Ümit Savaş Taşkesen

Ümit Savaş Taşkesen

Kızıl Goncaları Yasaklamak Çılgınlık!

Böyle bir düşünceye sahip olmak için herhalde diziyi izlememek, şablonik düşünerek “müslümanları aşağılayan bir dizi yapmışlar, yayınlandığı yerden belli” gibi bir bakış açısına sahip olmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Yasaklama talep ve çağrısının nereden geldiğinden bağımsız olarak, çünkü bilmiyorum, muhafazakar bir refleksle bu diziye yaklaşmak gerçekten akıl tutulması. Dizinin bundan sonraki süreçte neye evrileceğini bilemesem de izlediğim iki bölümü itibariyle oldukça faydalı bulduğum bir dizi.

Eski dönem Türk filmleri içerisinde yerleştirilmiş klişeleşmiş, imam, sakallı, hoca tiplemeleri refleksiyle gösterilen tepkileri hiç hak etmiyor. Sinematografi, çekim, içerik, söylem, eleştirel bakış açısı, bunun yanında olumlu örnekler sunulması, bu dünyaya sağır olmayan bir senarist ekip tarafından yazıldığını ve çekildiğini gösteriyor.

İşin fikri, düşünce boyutu, İslamcılardan, cemaatlerden, tarikatlardan Atatürkçü, 28 Şubatçı seküler ve laiklere eleştirisini sakınmadan ve dozajında gönderen bir dizi. Aslında bu yönü ile FOX’ta nasıl yayınlanmış diye düşünürken RTÜK ve muhafazakar refleks üzerinden dizinin gündeme gelmesine hayret ettim.

Almanya’ya giden doktor göndermelerinden ülkenin zıt kutuplarına birbirinizin aynısınız eleştirisini dizi dilinde bu kadar güzel, kıvamında dile getirmek, alkışlanması gereken bir ustalık diye düşünüyorum. Mutlaka bir şeye tepki göstermek istiyorsanız, senaryosunda sırayla herkesin biri diğerini elden geçirdiği, alelade şehvet ve basitlik içeren yüzlerce örnek verebilirim. Onlara bakabilir, tepki gösterebilirsiniz. Görece muhafazakar bir kanalda sahtekarın imam olarak yer aldığı diziler inanın bu diziden daha çok zarar vermiştir inanca, ahlaka, derdimiz buysa eğer.

Diziye baktığımda, gençliğimizde izlediğimiz, bant tiyatroları geldi aklıma, ya da İbrahim Sadri'nin yıllar önce, anne baba biz suçluyuz üzerinden uyarladıkları film. Bırakın, fikri boyutu ön plana çıkmış, dozajında bir eleştirel söylemle toplumsal yaralara dokunan, düşündüren bu dizi yaşasın. Elliden fazla görece muhafazakar bir kanal içinde böyle bir dizi yapılmamış, dilerim bundan yola çıkarak benzeri dozda, içerik, oyunculuk ve diğer yönleriyle, izlenmeye, konuşulmaya değer bir şeyler üretirler.

Cinayetler, şiddet, şehvet denkleminden çıkarak yeni bir mecra açması umuduyla, yeni bölümü bekliyorum. Bırakın çeksinler…

İlk iki bölüm itibariyle böyle bir dizinin ipini çekmek, buna çanak tutmak, bunu da ülkenin muhafazakar İslami kimliği adına yapmak büyük bir hata.

Yalı çapkınlarından bilmem nelerine ahlakı bozanları sıraya koysak ilk iki bölümü itibariyle Kızıl Goncalar’a sıra gelmesine çok vakit var diye düşünüyorum.

Ahlakınız, inancınız, bundan zarar görecek kadar zayıfsa yapacak bir şey yok…

Bırakın fikri düzeyde tartışacak bir dizi hayat bulsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.