Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

Seçimlerde kazananlar kaybedenler

Abdüllatif Şener / Salih Kapusuz / Hasan Angı

Son seçimlerde kazananlar ve kaybedenler…

 

Abdüllatif Şener'in neden geri çekildiği konusu, AK Parti’nin dört önemli isminden birisi olduğu halde hala muamma. Kimi yüksek mevkilerdeki "derin dostları" nın kurbanı olduğunu söylüyor, kimi de parti içi "akıl oyunları" nı okuyamadığını ileri sürüyor. Fakat işin aslını kendisinden başka kimse bilemez. Belki Başbakan biliyordur, ama açıklamak ona düşmez…

Şener, Erdal İnönü gibi aniden siyasetten çekilmekle ne yaptı ya da ne yapmak istedi de biz anlayamadık aslında cevabı merak edilen soru bu. Şener’in eşi ve çocukları babalarını daha sık görecekler, belki onlar açısından bir kazanç olan bu vaziyet Sivas şehri için bir kayıptır.

 

Salih Kapusuz Türkiye’nin son 15 yılında ismi en çok duyulan siyasetçilerin başında gelir. Cumhurbaşkanı Gül’le birlikte Kayseri’nin kelek keseniydi yakına kadar. Seçimden önce grup başvekilliği görevini kabul etmeyeceğini dile getirerek, bakanlık istediğini açıkça belli etmişti. Lakin, Başbakan Erdoğan posta koyanları sevmiyor. Yani çok güçlü falan olmanız Başbakanın umurunda olmuyor, bileti kesip atıveriyor. Kapusuz, bu kez, her şeyin eskisinden farklı olacağını unutmuş, belki de sonunu hazırlamış vaziyette. Kayseri çok öne çıkmış durumda oysa. Her alanda Türkiye’nin enlerindeler, ama siyaset Kayseri’ye dur dedi.

 

Hasan Angı, AK Parti’nin kurucu Konya İl Başkanı. Beş sene evvel, Başbakan’ın “il başkanları istifa edip aday olmasın” talimatına rağmen aday olduğu söylenmiş ancak bu söylentilere rağmen üçüncü sıradan vekil seçilen Angı, daha sonra partinin karar mekanizmasında Konya’yı tek başına temsil eder hale gelmişti. Konya’nın AK Parti’ye verdiği yüksek oy oranıyla ve 13 vekille bakanlığı hak ettiği her platformda belirtiliyordu. Angı da bakan olmaya en yakın isimdi. Ne Konya istediği bakanlığı alabildi ne de Angı sabırla beklediği bu ikinci dönemde muradına erebildi. Konya, yani biz kaybettik yine.

 

Başbakan Erdoğan kendisine o kadar güveniyor ki, bakanlıklarda önemli isimlerin bulunmasını dert etmedi. Kısaca kazanan takımı bozmaya kalkışmadı. Birkaç bakanlık önemliydi onun için. Gerisi laf olsun. Bu tip kendisine fazla güvenen bir yapıya sahip olmasaydı, bugünleri rüyasında görürdü Başbakan tabi, orası ayrı bir yazı konusu. Konya çok oy vermiş, Bitlis tulum çıkarmış, falanca vekil bakanlığı çoktan hak etmiş, vesaire vesaire… Hiç önemi yok! Kim ne derse desin seçimi kazanan Tayyip Erdoğan’dır. Dolayısıyla kazanan karar vermeye hak sahibidir. Başarılı bir dönem diliyoruz. Türkiye kazansın diyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.