Trump ne diyecek

 

Son yılların en manyak başkanlarından birisi olan ABD Başkanı Donald Trump, dünyaya karşı başlattığı ekonomik savaştan yenilgiyle çıkacağa benziyor. Bu savaşı ilk Türkiye üzerinde denedi. Fakat Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde misli ile karşılık verildi. şimdi sizlere Trump’un geçmişini hatırlamak istiyorum.

2016 Başkanlık Adayı

ABD’li iş adamı ve girişimci Donald Trump uzun süredir siyasi arenada boy gösteren bir isim. 2016 yılına kadar resmi bir adaylığı söz konusu olmasa da siyasi görüşlerini her alanda dile getirmekten çekinmeyen isim demeçleri ile sık sık gündeme geliyordu. 2002 yılında ABD başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan Donald Trump, adaylık için 2016 yılını işaret etmişti.

Oldukça yüksek gelirli bir iş adamı olması sebebi ile Cumhuriyetçi Parti adaylığı için çalıştığı dönemde seçim kampanyaları için haftada harcadığı 2 milyon dolar gibi bir rakam ile sık sık gündeme geldi. Siyasi propaganda için sloganı ‘Amerika’yı Tekrar Harika Yapalım‘dır. Seçim çalışmalarında vaatleri arasında Müslümanlık ve göçmen krizi konularındaki beyanatları ile öne çıkmıştır.

Gençlik Yılları, İş ve Özel Hayatı

14 Haziran 1946 yılında New York‘ta doğan 69 yaşındaki Trump Alman asıllı Amerikalı iş adamı Frederick Trup’ın torunudur. Babası Fred Trump’tır ve 5 çocuğundan birisidir. Şimdiye kadar 3 evlilik yapan Trump’ın 5 çocuğu vardır.

Babası emlakcılık yapan Trump 1960’lı yıllarda liseyi bıraktı ve askeri akademide işletme bilimleri okudu. Babasının yaptığı inşaatlarda küçük işlerle iş hayatına atıldı. İş dünyasında basamakları hızla tırmanan isim, şirketlerinde çok sayıda gayrimenkul sahibi olması ile şuanda ABD’nin emlak kralı olarak tanımlanıyor.

Müslümanlar Hakkında Söylemleri

Şuan dünyanın büyük bir çoğunluğunun eleştirdiği isim inanılmaz tepkiler alıyor. Müslümanlar hakkındaki nefret söylemleri nedeni ile ABD ve tüm dünyada fazlasıyla nefret edilen bir isim haline gelen Trump, gelen tepkiler üzerine birkaç defa geri adım atmak zorunda kalmıştır. Bir konuşmasında, ''Ben Müslümanları seviyorum. Bence onlar harika insanlardır '' açıklamasında bulunmuştur ancak daha sonra Müslümanların geçici olarak ABD'ye girişinin engellenmesini belirttiği konuşması büyük tepkiler görmüştür. Ardından Amerika'nın Orlando Eyaleti'nde gerçekleşen olay nedeni ile bir takım açıklamalarda da bulunmuştur. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada " Bu Amerikan değerlerine ve ulusal güvenlik çıkarlarına aykırıdır " denilmiştir. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ‘Trump Amerika’nın savunduğu değerlere aksi şeyler söylüyor’ dedi.

‘Trump Bölücüdür’

Söylemleri ve vaatleri ile tüm dünyadan sayısız tepki alan isim hakkında birçok ünlü sima eleştirel açıklamalarda bulunmuştur. Suudi Prens El Velid bin Talal, Trump için " Amerika 'nın yüz karası " dedi. Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion ‘Böyle bir görüşü Kanada ’da kabul edemeyiz. ABD ’den duyduğumuz hiçbir görüşe bugüne kadar bu derece uzak düşmüş hissetmedik’ dedi.  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Melissa Fleming, Müslümanlara karşı kullandığı söylemlerden kaygı duyduklarını belirtti. Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi adına açıklama yapan iletişim direktörü İbrahim Hooper ise "Donald Trump Müslüman karşıtı bağnazlığını artırırken insan bir sonraki sözünün ne olacağını merak ediyor" dedi. Eski Cumhuriyetçi Parti başkan adaylarından ise ' Trump bir bölücüdür' açıklaması gelmişti.

 

Son yıllarda dünyanın karşılaştığı Trump felaketinden nasıl kurtulacağı bile belli değil. Bakalım Trump bu durumlara nasıl bir açıklama yapacak, neler diyecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum