M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Amerika’yı keşfeden Müslümanlara ne oldu?

Öğrendiniz işte...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan söyledi ve öğrendiniz:

-Amerika'yı Kolomb değil 1178'de Müslümanlar keşfetti...

1178’de Müslüman denizciler Amerika kıtasına ulaşmıştı yani.

Kolomb geç kaldı...

***

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün logosunu bilen var mı?

Bilenlere soruyorum: Logoda yazan tarih dikkatinizi çekti mi?

Ben söyleyeyim: 1048...

***

Aklınızda şu soru belirdi:

Vakıflar Genel Müdürlüğü 1048 yılında mı kuruldu ki, logosunda bu tarih yazıyor?

Üstelik bu tarih, 1920’de kurulan Cumhuriyeti geçtik Anadolu’yu Türk Yerleşmesine açan 1071 tarihli Malazgirt Zaferinden çok daha önceye ait.

Nasıl yani?

***

Bugüne kadar Türkiye’yi 91 yıllık cumhuriyet tarihinden ibaret sandığımız için birdenbire duyduğumuz rakamların şokunda kalıyoruz.

Cumhuriyetten önceki tüm tarihi yok saydığımız için de, sadece 236 yıl önce kurulan Amerika’nın kahramanlık(!) filmlerinin tesirinden kurtulamıyoruz.

***

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı ilk vakıf belgesinin tarihi 1048’dir.

Evet evet; ilk vakıf senedine Erzurum Pasinler’e bağlı bir köyde rastlanıyor. Bu vakfiyenin tarihi de 1048’dir. Vakıflar Genel Müdürlüğü logosundaki tarih de, işte bu tarihtir.

İlk vakfın kuruluş tarihi olarak kabul edilmektedir.

***

1048 tarihli bu vakfiyeye göre; Pulurbahal (Yeğen Paşa) köyünde Uzbey meşhurlarından Seyyid Şerif Halil Dîvânî, bölgedeki 14 köyü Gürcü taifesi ve Nuşirevan ailesine mensup Melik Misail’den 40.000 dirheme; 15 köyü de yine Melik Bisail’den 60.000 dirheme olmak üzere toplam 29 köyü 100.000

Dirheme satın alarak tümünü cizye, haraç gibi rüsûmâtı ve zımmîlerin öşrü ve koyunları ile birlikte vakfetmiştir.

***

Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Amerika’yı Müslümanlar keşfetti’ dediğinde burun kıvıranlar şu bilgilere de burun kıvırıyorlar:

-“Akşemseddin, Pasteur’dan 400 sene önce mikrobu bulmuştur” dediğimizde...

-“Büyük astronomi bilgini Ali Kuşçu, ilk defa ayın şekillerini anlatan kitabı yazmıştır” dediğimizde... -“Trigonometride tanjant, kotanjant, sekant, kosekantı bulan büyük âlim Ebul Vefa’dır” dediğimizde...  -“İlk defa dünyanın döndüğünü ispat eden bilim adamı Biruni’dir” dediğimizde... -“İbni Sina’nın eserleri Avrupa üniversitesinde 600 sene ders kitabı olarak okutmuştur” dediğimizde... -“Abbas Kasım İbn Firnas Wright kardeşlerden bin sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştirdi” dediğimizde...

***

Fakat onlar burun kıvırıyor diye, tarihimizi inkâr edecek değiliz.

Amerika da ne oluyor... Amerika’nın dünyadaki geçmişi sadece 236 yıldır... Bakmayın bugün sesten hızlı uçaklar yaptığına... Ses olayını ilk defa fiziki yönden açıklayan, sesin fiziki izahını ilk defa yapan kişi Farabi’dir...

Güneş Yılını 365 gün, 5 saat,46 dakika ve 24 saniye olarak ölçen de Battani...

Şimdi cevaba muhtaç soru, Amerika’yı keşfeden Müslümanlara ne olduğudur!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.