Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

Teslime Tosun sana …

Yavrum kimsin, nereden geldin nereye gidiyorsun bilmiyorum, ama izlediğim ve çevremdekilerden duyduğum kadarıyla iyi bir Konya karşıtısın. Söyle bakayım Konya sana ne yaptı, Konyalı sana nasıl davrandı da bu kadar yan gözle bakarsın bu şehre?..

Çok nezih bir halk yürüyüşünü kalkıp nerelere götürdün. Üstelik bu öyle memurların, işçilerin ya da bilmem kimlerin maaşa zam isteriz diye yürüdükleri türden bir yürüyüş de değildi. Peygamberimiz efendimizin yanında olduğumuzu göstermek, ona sadakat göstermek için tertiplenmiş iyi niyetli bir yürüyüştü. Sen ne yaptın? Tam manasıyla bir çuval inciri berbat ettin. Sen peygamberini sevmez misin? Ona sadakat göstermek istemez misin?..

Aliye isimli kızcağızı da izledim TV’den, o ne de olsa Konyalı’ydı ve temkinli konuşuyordu. Kur’an-ı Kerim okurken sakız çiğnemiş, uygunsuz hareketler yapmış. Bunlar anlatılanlar, lakin ben izlediğim kadarıyla olayı büyütmemeye çalıştı. Kusurunu görmüş gibiydi. Fakat Doğan Haber Ajansı Konya muhabiri Teslime Tosun işi çığırından çıkaran isim oldu.

Bak hele dediklerine:

Konya’da ev bulmakta zorlanıyormuş başı açıklar…

Konya’da sokakta yürürken bile tedirgin oluyormuş kapalı olmayanlar…

Konya’da başı açık gazetecilik yapmak çok zormuş…

Yazıklar olsun. Ön yargının da bu kadarına pes doğrusu. Diyecek söz kalmadı. Ağzımdan kötü bir söz çıkmadan yazıyı keseceğim. Fakat bir okurum benden seni kınamamı istedi. Hem onun adına, hem de Konyalı olarak Konya adına seni kınıyorum. Müdürlerine söyle seni başka bir şehirde istihdam etsinler. Konya’yı sevmeyenleri Konya da sevmez.

 

Ecevit ne diyordu?

Karaoğlan namıyla anılan ve Türk siyasi hayatında önemli bir yeri olan eski başbakanlardan Bülent Ecevit önceki gün Habertürk isimli TV kanalında Gülgün Feyman’ın konuğuydu. Ecevit’e girmeden önce Gülgün Feyman hakkında bilgi vermek isterim. Feyman 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Tayyip Erdoğan’ı son gün canlı ana haber bültenine çıkarmış ve “Kaçak evde oturuyorsunuz, adaylıktan çekilecek misiniz?” diye sormuştu. Tayyip beyin o zamanki cevabı hala kulaklarımda. “Sizin şu an yayın yapmakta olduğunuz TV kanalı da kaçak, siz yayını durduracak mısınız!”

Aradan geçen 12 seneye rağmen performansından hiçbir şey kaybetmeyen Feyman bu sefer Tayyip Bey’in Cumhurbaşkanı olmasını engellemek için 3 Kasım’da halktan yüzde bir oy alan Ecevit’e Ahmet Necdet Sezer’in ikinci kez seçilmesiyle ilgili fikrini soruyordu. Efendim, türbanlı biri Çankaya’ya çıkmamalıymış da bilmem ne de…

Yahu halkın Tayyip beyi cumhurbaşkanlığına çıkardığı falan yok. Hem niye çıksın ki, icranın başında durmak varken. Zamanı gelince oraya müspet, vatanını seven, Türkiye’nin lehine her hadiseyi destekleyen tertemiz birisi aday gösterilir ve seçilir. Bu kadar basit. Seçilen bu kişi ile de başbakan anlaşır gider. Türkiye’nin önü açılır…

Garip olan şu ki, Ecevit gibi ne dediği anlaşılamayacak kadar yaşlanmış birisinin ağzından tavşan çıkarmaya çalışan zihniyetin kendisini görememesi, ne kadar gülünç duruma düştüklerini anlayamamaları…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.