Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor’a kızmak için erken

Konyaspor’un daha doğrusu Aykut Kocaman’ın bu seneki oyun karakteri netleşmeye başladı. Ankaragücü ve Antalyaspor maçlarına bakınca iç sahada, önceki yıllara nazaran, önce golü düşünen bir Konyaspor olacak. Eskiden Kocaman, oyun tarzını ortaya koyarken iç ve dış saha ayrımı yapmaz, aynı oyunu oynardı. Geçen sezonun ikinci yarısında önce golü bulan taraf olmanın denemelerini yapmış ama uzun süren kötü sonuç serisi, düzenin oturmasını engellemişti. Takımın rakiplere, sahasında korkulacak bir takım imajı vererek deplasmanlarda sağlam savunmasıyla alacağı puanların etkisini üst seviyeye taşımaya çalışacağı görülüyor. Galatasaray maçındaki aşırı kapalı savunma da, deplasmanlarda daha stratejik oynayacağının işaretiydi.

 

Antalya maçında rakip kaleye yakın oynayan Yeşil Beyazlılar, Ali Turan’ın arkası dönük ve hiçbir tehlikesi olmayan Serdar Özkan’a yaptığı gereksiz penaltıya kadar oyununu kabul ettirmişti. İlk golü bulup Antalya’nın şuursuzca üzerine gelmesini bekleyecekti ama tersi oldu. Konyaspor yoğun baskı yaparken Antalya hızlı çıkışlarıyla önemli boşluklar buldu. Miloseviç’in golünün VAR’dan iptal edilmesi de takımı moral olarak hayli düşürdü.

 

İkinci yarı yine pek beklenmeyen değişikliklerle başladı. Kocaman, Ferhat’ı çıkarıp Miya’yı aldı. Dahası Ali Turan’ı da kenara çekip Ali Çamdalı’yı alınca garipsememek mümkün değildi. Ömer Ali sağ beke, Skubiç sol beke, Jevtoviç stopere gelince takımın bütün düzeni bozuldu. Erdon Daci ve Bajic’ten faydalanma beklentisiyle ve bekleri hücumun sürekli içinden tutmak için yapılan bu hamle, yoğun baskı bile kurmadan iki gol getirdi ve açıkçası hiç beklemiyordum. Ama sonrasında savunmada oluşan zaaf Antalya’nın beraberliği yakalamasına neden oldu ve bunu maalesef bekliyordum. 86’da yenen golü çıkarmak elbette zor. Henüz hazır olmayan Konyaspor için daha da zor.

 

Maç beklediğim gibi berabere bitti. Beklemediğim Konyaspor’un iki gol atmasıydı ki bu iyi. 6. haftadaki Kayseri kaçına kadar siz de önemli beklentiler içinde olmayın. Aykut Kocaman varsa sabır taşı gibi olmalısınız. Sonra kızarsınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar