Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Meleklerle İletişim Kurulabilir mi?

 

Son zamanlarda ülkemizde spritüal yaşam danışmanları ortaya çıktı. Hatta danışmanlığın ötesinde hem Türkiye’de ve hem de yurt dışında İslam’ı tehdit eden yeni kült (sapkın inanç-mezhep-tarikat) grupları oluşmaya başladı. Bu gruplardan birisi de “meleklerle iletişim” grubudur. Bunların temsilcileri “meleklerle iletişim kitapları, melek kartları, melek enerjisi” gibi materyallerle kamuoyuna mesajlarını iletiyorlar.

Başta şunu ifade edelim ki, meleklerle iletişim kurma inancına dayalı kült hareketleri,  sekülerleşmiş topluluklardır. Yüce Allah’a sağlam bir itikat ve ubûdiyet olmadan insanda manevi bir gelişme olmaz.  Satanistlerde olduğu gibi meleklerle iletişim kurduğunu iddia eden bu gruplar,  hak din olan İslam’ın helal ve haram sınırlarını ihlal ederek, ibadetlere yer vermeden hatta Yüce Allah’ı da devreden çıkararak “evrenden ya da bedenleşmiş melekten yardım isteyin” şeklinde telkinde bulunuyorlar. Bunun adına da meleklerle iletişim kurma diyorlar. Bu inancın guruları, çevresindeki muhiplerine ve müptedilerine   “gözlerinizi kapatın, içinizden olumsuz duyguları atın, sürekli sevgiye odaklanın” demek suretiyle yedi defa nefes eksersizi yaptırıyorlar. Sonunda muhataplarına, “nasıl içinizde bir sevgi, bir ışık ve rahatlama hissettiniz mi?” diye soruyorlar.  Onlar da rahatladık, diyorlar.  Buna da melek enerjisi adını veriyorlar. Elbette nefes eksersizi yapan rahatlar. İşte onların meleklerle iletişim ritüelleri bu seanslardır. Bu seansların her bir saati, istismar edilen müşterilerin cebine ağır bedeller ödetmektedir. Meleklerle iletişim kurma kültü, son yıllarda başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaygınlık kazanan diğer kült gruplarından birisidir.  Bu grupların ortaya çıkış sebeplerinden ilki materyalist hayat tarzının yol açtığı  “maneviyat” ihtiyacı, bir diğeri de bilinçli olarak Hak Din olan İslam’ın yayılışının önüne geçmektir. Maalesef dini alanda hiçbir bilgiye sahip olmayan insanlar, biraz da kolayı seçmek ve tatmin olmayan duygu ve arzularını tatmin etmek için insanların inanç ve duygularını istismar eden umut tacirlerinin ağına düşüyorlar.

 “Meleklerle  İletişim Kurma” inancı bir kandırmacadır. Yukarıda da işaret ettiğimiz gibi, İslam inancında Allah yolunda gayret eden mü’minlere yardım eden melekler vardır. Bu görevli meleklerden bir kısmı, salih mü’min kullara kuvvet vermek, sıkıntılı ve üzüntülü zamanlarda onların maneviyatlarını yükseltmekle görevlendirilmişlerdir. Kur’an’da bu hususta açıkça meleklerin mü’minlere yardımda bulunduklarından bahsedilir. (Bkz. 3/Âl-i İmran 123: 8/Enfal 9-10). Bizler de Müslüman olarak kulluk görevlerimizi bihakkın yerine getirdikten sonra; daraldığımız, bunaldığımız ve çaresiz kaldığımız bir zamanda sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (a.s)’ın bir savaşta Hz. Ali ile ilgili olarak: “Allah’ım! Rûhu’l-Kudüs (Cebrâil)’le onu destekle!” şeklinde dua ettiği gibi: “Ya Rabbi! Bedir’de, Hendek’te,  Huneyn’de meleklerinle yardım ettiğin gibi, bana da yardım et!” diye dua edebiliriz. Bu meleklerden yardım istemek değil,  Yüce Allah’tan melekleri vesile kılmasını istemektir.   Yoksa bu,  kült gruplarının yaptığı gibi “melek merkezli” bir seküler inanç oluşumuna gitmek değildir.  İslam’la bağlantısı olmayan bu kült gruplarının yaptığı insanların inançlarını istismar ederek yeni rant kapılarını açmaktır. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum