Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Konyaspor, kolay lokma değil

Karabükspor maçı gösterdi ki Konyaspor, bu ligde bir yere geldiyse savunmasıyla geldi. Bu sezon bir ara savunma disiplini bozuldu ve takım gerçekten zor günler yaşadı. Bir kaç haftadır ise geçen sezon büyük başarı sağlanmasının anahtarı olan disiplinli savunma yeniden yerine oturmaya başladı.

İki santrfor ile oynamasına rağmen hücuma dönük oyuncuların da katıldığı bir takım savunması Karabükspor’u çok zorladı. Konyaspor’un attığı golde büyük ölçüde şans var. Ama hücum gücü yüksek rakip karşısında gol yememesi savunmanın marifeti. Penaltı da Volkan Fındıklı’nın aşırı motivasyonundan kaynaklanan bir hataydı. Kaleci Serkan çok iyi köşe seçerek takımın iyi savunmasının heba olmasına müsaade etmedi.

İlk yarı yine harika oynayan Ali Çamdalı, Konyaspor için ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu yine ispatladı. Yönetim ve Aykut Hoca’nın uzun vadede Ali’nin tarzında bir oyuncuyu mutlaka takıma kazandırması gerekiyor. Bu sistemin istikrarı adına o bölge çok önemli. Bu arada biz Hakkı teslim etmekle görevliyiz. Volkan Fındıklı penaltı yaptırmasına rağmen bu maçta gerçekten iyi oynadı. Rakibe baskı, risk alıp top sürme ve pas yüzdesinde son zamanların en iyi performansını sergiledi.

İkinci yarı da genel olarak takım disiplini bozulmadı. İlk dakikalarda Vukoviç biraz konsantrasyon sorunu yaşadı ve gol geldi fakat orta alanın yardımıyla hemen toparlandılar. Ali Turan’ın girmesiyle de savunma tam anlamıyla oturdu. Zaten Johnson Vuko’nun yanında hala sırıtıyor. Özellikle yüksek toplarda. Karabük sağ kanadı çok iyi kullandı ama Douglas günündeydi. Topla en fazla buluşan adamdı ve çok az hatayla takımına büyük katkı sağladı.

Miloşeviç ve Halil İbrahim değişiklikleri de kritikti. Karabük’ün Konyaspor kalesine yığınak yapmasını engelleyen Aykut Kocaman, beraberliği de garantiye almış oldu. Belki çiğnendi ama yutulmadı Yeşil Beyazlılar.

Geçen hafta sahasında yenilmiş ve arzulu bir takımdan alınan bir puan son derece iyi bir sonuç. Akhisar’dan 3 puan çıkarsa ikinci yarı Konyaspor ilk 5 için önemli avantaj elde etmiş olur. 

Önceki ve Sonraki Yazılar