Bunları Biliyor Muydunuz?

Bence hayır.

Bilmiyordunuz.

Zaten ben de yeni öğrendim.

Sizin için İngilizceden bile çevirdim hem. Her bilginin detayını Al Jazeera English’ten okuyabilirsiniz.

Florida polisi, elleri arkadan kelepçelenmiş bir kadını sokak ortasında tekme tokat dövüyor. Diğer polisler ise sadece seyrediyorlar. Kadının suçu ise, kızgınlıkla polise tekme atmaya çalışması. Bakın tekme atması değil, atmaya çalışması diyorum. Şaşırmamalı, “Macera Dolu Amerika” olmak bunu gerektirir.

Dünyanın en büyük kedi barınaklarından biri de Kaliforniya’da bulunuyor. Lynea Lattanzio isimli yaşlı kadın barınağın kurucusu. Yaşlı kadın evlerde istenmeyip terkedilen kedilere barınağın kapılarını açıyor. Evin her yerinde kediler geziniyor. Binlerce kedi var. Bin derken öylesine söylemiyorum. Bahçeli bir ev ve evin oturma odasından tutun da banyosuna kadar her yerinde geziniyor bu kediler. Yaşlı kadın mükemmel bir şey yaptığı kanaatinde.

Malia Obama, yani Michelle ve Barack Obama’nın büyük kızı, seneye Harvard’a başlayacakmış. Her şeyi sinemaya taşıyan kafalar, “Harvard’da Bir Başkan Kızı” diye de bir film yaparlar artık.

Suriyeli bir kadın ve yakın iki arkadaşı Lübnan’da kampta kaldıkları süreçte, ne yapabileceklerini düşünüp çadırın birinde ekmek yapmaya başlamışlar. Saj denilen ekmeklerden yapmaya başlayan kadınlar, çadırlardan birini fırın olarak kullanıyorlar. Ve evet, “Elleri ekmek tutuyor!”

Geçen hafta Halep’te Katil Esad’ın hava saldırılarında 175 kişi hayatını kaybetmiş. Kendi insanını öldürmekten hiç çekinmeyen bu vampir daha çok çocukların ölmesine sebep oluyor.

İsrail askerleri yine yeni yeniden kontrol noktasından geçen abla ve aynı yaştaki erkek kardeşini öldürerek tarihe yeni bir leke bıraktı. Askerlerin savunması, Filistinli iki sivilin ateşli silah taşıdıkları iddiası. İsrail askerleri Ekim 2015’ten bu yana 193’ün kişiyi “Tehlike yarattığı” için öldürdü. Peki biz, “Tehlikenin farkında mıyız?”

2 yıl önce Alex Nieto, 2 yıl önce polis tarafından 59 kere ateş edilmek kaydıyla öldürülmüştü. Sebebi ise gencin silah taşıması. Annesi Elvira Nieto, “Keşke öldürmeden önce polis uyarsaydı” diyor. Polislerin herhangi bir ceza almadığını ağlayarak ifade ederken. Evet evet, bu olay da Amerika’da olmuş.

Boko Haram 2 yıl önce Nijerya’da 276 genç kızı kaçırmıştı. Kızlardan çoğu seks kölesi olarak kullanılırken bir kısmı da intihar bombacısı haline getiriliyor. Kızların hayatını anlatan bir gösteri geçen hafta Broadway’de gösterime girdi. Arkadaşları onları unutmuyor!

Eski yumurta kutularından ve boş kullanılmış şişelerden Suriyeli minikler, harika renkli kutular yapıyorlar. Çocukların yaptıkları şeyler, belirlenen çadır kentlerde sergileniyormuş. Onlar da biten hayatlarını yeniden inşa etmeye çalışan minik parmaklar. Hepsinin ayrı dünyası ayrı güzel gülüşü var. En içten şekilde yeniden gülecekleri günlere kavuşmaları için dua etmek düşüyor bize de.

Bir TEŞEKKÜR!

Bu arada geçen hafta Kut’ül Amare Unutturuldu mu? başlıklı yazıma çok olumlu tepkiler aldım. Okuyan, okuduğunu anlayan insanlar beni bu konularda daha derin araştırmalar yapmaya sevk ediyor. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bir teşekkür de kıymetli hocamız Prof. Dr. Oktay Sarı’ya. Kendileri, Selçuk Üniversitesinden Hanifi Soylu Hoca tarafından Kut’a gerçekleştirilen ziyaretle alakalı detaylı bir mail atmış bana. Kut’u unutmadıklarını ve unutulmaması gerektiğini de söylemiş. Yeniden Kıymetli Oktay Sarı Hocama da gösterdikleri incelikten dolayı teşekkür ediyorum. Yenigün Gazetesinde yazmaya başlayacak olduğu haberini aldığım hocama yeni görevinde de başarılar diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum