Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Şekerspor çığır açtı

48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunu evvelki Pazar günü geride bıraktık. Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ün çok özel ilgisiyle son 5 yılda Şampiyonlar Ligi’nde (2HC) yer alan tur, renkli görüntülere sahne oldu. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu artık amatör bir ruhla değil, profesyonel bir düşünce ile yapıldığı için kategori yükseltmiş ve dünyanın en büyükleri 18 profesyonel takımdan 9 unun pedal çevirmesi sağlandı. Hepimizin bildiği gibi bu branşın sıralamasında Fransa Turu birinci, İtalya Turu ikinci, İspanya Turu üçüncü, Portekiz Turu ise dördüncü durumda. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun bu turlar içinde yer almasına 2 basamak kalması ülkemizin ve bisiklet camiasının gururu oldu. Cumhurbaşkanımızın adını taşıdığı tur için gösterdiği ilgi, Bisiklet Federasyonu’nun bu konuda gösterdiği gayret son yıllarda ortada. Son 5 yıldaki bu yükseliş Konya Şekerspor sayesinde doruğa çıktı. Önceki turlarda genel klasmanda kürsüye adam çıkaramazken bu yıl Torku Şeker şampiyon çıkararak bu büyük onuru ülkemize yaşattı.

Konya Şeker bu nedenle ne kadar öğünse, gururlansa azdır. Pankobirlik Başkanı Recep KONUK başta olmak üzere Konya Şeker Fabrikası Genel Müdürü ve Kulüp Başkanı Yavuz ERENCE, Bisiklet Şube Sorumlusu Kâmil ÇOMAK, antrenör Mehmet ŞAFAKÇI ve diğer ilgilileri ayakta alkışlıyorum.

48’inci Cumhurbaşkanlığı Tur’unda 9 protim, 14 Procontinental ve 2 adette Continental olmak üzere toplam 25 takımdan, 194 sporcu 8 gün içindek1270 km pedal çevirerek bu tura renk kattı.

Bu turda son beş yıldaki en büyük başarımız, 2011 yılında Torku Şeker Forması giyen Miraç KAL’ın 7. olmasıydı.  Ama aynı formayı giyen Bulgar asıllı İvayb GABROVSKİ bu yıl şampiyon olarak hepimizin gururu oldu.

Torku Şeker geçen yıl Manisaspor ile birlikte ilk profesyonel takım kurmaya adım atmıştı.  Acemiliğini kısa sürede atan yeşil beyazlı kulüp bu yılki yarışlarla kendini ispat etmiş oldu.

Çoğumuz bisiklet sporunu ferdi spor olarak düşünürüz. Oysa durum hiçte öyle değil. Antalya-Elmalı etabını alan şampiyon İvaylo Gabroski’ye takımın diğer 7 sporcusu kol kanat gererek, bu başarı Türkiye’ye getirilmiş oldu.  Torku Şeker’in diğer bisikletçileri Ukraynalı Yuri METLOSHENKO 36, Volodymr BİLEKO 34, Sergiy GRENCHİN 34 yaşında olmasına rağmen takımın diğer elemanlarından Miraç KAL 25, Mustafa SAYAR 24, Hüseyin ÖZCAN 24, Muhammed ATALAY ise 23 yaşında. Bisiklet sporunda başarı yaşının 26 üzeri olduğu düşünülürse önümüzdeki yıllarda Torku Şekerspor’un neler yapabileceği anlaşılır. Tabiki Torku’nun Avrupa Şampiyonu olan 19 yaşındaki Ahmet ÖRKEN gibi alt yapıdan birkaç bisikletçisinin de arkadan gelmekte olduğu düşünülürse 2015-2020’li yıllarda Şekerspor’dan daha büyük beklentilerin zor olmayacağı anlaşılmış olur. Yeter ki Şekerspor Şirketi bu istikrarını sürdürsün. Gayri ihtiyari hepimiz şampiyonun komşu ülkelerden transfer edilenlerce değil Konya toprağından yetişecek gençlerce kazanılmasını arzu ederiz. Bazı dar düşünenler Fenerbahçe-Beşiktaş- Galatasaray gibi kulüplerde 6’şar 7’şer yabancı futbolcu ile kazanılan şampiyonluklarla gururlanır haz duyarlar. Ama bisiklet olunca birileri farklı düşünebilir.  Hiç merak etmesin Konyalı bisikletin üniversitesi olan Konya Torku Şekerspor 1955 yılından beri bu branşa verdiği değerle yakın bir tarihte kendi çocukları ile de aynı başarıyı yakalayacaktır.

Türk bisikleti, 1970’li yıllarda antrenör Bulgar Nenço ve 1980-1990’lı yıllarda Polonyalı Marian BETNORNEK’in katılımı ile aşama kaydetmişti.  Konya Torku Şekerspor’da şampiyon Bulgar İvaylo GABROSVSKİ ve üç Ukranyalı’nın lokomotifliğinde başarılarına yeni başarılar katacaktır.

Cumhurbaşkanımızın bu tura verdiği özel önem ve Salcano Firmasının Torku’ya reklâm amaçlı 350. 000 TL’lik bisiklet hediyesi için teşekkür ediyorum.

Son teşekkürümde tüm bu yatırımların arkasında kale gibi duran Torku Şekerspor’un fahri Başkanı Genel Başkanı Recep KONUK’a bisiklet sevgisini aşılayan KONUK’un Çumra Belediye Başkanlığı döneminde , Çumra Gençlik ve Spor İlçe Müdürü olarak görev yapan Mustafa DÜNDAR arkadaşıma.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.