Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Konyamızın akraba sporcuları-36

KADINHANLI KARAKURT KARDEŞLER

 

Ereğli, Seydişehir, Karapınar, Çumra, Akşehir, Beyşehir, Bozkır ilçelerimiz gibi Kadınhanı ilçemizde de futbol ağırlıklı sporun köklü olduğu hepimizin malumu.

Kadınhanıspor’da forma giymiş kardeş futbolculardan Karakurt kardeşler sekiz kişilik bir ailenin oğulları olan Mustafa, Yusuf, Orhan ve Ramazan Karakurt kardeşlerin dördü de futbol oynayıp yeşil sahalarda boy gösterdiler. Kardeşlerin ortancası Orhan Karakurt sonrasında hakemlik yaptı, en küçükleri Ramazan Karakurt ise futbol sonrası değişik kulüp ve okul takımlarında antrenörlük yaptı.

MUSTAFA KARAKURT (1951) (ÇAMURLU)

Halen Alanya Mahmutlar’da yaşayan Mustafa Karakurt Kadınhanı Ortaokulu’nda okurken 1967–68 öğretim yılında futbola başladı. O yıllarda birçok gence sahip çıkan Nadir Yalçın, Mustafa Karakurt’a da sahip çıktı ve Mustafa Karakurt’a 1969 yılında lisans çıkarttı. Siyah- beyaz renkli 11 nolu forma numarasıyla onu sahalara çıkardı. 1.5 yıl  kadar Amatör takımda futbol oynayan Mustafa Karakurt, Konuklar Tarım Meslek Lisesi’nde yatılı olarak okumaya başlayınca kulübün antrenman ve maçlarına katılamadı. 3 yıl okul takımında futbol oynadı. Konya’da liseler arası maçlara katıldı.

Edirne, Keşan’da vatani görevini yaparken Tümenler Arası Maçlarda da futbol oynama imkânı yakalayan Mustafa Karakurt, ilk görevi Kütahya’da da köy takımında oynadı. 1979 yılında Karapınar’a tayin olunca 3 yıla yakında yeşil – siyahlı takımın formasını giyerek 81 yılında futbola son noktayı koydu. Şimdilerde ise bir futbol seyircisi.

YUSUF KARAKURT (1954)

Kadınhanı Ortaokulu’nda iken futbola başladı. İki yıl Kadınhanı futbol sahasını futbolla arşınladı. 1974–75–76 yıllarında da Konuk Ziraat Okulu’nda futbol oynayan Yusuf Karakurt 2003 yılında 49 yaşında rahmetli oldu ve Musalla Mezarlığına defnedildi.

ORHAN KARAKURT (1956)

Kadınhanı Ortaokulu’ndayken 1970 yılında öğretmen nezaretinde futbol oynamaya başladı. 1972 yılında Karapınarspor’a lisans çıkarttı. Önce Genç Takım’da antrenör Nadir Bakırcı ile çalıştı. (6 yıl) A Takım’da ise Hatay Sarkanak rahmetliden çok ilgi gördü ve Kadınhanıspor’un libero ve stoper mevkisinde 2 yıl forma giydi.

1979 yılında Konya’ya gelerek hem eğitimini sürdürmeye, hemde Maliye’de memur olarak görev yapmaya başladı. Bu dönemde 1979–80 ve 80 – 81 sezonunda Konyaspor Amatör Takım formasını giydi. Devamında bir yıl Stadspor’un sarı- kırmızı formasını giydi. Ertesi yıl Sağlıkspor’a gitse de fazla çalışma imkânı bulamayınca futbol hayatına son noktayı koydu.

Orhan Karakurt, 1986 yılında başladığı futbol hakemliğini 16 yıl sürdürdükten sonra 2002 yılında futbol gözlemciliğine başladı. 1977–92 arasında Maliye’de görev yapan, 1992 sonrasında öğretmenlik yaparak 2008 yılında emekli olan Orhan Karakurt futbol gözlemciliğine devam ediyor.

RAMAZAN KARAKURT (1963)

Kadınhanı futboluna büyük hizmetleri olan ilkokul öğretmeni rahmetli Hatay Sarkanak, 1973 yılında Kadınhanı Ortaokulu bahçesinde top oynayan öğrencileri izliyordu. Onların içinden biri dikkatini çekti ve onu çağırdı. O öğrenci bir öğretmenin çağırdığını görünce korkarak yanına vardı. Öğretmen ona kim olduğunu sordu. Daha önceleri futbol oynayan Karakurt kardeşlerin en küçüğü olduğunu öğrendi ve onu Konya’ya yönlendirdi. Henüz 10 yaşında olan küçük Ramazan Konya’ya geldi ve Sarkanak hocanın tarif ettiği o yıl açılan Futbol Okuluna müracaat etti. Futbol Federasyonu ile koordineli çalışan Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Cemil Ergen, Türkiye’de birkaç ilde açılan Futbol Okulu’nu Konyalı çocukların kahvaltı ve yemekleri de bölgece karşılanıyordu. Futbol Okulu’nda takım arkadaşı Kütay Güney, Gazi Lisesi’nde öğretmen olan babasının aracılığıyla da, Ramazan Karakurt’un okul pansiyonunda kalması imkânı sağlanmıştı.

Küçük Ramazan antrenmana çıkıyor, Teniskort’ta da kahvaltı ve yemeklerini yiyor akşam olunca da Gazi Lisesi pansiyonuna gidiyor ve orada yatıyordu. Yaz günü olunca ortalık sessizdi, gece vakti sinek vızıltısı bile Ramazan’ı korkutmuştu, dolayısıyla Karakurt 5 gün dayanabildi. Sonrasında arkadaşı Kutay’ın annesi, Müdüre olarak görev yaptığı yetiştirme yurdu’nda Karakurt’un kalmasını sağladı. Karakurt 45 gün Yetiştirme Yurdunda kalarak futbol eğitimini yaz sezonunda tamamladı.

Öğretim yılı başında ağabey Orhan Karakurt bir tarafta Maliye’de çalışıyor, bir taraftan da Yüksek öğrenimini sürdürmeye başlayınca, tuttuğu bekâr evine kardeşi Ramazan’da yerleşti ve kardeş eğitimi için Endüstri Meslek Lisesi’ne kayıt oldu.

Ramazan Karakurt Konya’ya yerleşince ilk işi Konya İdmanyurdu’na lisans çıkartmak oldu. Çalışkanlığı okula da yansıyan Ramazan Karakurt, Teknik Lise’ye de geçmesini bildi. Ramazan Karakurt antrenörler Hüseyin Akın ve Sami Özdedeoğlu’nun çalıştırdığı İdmanyurdu Genç Takımı’nda 3 yıl kaptanlık yaptı. Dördüncü sene A Takımla idmanlara başladı.

1980 yılında İdmanyurdu’nda bir arada oynayan Karakurt’ta dahil 8 futbolcuyu Antrenör Ömer Zengin Demirspor’a almak istedi ama bu durum gerçekleşmedi. Antrenör Sami Özdedeoğlu askerden geldi ve onun talebiyle bu futbolcular Konyaspor Amatör Takımda 3 yıl forma giydikten sonra 1983–84 sezonunda Ramazan Karakurt, Salih Eken ve Vedat Öztokmak ile birlikte Konyaspor profesyonel takımla birlikte kampa katıldılar. Antrenörler Coşkun Sümer ve A.Osman Renklibay nezaretinde 1 sezon Konyaspor’a hizmet ettiler. 1 yıl sonra Vali rahmetli Kemal Katıtaş, Belediye Başkanı Ahmet Öksüz ve Zeynel Soyuer’le 1.lige çıkma planları yapılıp dışarıdan tecrübeli futbolcular transfer edilip Konyalı çocuklar göz ardı edilince 6 futbolcu arkadaşı ile birlikte Ramazan Karakurt 1984–85 sezonunda Seydişehir Etibank Alimünyumspor’da top koşturdu. Başçavuş Arif Çetinkaya’nın çalıştırdığı takım o sezon sonunda şampiyon olarak 2. lige çıktı. Karakurt 3 sezon daha Seydişehir formasını giydikten sonra 1987 yılında Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nu kazanınca 1987–88 sezonunda Tek Meramspor formasıyla şampiyonluk yaşadı. Seydişehir’den gelen talep üzerine Konya’da okuluna devam ederken 1991 yılına kadar Etibank SAS’ın formasını tekrar giydi.

Yüksek Okul’dan mezun olan Ramazan Karakurt Konya Karagücü’nde antrenörlük yapan Murat Özgen’in talebiyle 2 yıl Yeniyozgatspor formasını giydi. İlk yılında 3.lig’den 2.lige çıkan kadroda yer alırken bir taraftan da öğretmenliğe devam etti.

1993–94 sezonunda A.Osman Renklibay’ın talebiyle Karamanspor hazırlık kampına katıldı. 20 gün sonra öğretmenlik tayini olmayınca faal sporculuk hayatı 1993 yılında 21 yıl sonra birmiş oldu. Yozgat’a geri döndü. Bir taraftan öğretmenliğini yaparken, diğer taraftan da birinci amatör kümede mücadele eden Sağlıkspor’da 1 yıl, Sorkunspor’da da 1 yıl antrenörlük yaptıktan sonra, Aydın’a tayin oldu. Burada ise 1.Amatör küme takımlarından Zirai Donatımspor’u 1 yıl çalıştırdıktan sonra, Teknik Direktör Osman Aktar’ın talebi üzerine 2 yılda Aydınspor Alt Yapısı’nda da 2 yıl antrenörlük yaptı.

1999 yılında tayinen memleketi Konya’ya gelen Ramzan Karakurt 2004–2005 sezonunda Akviran Kültürspor’u, devamında Ömer Zengin ile birlikte İttifak Sanayispor’u çalıştırdı ve 3. lige çıkıldı. Sezon sonunda İttifak Sanayispor, Akşehirspor’a devredilince ertesi yıl Akşehirspor’u yine Ömer Zengin ile birlikte sırtladılar.

Futbol hayatı boyunca kaleci ve forvet dışında tüm mevkilerde top koşturan Karakurt, ailesinin en küçüğü ve sporda en başarılısı Ramazan Karakurt….öğetmenliğini sürdürürken Sami Özdedeoğlu’nun yanında Selçuklu Belediyespor BAL Takımında antrenörlüğüne devam ediyor.

KAMİL KARAKURT (1984)

Orhan Karakurt’un oğlu Kamil Karakurt 2000–2006 yılları arasında 6 yıl Antrenör Refik Emre nezaretinde Selçuk Belediyespor Genç Takımı’nda ve A Takım’da (Süper Gurup) futbol oynadı. Baba gibi stoper ve libero mevkilerinde top koşturan Kamil Karakurt, futbol hayatı sonrası 2010 yılına kadar futbol hakemliği yaptı. Oğul Kamil Karakurt halen İstanbul Küçükçekmece Yunus Emre ilköğretim Okulu’nda Fen Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapıyor.

foto-1-074.jpg

1983–84 Konyaspor

Ayaktakiler: Varol, Mehmet Kalyon, Abdullah, Ergin, Orhan, Birol

Oturanlar: Muzaffer, Ramazan, Necip, Salih, Kaptan Servet

foto-2-070.jpg

1981–82 Orhan ve Ramazan Karakurt kardeşler

foto-3-058.jpg

Rahmetli Yusuf Karakurt Konuklar Sahasında bir antrenman öncesi

foto-4-041.jpg

Hakem Orhan Karakurt yardımcıları Milat Özekmekci ve Ali Kaynak’la bir maça çıkarken

foto-5-027.jpg

2005–2006 Karapınarspor sezonun ilk maçında yan hakem Kamil Karakurt (sol başta)

foto-6-019.jpg

1972–73 Kadınhanı Lisesi Takımı

Ayaktakiler: Musa, Ali, Salih, Zeki, Kadir, K.Orhan, Şakir, İdareci Hüseyin

Oturanlar: Yusuf, Reha, Latif, Mustafa, Orhan, Karakurt

foto-7-012.jpg

Karapınarspor formasıyla Mustafa Karakurt

foto-8-006.jpg

Ilgın Askerlik Şubesi Futbol sahası

Ayaktakiler: Kaptan Nadir Yalçın, Refik, Kaleci Mustafa Özdil, Nejdet Demirtoka, Tacettin, Seyit Ali

Oturanlar: Rahmetli Zeki Kaya, Fikret Ersöz, Mehmet Ağırbaş, Muzaffer Yağlıoğlu, Çamur Mustafa Karakurt

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.