Provokasyona meydan vermeyelim

Samsun'da bir siyasi parti üyeleri tarafından yapılan bildiri dağıtımı sırasında yaşanan gerginlikte bir kişi yaralandı.

   Vatandaşlar ile bildiri dağıtan grup arasında yaşanan gerginliğin kavgaya dönüşmesiyle bir kişi yaralandı.

    Atatürk'e Hakaret Eden İsme Soruşturma Açıldı. Atatürk hakkında hakaret içerikli mesajlar nedeniyle tepki çekince Anamur İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı'ndan istifa eden Hasan Baki hakkında soruşturma açıldı.

    Televizyon, gazete haberlerinde ve sosyal medyada ‘Hayır’ cephesinden ‘hayır’ oyu vereceklerin toplumda gerginliğe neden olacak haber ve paylaşımlarını izlemekteyiz.

    İnsanlarımızı, referandumda ‘hayır’ demesi için dini ve milli değerlerimiz üzerinden propagandalar yapılmaktadır. Gerçekle ilişkisi olmayan, iftiraya varan iddialar da bulunulmaktadır.

    16 Nisan’a kadar,  şehven veya bilinçli olarak yapılacak eylem ve söylemler olacaktır. Huzurumuzu, birlik ve beraberliğimize zarar verecek olanlar dikkate alınmamalı, oyuna gelmemeliyiz. Ateşe körükle gitmemeliyiz. İtidali elden bırakmamalıyız.

    Çok partili demokrasiye geçtiğimiz 1946 yılından bugüne kadar 18 genel seçim yapıldı. 21 yerel yönetimler seçimi yapıldı. Ülkemizde, ilki 1961 yılında olmak üzere bugüne kadar altı referandum yapıldı. Türkiye ilk defa referanduma gitmiyor. Bugüne kadar, huzurlu bir şekilde seçim ve referandumları neticelendirdik.

    Bugünden 16 Nisan akşamına kadar her kesim, tüm halkımız provokasyonlara, tahrik, taciz, ajitasyon  ve kışkırtmalara izin vermemeli. Bu süre içerisinde, kötü niyetli olan çevreler toplumda kıvılcım oluşturacak davranışlarını sergileyecekler. Küçük bir kıvılcım yangına sebep olabilir. kıvılcımın üzerine benzinle gitmemek gerekir.

    Türkiye ne zaman ayağına bağlanmış zincirleri kırıp atmak istediğinde bunu engellemek isteyenler harekete geçmiştir. Türkiye; Avrasya Tüneli, üçüncü köprü, üçüncü hava alanı, nükleer santral gibi ilkleri hayata geçirmek istediğinde Gezi olayları, darbe girişimi v.b eylemler ile karşı karşıya gelmiştir.

    Halk oylaması öncesi "hayır" diyenler "evet" diyenlerde olacaktır.  Bu süreçte toplumu geren söylemlerden uzak durmak  gerekir. Kararı halk verecektir, halkın tercihine saygı duymak gerekir.

    Anadolu’da, bu coğrafya da birlik oldukça, aynı istikamete baktıkça inanın bu topraklarda barıştan başka hiçbir şeyin türküsü söylenmeyecektir. Bizler tarih boyunca olduğu gibi bugün ve yarında el ele verdikçe, inanın bu topraklarda ağıtlar değil, kan ve göz yaşı değil barışın ezgileri söylenecektir.     

    Bizler ulu bir ağacın dallarıyız. Kökümüz aynı, yapraklarımız aynı, dallarımız aynı. Ortada bir sevinç varsa hepimizin sevinci, bir acı varsa hepimizin ortak acısıdır.

    Aynı ülkede yaşayan, aynı bahçeyi paylaşan çiçekleriz. Aynı kökten, aynı topraktan beslendiğimiz gibi, suyun menbaı da aynıdır.

    Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece, bu ülke de hiçbir şey kardeşlik ve dayanışmamızı bozamayacaktır. Bu zamana kadar birbirimize karşı ötekileştirmeye çalışanları ret etmiştir. Yumuşak başlıysak, uysal koyun olmadık.

    Hepimiz ortak bir geçmişi, aynı zamanda geleceği paylaşıyoruz. Farklılıklarımız ve çeşitliliklerimiz en önemli zenginliğimizdir. Yaratılmışı Yaratandan ötürü sevdik. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum