcı bölünmeler ve fitneler ortaya çıktı. Muaviye haksız yere halife oldu. Bu olayın kötü sonuçları yüzyıllar boyunca İslam coğrafyasında hissedildi ve hala hissedilmeye devam ediyor. Adil olması gereken en önemli kişi olan hakemlerin, adaletin dışına çıkması toplumları her zaman fesada uğratmıştır.

Peki bu olayı neden anlattım? Son günlerde bazı siyasilerin ünü büyük bir gazeteciyi hakem tayin ederek televizyonda tartışmaları moda oldu. AKP’li ve CHP’li siyasiler milyonların önünde tartışıyor ve hakem daha başından adaletli olamayacağı kesin birisi. Sürekli CHP’li tarafından olaya bakıyor. Programın seyrinde bir bakıyorsunuz, hakemle CHP’li siyasi aynı dili kullanıyor. Karşı tarafta kalan siyasi ancak normal seyrin dışına çıkarak kendini savunmaya çalışıyor. Buda hoş görüntülere sahne olmuyor.

Suç kimde? Müslümanlar tarihlerinden bir türlü ders almıyor. Adil olmayan ve üstelik bu yönde birçok sabıkası bulunan birini hakem tayin ediyorsan sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsın.

Bu ülkede başka adil insan kalmamış gibi, ünü büyük gazeteci ile ortaya çıkan zihniyete şaşırıyorum doğrusu. Adalet ancak adil insanlarla sağlanır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.