Servet R. Çolak

Servet R. Çolak

Son Bahar – Son Baskı

Artık demir almak günü gelmişse zamandan,

Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

 

Ne güzel söylemiş şair Yahya Kemal Beyatlı, ‘Sessiz Gemi’ şiirinde. Ünlü şiir, her ne kadar ölümü anlatsa da Memleket Gazetesi için yazdığımız son yazılar da insanda sanki içe dışa sığmayan bir matem bıraktığı için bu mısra ile başlamak istedim.

16 yıldır Konya basınına unutulmaz haberler vermiş, Konya tarihine bakıldığında unutulmaz arşivlik belgeler bırakan Memleket Gazetesi, bugün son baskısını yaptı. Bundan sonraki yayın hayatına memleket.com.tr internet haber sitesiyle devam edecek. Bu durum sadece Konya’daki gazetelerde değil New York Times gazetesi başta olmak üzere yazılı medyayı bırakıyor. Türkiye’de Haber Türk ve Vatan gazetesi de gazete baskılarını bitirerek internet üzerinden yayın yapmaya başladı.

Son gelinen aşamada ise, artık yerel gazeteler aynı yöntemle yayın yapmaya başlayacaklar. Web ağı ve sosyal medya global dünyadan yerele kadar birçok gazetenin baskısına son verdirtti.

Tüm bu oluşumlar karşısında, peki gazete çalışanları etkilenmiyor mu? Elbette en çok etkilenenler de çalışanlar oluyor.

Memleket’tin baskısının son bulmasıyla birlikte basın mecrasında yeni ufuklara yol alacağız. Aslında bu meçhul zamanda giden Sessiz Gemiler’in mendil sallamayan yolcularıyız. Yakın gelecekte tüm gazeteler baskıları bitirecek ve internet üzerinden devam edecek. Bizlerde çok sevdiğimiz gazetecilik mesleğimize, internet gazeteciliği yaparak devam edeceğiz.

Son baharın çetin ve yaprak dökümünün olduğu bu günlerde Memleket Gazetesi İmtiyaz Sahibi değerli abimiz, Adem Alemdar’a yeni döneminde canı gönülden başarılar diliyorum. Bunun yanında yaklaşık 4 yıldır haber yapmaktan elimde fotoğraf makinesiyle haber koşturmaktan zevk aldığım Memleket Gazetesi’ne veda ediyorum. Bir ekip ruhunun tam anlamıyla meydana getirdiği gücün en belirginliğini burada, bu ekipte hissettim. Hocamız sayılan Adem Alemdar’a bana verdiği tüm destek ve cesaretlendirmelerinden dolayı da kendisine sonsuz teşekkürler sonarken tüm yaptıkları için Allah ondan razı olsun diyorum. 4 yıl önce ilk geldiğimde bana yol gösteren tüm can arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Her bitiş yeni bir başlangıç olduğu gerçeğine dayanarak, Nasibimizi Allah’tan diliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.