Şehir merkezlerindeki bölünmüş yollar

Bölünmüş yoldaki ağaçlar…

Bu konunun, Seydişehir şehir merkezinde,   bölünmüş yollarda trafik açısından mercek altına alınması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.

Kendi adıma her gün kullandığım Belediye Kavşağı’ndan Milli Egemenlik Caddesi’ne geçişte görüş kaybı sorunu yaşıyordum. Demek ki başkaları da aynı konudan mustarip imişler ki, oradaki birkaç ağacın kesilmesine karar verilmiş.

Aynı şekilde Adliye kavşağı ve Necati Kalaycıoğlu Caddesi’ndeki çift yönlü yolda, tali yol çıkışlarındaki ağaçların büyümesi ve görüş alanını daraltması ile sürücüler acısından tehlike oluşturmaya devam ediyorlar.

 Ağaç düşmanı ya da çevre düşmanı değiliz ama birinci öncelik insan hayatının güvence altına alınmasıdır.

Zira insan kaybını yerine koymanın imkânı yoktur ama ağaçların daha fazlasını uygun yerlere yeniden dikme imkânı her zaman vardır. 

Seydişehir kamuoyu bu yollardaki görüşü engelleyen yeşillik,  ağaç vs bu konularında acil çözüm bekliyor.

İlgililere duyurulur

…..

Yaya önceliği hakkı ilk başladığında karamsardım ama gün geçtikçe yollarda da gördüğüm uygulamalardan ümit var olduğumu söyleyebilirim. Belki oran olarak azdır ama bu işin oturacağını ümit ediyorum. 

Saygı gösterenleri, kurallara uyanları kutlamak lazımdır. Göstermeyenler zaten göstermemeye, hız sınırlarını aşmaya devam ediyorlar. Onlarında cezaları neyse onu kabullenmeleri gerek. Kendi düşen ağlamaz. Bilinçli olalar zaten şehir merkezinde durma mesafesinde gazdan ayağını çekince sorun bitiyor.

Şehir merkezinde MOBESE’lerin olması ve trafik kurallarını çiğneyenleri anında tespit etmesini sağlaması bakımından çok güzel.   Olası kural ihlallerin önüne geçmesi trafiği tehlikeye sokacak şekilde araç kullananlara ceza yazılması daha aktif kullanılmalı diye düşünüyorum.

Âcizane bir önerim olacak.

Konya yolunda ve Antalya yolunda rampadaki hız göstergelerinin sabit radar olarak Şehir Merkezleri mahallerdeki ana arterlerde uygulanması çok iyi olur.(Bu büyük şehirlerdeki  bazı bölgelerde  EDS olarak zaten var)

Hız sınırını geçen aracın plakasının okunup fotoğraflanması ve akabinde cezaya çarptırılması belki kesin çözüm değildir ancak en azından caydırıcı olur diye düşünüyorum.

Kazasız bir hayat dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum