Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

Nesiller Sizi Okuyor

                                         

Geleceğimizin teminatı olan yavrularımızın en iyi şekilde yetiştirilmesi için hepimize büyük görevler düşmektedir.

Evlatlarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Bugünün çocukları olan evlatlarımız yarının büyükleri olacaklar ve devletimizin önemli dallarında görev alacaklar.

Bu yavruların hem madden hem manen donanımlı yetişmelerinin sağlanması bizlerin sorumluluğundadır.

Evlatlarımızın bir yandan kendi derslerinde başarılı olmalarını sağlarken, diğer yandan da kendi kültürel değerlerimize bağlı, şanlı tarihimizi bilen fertler olarak yetişmelerinin önemli olduğunu da unutmamamız gerekir.

Bu konuda hepimizin büyük görevi ve sorumluluğu vardır.

İşte bu görev ve sorumluluğunun bilincinde olan Eğitimevi Yayınları ve Salıncak Çocuk Yayınları sahibi Ahmet Ortadeveci kardeşim ile değerli eşleri Ayşe Hale Ortadeveci önemli bir projeye imza atmışlardır.

Nesiller Sizi Okuyor projesi ile ilkokullarda okuyan evlatlarımıza hitabeden çok sayıda kitap hazırlığı içindeler. Hatta bu konuda bir hayli yol almış bulunmaktalar.

Cumhuriyetin 95. Yılında okullarda 95 koridor kitaplığı yaparak geleceğimize sağlam bir temel atma hedefi ile yola çıkan bu değerli kardeşlerimizin bu konuda özellikle Konyalı yazarlarla çalışma istekleri ve kitapların Konyalı yazarların kaleminden çıkma talepleri takdire şayan…

Ahmet Ortadeveci’nin deyimiyle “geçmişimiz ile geleceğimiz arasında sağlam bir bağ oluşturacak olan Nesiller Sizi Okuyor projesi ile çocuklarımız Fatih’i, Alparslan’ı, Mimar Sinan’ı, Mehmet Akif’i, Vecihi Hürkuş’u, Oktay Sinanoğlu’nu, Aziz Sancar’ı ve daha birçok değerimizi okuyacaklar.”

Bu arada Konya’nın değerleri de unutulmamış; Hacı Veyis Efendi, Hacı Veyiszade Mustafa Efendi, Tahir Büyükkörükçü, Hasan Hüseyin Varol, Feyzi Halıcı, Sadrettin Özçimi, Hulusi Baybal, Hüseyin Öksüz, Ali Küçük, Veyis Ersöz, Topal Veyis Efendi, Erol Küçükbakırcı gibi Konya’nın yetiştirdiği önemli isimlere de bu önemli projede yer verilmiş.

Ayıca Konya tarihinde adından söz ettiren, Alâeddin Keykubat, Sadrettin Konevi, Muhammed Hadimi gibi önemli isimler de projede yer almış.

Bu isimlerle ilgili kitap yazımları ya tamamlanmış veya tamamlanmak üzeredir. Okullar açılmadan önce 50 kitabın yazımı tamamlanmış olacak. Kaleme alınan bu kitaplar daha sonra ilkokul seviyesinde ve renkli çizgi resimli olarak basılarak çocuklarımıza kazandırılacak. Bununla da kalmıyor Türkçe, İngilizce olarak basılacak olan kitaplar sesli kitap olarak sosyal medya ile tüm dünyaya ulaşacak. 

Şu ana kadar; Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Nasreddin Hoca, Atatürk, Tarık Buğra, Niyaz Usta ve Aziz Sancar kitapları basılmış bile…   

Şu anda Akşehir’de 5 okulda, Çeltik ve Meram’da (Niyaz Usta) da birer okulda olmak üzere toplam 7 okulda kitaplık oluşturulmuş durumda. Bu sayı yukarıda da belirttiğim gibi 95 e ulaştırılacak.

Projeye katılmayı talep eden okullarımızın bu etkinlikte tek sorumluluğu, öğrencilerine 52 gün boyunca günde 15 dakika kitap okutmak olacak.

Şunu da belirtelim, bütün bu çalışmalar Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan izinle gerçekleşiyor.

 Devletimiz tarafından 2023 vizyonuna çok büyük önem verilmektedir. Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023 vizyonunda en büyük ağırlığın eğitime, kültüre, kitaba, okumaya verilmesi ve çocuklarımızın yukarıda belirttiğimiz şekilde kendi tarih ve kültür dokumuza uygun kitap okumalarının sağlanması şarttır. 

tarik-bugra-001.png

Ahmet ve Ayşe Hale Ortadeveci kardeşlerimiz çok hayırlı ve çok önemli bir projeyi hayata geçirmenin çabası içindeler. Kendilerine her bakımdan yardımcı olunmalı ve bu projenin tam manasıyla gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

Bu projenin Konya’nın ve Ülkemizin geleceğine iz bırakacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ortadeveci kardeşlerimi tebrik ediyor, bu hayırlı ve heyecan verici projelerinin bir an önce hayata geçmesini temenni ve niyaz ediyorum. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

nasreddin-hoca-001.png

 

Önceki ve Sonraki Yazılar