Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Şehr-i Ramazan!

Ramazan, Kur’ân’da adı geçen tek aydır. Bunun hikmetini hiç düşündük mü?

Ramazan, insanlara hidayet rehberi olan Kur’ân’ın inmeye başladığı aydır. Peki, bizim hayatımıza da Kur’ân hükümleriyle inmeye başlayabilecek mi?

Ramazan, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinin bulunduğu aydır. Kadir gecesinin kıymetini bilip, kadirde kadri yücelenlerden olabilecek miyiz?

Ramazan, sevabını ancak Yüce Allah’ın vereceği oruç ayıdır. Tutacağımız kaliteli oruçlarla, Rızaya erebilecek miyiz?

Ramazan, infak ayıdır. İnfak ibadetinden ne kadar nasipdâr olabileceğiz?

Ramazan, rahmet ve bereket ayıdır. Onun rahmet ve bereketinden bizim payımıza ne kadar düşecek?

Ramazan, ibadet ve taatların sevaplarının katmerli olarak verildiği aydır. Sevaplarımızı artırabilecek miyiz?

Ramazan, şeytanların zincirlere vurulduğu, cehennem kapılarının kapandığı aydır. Biz de nefis ve şeytanlarımızı dizginleyebilecek miyiz?

Ramazan, azgın günahkârların dizginlendiği, günahların azaldığı aydır. Kulluğumuza yakışmayan şeyleri hayatımızdan def edebilecek miyiz?

Ramazan, günahkârların tevbe ve istiğfara sığındığı; Yüce Allah’ın da onları bağışladığı aydır. Rabbin mağfiretine erebilecek miyiz?

Ramazan, günahlardan kurtulma, bir daha dönmemek üzere günahları terk etme ayıdır. Hayatımızdaki haram, mekruh, müfsit adına ne varsa onları tespit edip onlara elveda diyebilecek miyiz?

Ramazan, hatimlerle, mukabelelerle Müslümanların Kur’ân ile buluştukları aydır. Geçen Ramazan’dan farklı olarak Kitabımızla ne kadar buluşup tanışacağız?

Ramazan, kardeşliklerin tazelendiği aydır. Küslüklerimize son verebilecek miyiz? Bu Ramazan’da yeni kardeşler kazanabilecek miyiz?

Ramazan, fakir fukaranın hatırlandığı infak ve yardımlaşma ayıdır. Komşu ve akrabalarımızdan işe başlamak üzere kaç fakirin yüzünü güldürebileceğiz?

Ramazan, Müslümanlar için bir okuldur. Bu okula kayıt olmak için hazırlıklarımızı tamamladık mı? Okulun öğrencileri olarak, kurallara uyan çalışkan ve ahlaklı talebeler olabilecek miyiz?

Ramazan, bir eğitim kampıdır. Tüm hazırlıklarımızı yapmış olarak gireceğimiz bu kamptan, bizi asgari bir yıl idare edebilecek enerjiyi depolayabilecek miyiz?

Ramazan, Müslümanların iman ve İslamlarını test ettikleri, revizyona tabi tuttukları mübarek aydır. İmanımızı güçlendirip Müslümanlığımızı bereketlendirebilecek miyiz?

Ramazan, Müslümanlık kalitesinin arttığı aydır. Allah katında kaç puanlık Müslümanız? Bu Ramazan’da bu puanlarımızı ne kadar artırabileceğiz?

Ramazan, Müslümanı geliştiren, değiştiren ve dönüştüren aydır. Bu Ramazan, hangi densizlikleri bize bıraktırıp hangi güzellikleri kazandıracak?

Ramazan, Müslümanların melekleştiği; meleklerin Müslümanlara imrendiği aydır. Gerçekten melekleşebilecek miyiz?

Ramazan, nefse karşı ruhun; süfliyata karşı ulviyatın tercih edildiği aydır. Peki Ramazan’da ne kadar ruhânîleşeceğiz ve ne kadar ulvuliklere yüceleceğiz?

Ramazan, en temel özellikleriyle ümmetin kendine geldiği ümmet ayıdır. Ümmet olmanın şuurunda mıyız? Ümmet olmanın gereklerini ne kadar yerine getiriyoruz?

Ramazan, Müslümanın on bir ayını yöneten, on bir ayın sultanıdır. Onun yönetimine girebilecek miyiz?

Unutmayalım ki, Ramazanı düzgün geçenin tüm senesi düzgün geçer. Ve yine unutmayalım ki dünyası Ramazan olanın ahireti bayram olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.