Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Uluslararası Öğrencilerimizin Mezuniyet Programı.

Mevlana  Kültür Merkezi sema salonu, yedi kıtadan gelen gençlerimizin muhteşem mezuniyet programına sahne oldu.

Konya’da eğitim gören uluslararası öğrencilerimizin mezuniyet programını Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamız ve Karadağ Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanı Sayın Rifat Fejzic hocamız şereflendirdi. Hınca hınç dolu sema salonumuzda her iki şeref konuğumuz çok önemli mesajlar verdiler.

NEÜ İlahiyat Fakültemiz Türkiye’nin en köklü, marka değeri en yüksek, en bilinen bugüne kadar binlerce mezun vermiş yüksek bir din eğitimi kurumumuzdur.

1962 yılından 1982 yılına kadar Yüksek İslam Enstitüsü adıyla hizmet veren kurumumuz,  1982 tarihinden itibaren İlahiyat Fakültesine dönüşmüştür.

Bu sebeple NEÜ İlahiyat fakültesinden mezun olmak,  bir ayrıcalıktır.  Şu anda İlahiyat Fakültemiz uluslararası bir hüviyet kazanmış durumdadır. 2750 öğrenci mevcuduna sahip olan fakültemizde yaklaşık 60 ülkeden 250 misafir öğrencimiz eğitim görmektedir.

Bilindiği gibi her bidayetin bir nihayeti vardır. Mezuniyet törenleri hasat mevsimi gibidir. 4-5 yıldır ekilen tohumlar bugün başağa durmuştur. Burada bir emek vardır. Bu emeği takdir etmek,  erdemliliktir. İlahiyat Fakültemizin bir mensubu olarak tüm emeği geçenleri tebrik ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

2016-2017 eğitim-öğretim yılında Konya İlahiyat Fakültesi Uluslararası İlahiyat programından 35 öğrencimizi mezun ediyoruz.  Misafir öğrencilerimizin geldikleri ülkelere göre dağılımı şöyledir: Afganistan’dan 8; Türkmenistan’dan 2; Almanya’dan 4; Azerbaycan’dan 3; Çin’den 1; Endonezya’dan 1; Gürcistan’dan 2; Kazakistan’dan 5; Kosova’dan 1; Özbekistan’dan 2; Pakistan’dan 2; Romanya’dan 1; Suriye’den 2 öğrencimiz mezun oluyor.

Diyanet İşleri Başkanlığımız küresel ölçekte büyük işler başarıyor. Bunlardan birisi de Türkiye Diyanet Vakfı marifetiyle dünyanın her tarafından getirilen öğrencilerin iaşe, ibate ihtiyaçlarını karşılaması ve burs imkânlarıyla desteklemesidir.

Hem uluslararası İmam-Hatip Liselerinde ve hem de Uluslararası İlahiyat programından mezun olan ümmetimizin evlatları, Türkiye ile kendi ülkeleri arasında kardeşlik ve dostluk köprüleri kuracaklardır. Her şeyden önemlisi de kendi ülkelerinin kaderine sahip çıkacaklardır. Bu ışığı onların gözlerinden okuyoruz.

 Gelecek, bizimdir.

Acılı ve sancılı ümmet coğrafyalarından gelen ve  mezun ettiğimiz öğrencilerimizin her biri peygamber varisidir.  Yıllarca sömürülen kara kıtada aziz İslam’a hizmet edecekler, Batı’da İslamofobi ateşini İslam’ın nuruyla söndüreceklerdir. Onların hizmet alanı, bütün bir yeryüzüdür.  İlim, irfan meşalesi onlar sayesinde her tarafta dalgalanacaktır.  Onlar,  bu ümmetin umududur. İslam’ın merhamet ve şefkat dilini söz ve davranışlarında yaşattıkları sürece mazlum ve mağdur coğrafyaların kaderi değişecektir.

Sevgili gençlerimizin bahtları açık olsun.

Yüce Allah yâr ve yardımcıları olsun.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.