Sigara yasağı ve Yol kenarı çöpleri!

İki hafta önce yazdıklarımın tekrar hatırlatarak bugünkü yazıma başlamak istiyorum,

Sigara yasağı kanunu genişletiliyormuş!. Sigara içenler artık daha dikkatli olmak zorunda kalacakmış! Sigara nerelerde içilmeyecek, nerelerde yasaklanıyor o yerler ilan edilmiş!

Hadi canım sende, duyda inanma, Konya”da sigara yasağı öylemi? kim inanır buna, sigara yasağı kim biz kim.

AVM önü, ibadethane bahçesi, yürüyüş alanları ve çocukların bulunduğu parklar da sigara  içilmesi de yasakmış.

Beyler siz şakamı yapıyorsunuz? Eğitim kurumların bahçelerinde ve hemen kapı önlerinde, resmi dairelerin bahçe ve kapı önünde, yetmedi birçok resmi kurumun müdürlerin özel odalarında. Tüm iş merkezlerinde sigara içiliyor.

Allah aşkına, okulların kapılarının önünde öğrencilerle öğretmenlerin yan yana sigara içtiğinden demi haberiniz yok?.

Birçok kafenin tamamına yakın bölümünde, bazılarının tamamında sigara içiliyor. Bunları ben görüyorum yetkililer görmüyor mu? Siz bizimle dalgamı geçiyorsunuz.

Belediye otobüs şoförleri, dolmuş şoförleri, Belediye ve birçok resmi kurumun müdürlerin özel makam araçlarında, Belediyeye ait otoparkların yetkililerin oturduğu daracık yerlerde sigara içiliyor bundan damı haberiniz yok.

Çay bahçesi gibi alanlarda sigara içen masa ile içmeyen masa yan yana olamayacak. Masalar arasında belirli mesafe şartı getirilecek-miş. Güldürmeyin beni.

Evet, yazımı yazdıktan sonra iki haftadır bu yerleri geziyorum, vallahi değişen hiçbir şey yok. Anlaşıldı artık siz yasakla dalga geçiyorsunuz.

Onun için Biraz daha bekleyeceğim, Konya”da sigara yasağı uygulanmaz eski tas eski hamam devam ederse yasakla dalga geçmeyen kurumlara başvuracağım.

Güzel ülkemde yasakla dalga geçen yöneticiler kadar, duyarlı yöneticilerde var tabi.

Geçen hafta sonu kısa bir tatil için güney illerimizden Antalya”nın şirin ilçesi Alanya”da bulundum. Şehirlerarası yolculuk yaparken alışık olmadığım ilginç bir görüntü ile karşı karşıya kaldım.

Antalya bölgesi Karayolları çalışanları yol kenarlarındaki çöpleri (Atıkları) toparlıyorlardı, tabiri caizse mıntıka temizliği yapıyorlardı.

Durdum ve tüm çalışanları tebrik ettim. Buradan o çalışanların çevreye duyarlı yöneticilerine de teşekkür ediyorum.

Toparlanan Atıkları incelediğim zaman şehirlerarası otobüs şirketlerinin yollara bıraktıkları atıkların oldukça çok olduğuna şahit oldum.

Buradan tüm otobüs şirketlerine seslenmek istiyorum.

Ne olur ekibinizi iyi yetiştirin, otobüslerdeki atıklar nereye atılması gerekirse oraya atsınlar.

En kısa zamanda yol kenarına atık bırakan otobüs şirket yetkililerini ziyaret edip bu konuda kendilerini de bilgilendirmek istiyorum.

Birde tüm çevre derneklerine buradan bir çağrım olacak;

Karayolları bölge müdürlüğü ile beraber devlet, sivil toplum, el ele şehirlerarası yol kenarlarını temizlemeye ne dersiniz. 

Çarşambanın sözü; Yaşam mücadelesini kimseye ihtiyaç duymadan veren insanlar, tek başına kalmaktan korkmazlar. Çoğu zaman sessizdirler. Çünkü onlar; elaleme minnet etmenin gürültüsünü yaşamazlar. Aşkım Kapışmak

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum