Bir Sabatayist Suçlaması

Konya Aydınlar Ocağı Salı akşamları Sille Kültür Evi’nde toplantı düzenliyor. Dr. Mustafa Güçlü’nün önderliğinde düzenlenen bu toplantılara zaman buldukça ben de katılırım. Oldukça düzeyli geçen bu toplantının bazılarında ise cumhuriyetin değerleri ile kabul edilmesi mümkün olmayan şeyler ortaya konuyor. Örneğin Geçtiğimiz yıl yapılan ve konusu Çanakkale olan bir toplantıda konuşmacı, o savaşın en büyük komutanlarından biri olan Mustafa Kemal’den tek söz etmemişti.

31 Ocak’ta yapılan toplantıya ben katılamamıştım. 3 Şubat tarihli Memleket gazetesinde o toplantı ile ilgili haberi okudum. Okuduklarıma inanamadım. Şunu düşündüm, sanırım tarih, tarihçilere bırakılamayacak kadar önemli.

Tarihçi Mehmet Şendal şöyle demiş: Menemen olayında da üniforması ile tek başına Derviş Mehmet ve yandaşlarının karşısına çıkması ve onları tahrik etmesi akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Bu sebeple Kubilay bence sabatayisttir.”

Mehmet Şendal bir de şunu söylemiş: Derviş Mehmet olayı Batı Anadolu’da çıkan tek isyandır. Evet doğrudur da,bunun nedenini ben söyleyeyim. Cumhuriyet yeni yeni toparlanıyor. Devlet yaralarını sarıyor. Batı Anadolu yıllarca işgalin acılarını, zulümlerini çekmiş, bu zulümden onu kurtaran cumhuriyet yönetimi. Batı Anadolu kendisini kurtaranlara neden isyan etsin? İşte sadece mürteci Derviş Mehmet çıkmış, kim dikilecek karşısına? Elbette Kubilay. Kubilay bir öğretmen, orada askerlik görevini yapıyor. Elbette irticanın karşısına dikilecek. Bu kahramanlığı nedeniyle irticaya dur demek için başını veren bu yiğidi anıyoruz.

Kurtuluş savaşının amansız bir şekilde sürdüğü yıllarda Konya’da çıkan isyanların geri planında da hep mürteciler var. Önde görünenler, yani tetikçiler ise cahil eşkıya. İsyan bastırıldıktan sonra asılanlardan 9’u Konya’ya yakın bir köyden. Hepsi eşkıya. Ninelerimiz anlatırlardı bu adamın şerri yüzünden dağda ekin işleyemediklerini, koyunlarını güdemediklerini anlatırlardı. Diyelim ki bu isyanlar başarılı oldu, Kuvayi Milliye kazanamadı. Ne olacaktı o zaman? namaz kılmak için işgalci Yunan’dan icazet mi alacaktı sayın tarihçi?

Doğuda çıkarılan isyanların arkasında ise hep İngilizler oldu. Onların önde görünen maşaları da şıhlar ve ağalardı. Bu devlet onların da haklarından geldi.

Bir devrim şehidi ucuz karalamalara kurban edilmemeli.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.