ÜRESİN ŞİİRLER...

Aşk meydan savaşına katıldım 

On iki, on üç yaşlarımda 

Savaş hala sürüyor 

 

Her güzel gördüğümde  

Yenilim aşka 

Utku aşkın olur 

 

Aşka yönelenler üresin 

 

Her şairin aşkla bir tanışıklığı vardır. Kiminin aşkı Leyla kiminin aşkı Mevla kiminin ki ise yalan dünya. Ama bütün şairler geçer bu aşk yolundan. Bazısına aşk bir menzil, bazısına sadece yol, bazısına da bitmeyen bir cenktir. Bu yazımızda tanıyacağımız şairimiz Ahmet Üresin içinse, yukarıda alıntıladığımız şiirinde belirttiği gibi aşk bir meydan savaşı olarak görünüyor. Bu öyle bir meydan ki yiğitlerin, mertlerin, vefalı kahramanların göze alabileceği, tam bir er meydanı. Şairimiz de bu vasıflarıyla çıkmış meydana ve savaşını, belki de silahların en naifi şiirle veriyor. Güzel mısraalar kuşanmış, güzel şiirler söylüyor. 

 

Şairimiz, 01.12.1952 tarihinde Konya Bozkır Dere Kasabası'nda doğmuş. İlk ve ortaokulu Bozkır’da, öğretmen okulunu Akşehir’de okumuş. Yurdun çeşitli yerlerinde 33 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra 2004 yılında emekliye ayrılmış. 1988’de de Açık Öğretim Fakültesi Ön Lisans programını bitirmiş. Şiire 1971 yılında Öğretmen okulu son sınıfta başlamış. Şiirleri çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlandıktan sonra bunları kitaplaştırdı. Kitapları: Bir Şiir Gibi, Selam Olsun, Beyaz Kuş, Gül Kurusu Akşamlar ve Güneşe Tutunmak’tır.  

 

Bunca şiir ve kitaptan sonra da şiir söylemeye devam etmekte olan şairimiz Ahmet Üresin şiiri şöyle tarif ediyor: “Şiir bir akarsudur, aktıkça etrafı yeşertir, güzelleştirir.” 

 

Şiirlerinde genellikle sevgiyi, aşkı anlatan şair, bazı etkilendiği toplumsal olayları da şiirinin içine katıyor, kâh üzüntüsünü kâh sevincini kâh eleştirilerini dile getiriyor. Yılların verdiği bir rahatlık göze çarpıyor bu şiirlerde ve ipek gibi, duru bir söyleyiş dikkati çekiyor. Nakaratları seviyor ve eserinin yapısını çoğunlukla bu nakaratlardan oluşturuyor. Şiirlerinin sonunu da halk şairlerinde gördüğümüz tapşırmak diye adlandırdığımız mahlasla bitiriyor, mahlas olarak da soyadını “Üresin” seçmiş ve bunu kelime anlamına da uygun düşürerek ustalığını gösteriyor.  

 

Sevgili şairimize hayatta ve şiir serüveninde başarılar diliyorum. Kendisinden güzel bir şiir: 

 

KONYA’DA BİR GÜZEL 

 

Konya’da bir güzel 

Güzel mi güzel 

Nazlı mı nazlı 

Cilveli mi cilveli 

 

Oturur durur 

Meram’da yeşillikler içinde 

Güzel güzel 

Nazlı nazlı 

Cilveli cilveli 

Oturur da oturur 

 

Gezer durur 

Zafer2de, Form’da, Nalçacı’da 

Güzel güzel 

Nazlı nazlı 

Cilveli cilveli 

Gezer de durur 

 

Döner durur 

Alladdin Tepesi çevresinde 

Güzel güzel 

Nazlı nazlı 

Cilveli cilveli 

Döner de durur 

 

Gider durur 

O önde 

ÜRESİN arkada 

Güzel güzel 

Nazlı nazlı 

Cilveli cilveli... 

Ne olur der 

Ne de olmaz der 

Gider de gider. 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.