M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Akyürek’le aynı duygular!

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın büyükşehir belediye başkan adaylarından 3’ünü önceki gün Konya’da açıklamasının yalın anlamının dışında başka anlamları da bulunuyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in Pazartesi düzenlediği basın toplantısında altını çizdiğim cümleler vardı:

Şeb-i Arus’a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6. kez katılacağını belirten Akyürek, “Başbakanımızın törenlere her yıl katılıyor olması Konya’ya ve Mevlana’nın temsil ettiği manaya verdiği önemi göstermektedir” demişti.

Başbakan Erdoğan’ın Konya’nın yanı sıra Kayseri ve Antalya büyükşehir belediye başkan adaylarını da burada açıklaması, gerçekten Konya’ya verilen önemin bir başka işareti.

Tabi açıklanan ilk üç belediye başkan adayı arasında Tahir Akyürek’in bulunuyor olmasını da iyi okumamız gerekiyor.

Başbakan’ın en çok güvendiği üç isimden biridir Tahir Akyürek.

Şimdi Tahir Akyürek, yerel seçimlerde yeniden aday; sandıkta oy kullanarak kanaatini bildirecek olan seçmene saygısızlık etmek istemem ama ihtimal bile diyemeyeceğim bir kesinlikle 5 yıl daha Konya’nın başkanı.

Daha önce de Akyürek’in AK Parti’nin kesin adayı olacağını yazmıştım, bunları söylemek için filozof olmaya elbette gerek yok.

Fakat okuyucu da artık basındaki bazı kirli haberlere, dedikodulara meyletmemesi gerektiğini fark etmeli.

Şimdi…

Tahir Akyürek’le ilgili takdirimizi kamuoyu bilir.

Akyürek’i ve hizmetlerini yakından takip eden bir isim olarak, Başbakan Erdoğan’ın yeniden adaylığını açıklamasından büyük keyif aldım.

5 yıl önce nasıl heyecanlanmışsam, aynı heyecanı yaşadım.

Yaşadığım bu heyecan elbette şehir adına beklentilerimizin emin bir ele teslim ediliyor olmasından kaynaklı.

Öyle inanıyorum ki Başkan Akyürek, bu heyecan kıvılcımlarını önümüzdeki dönemde yok etmeyecektir.

Nasıl ki kendisi “Başbakanımızın törenlere her yıl katılıyor olması Konya’ya ve Mevlana’nın temsil ettiği manaya verdiği önemi göstermektedir” diyerek bir okumada bulunuyorsa, bizler de yeni dönemde onun önem verdiği şeyleri daha rahat bir şekilde okumak istiyoruz.

Çünkü geç esen pişmanlık rüzgârı gönlümüzü serinletmeye yetmez.

İlk önce 5 yılda gerçekleştiremediği şeylerin analizini iyi yaparak, kırgınlığını gönlüne gömenleri -nasıl olur bilmem ama- göz ardı etmeyi bırakmalı.

5 yıl boyunca ihmal ettiği, -aslında gerekçe olarak kabul edemeyeceğimiz bahanelerle- kendisine ve Konya’ya faydalı olacağını bildiği kişileri daha fazla ihmal etmemeli.

Konya’nın faydasına olacak bir ekiple yola devam etmeyi göze alması, onun lider kişiliğinin gereğidir, zekâtı değil.

Yapılan edilen onca hizmeti gösterişli kılan şey değil midir ‘olumlu kanaat’.

Bugün ‘bizlik’ dairesi içinde yer alan pek çok değerli ismin yapılan hizmetlerle ilgili bir kanaat belirtmemesi, olumsuz intibaları su yüzüne çıkarıyor.

Bunların hepsini Tahir Bey bizden daha iyi biliyordur, eminim.

Bizim için sürpriz olmadığı halde Başbakan Erdoğan kendisini tekrar aday gösterdiği için nasıl heyecanlanmışsak, aynı heyecan dalgasını önümüzdeki dönemde Tahir Bey’in de beslemesi gerekiyor.

Kendisinin özellikle yabancı devlet adamlarına ve topluluklarına naklettiği Mevlana’nın “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir” sözünü hatırlatmak istiyorum.

Yeni dönemde aynı duyguyu paylaşan ve aynı kökten gelenlerle bağını kuvvetlendirmiş bir Akyürek, Konya’ya daha fazla katkıda bulunacaktır.

Dilerim bu yolculuğu, yeni hayırlı hizmetlere vesile olur.

Şimdiye kadar utanmadığımız gibi bundan sonra da utanmayız.

Konya’nın hak ettiği adaydır Akyürek…

Ve her hak eden hak ettiğini almalıdır, ne fazla ne eksik.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum