Memleketi Kurtaran Adam

Memleketi Kurtaran Adam

Patates soğandan 'Carmina Burana'ya!

Hafta sonunda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Carl Orff'un 'Carmina Burana' adlı sahne kantatını sahneledi. Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlik birkaç bin kişinin ilgisini çekerken, onbinlerce hatta yüzbinlerce vatandaşın da tepkisini çekmeye yetti. Yakın zamana kadar patates pahalı, soğan alamıyoruz diye feryat eden halk, vergileriyle yapılan binalarda vergileriyle harcanan paralarla adını bile telaffuz edemediği konserlere tepki verdi.

 Türkiye’nin uzun uzun yıllar kutuplaşmadan çok çektiğini, sağcı, solcu, Alevi, Sünni, Türk, Kürt derken aslında meselenin ırkla, renkle, mezheple alakalı olmadığı ortaya çıkıyor.

Mesele; zihniyet, dünya görüşü, kısaca zenginlerin kendilerini ayrıcalıklı hissedebileceği gizli bir kast sisteminin bozulmaya başlaması…

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi Devlet Çok Sesli korosu gibi toplumun çok dar bir kesimini mutlu etmek için icat edilen ve günümüzde hala devam eden yapının, pazardan çürük domates toplayan garibanın veya vergisini ödeyemeyen esnafın, kirasını ödeyemeyen memurun, işten çıkarılan işsizin, mahsulü para etmeyen çiftçinin sinirlerini bozduğunu görmek gerekir artık

Birçok kesim tarafından, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu tarafından sahnelenen konsere ‘Devlet eliyle kendi değerlerimizden uzaklaştırılıyoruz’ ifadesini kullanıldığını gördük.  Bazı kesimler ise  "Konya'yı kongre merkezi yapacağız" denilerek yapılan merkezin aslına uygun hizmet etmediği şeklinde tepkisini bile  gösterdi.

Selçuklu Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen bu ve benzeri konserler yerine; kendi değerlerimizi yansıtan, toplumun genelini ilgilendiren kültürel programlara ağırlık verilmesi gerekiyor.

Bu tür organizeler yerine bizi anlatan kültürel etkinlikler hazırlayın ki tüm Konya faydalansın…

Hem yerel yönetimlerin hem de devletimizin bundan sonra yapacakları etkinliklerin zengin ve fakir herkesi kapsayacak ve herkesin anlayacağı şekilde tasarlanması gerektiğini düşünüyorum.

Kamu kaynaklarıyla dar bir kesimin mutlu edilmeye çalışılması uygulamasından vazgeçilmesi ve  gizli kast sisteminin yıkılması da gerekiyor…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.