Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Kazanmak için istemek lazım

Basın tribününde yanımda bir Alman gezgin. Kendisini gazeteci olarak tanıttı ama bana pek inandırıcı gelmedi. Dünyanın her yerini gezip futbol maçlarını izleyen bir tutkun.  Türkiye’ye iki hafta önce gelmiş.7 maç izlemiş. 8. maçı izlemek içinde Konya’ya gelmiş. Onun 80. dakikada Konyaspor için ne söylediğini birazdan söyleyeceğim. Ama Tavşanlı maçını önce benden dinleyin.

Konyasporlular hafta içerisinde sürekli yaşanan gol sorununu çözüp bu maçtan galip ayrılacaklarını söyleyip durdular. Söylemekten öteye de gidemediler. Osman Özdemir bu kez sahaya farklı bir on bir sürdü. Kazanmak için kadroya yeni isimler aldı. Bazı oyuncuların ise yerlerini değiştirdiği belli oluyordu.

Hakan Aslantaş ileride başladı. Perez’i ileride oynatmak için kere’yi defansta oynattı. Selim ise defansın sağındaydı.  Ama en önemlisi ise gol yollarında bir değişikliğin olmamasıydı. Robak bu maçta da ileride tek başına topları ezmeye devam etti.Hakan Aslantaş ile Ali Dere’de bu oyuncuya top taşıyamadılar.  Serbay ile Serkan’da maçın boyunca etkisiz olunca Konyaspor için galibiyet Tavşanlı Linyitspor’un himmetine kalmıştı.

Ama Tavşanlı Linyitspor’da o himmeti gösterecek bir taktım değildi. Konuk takım maçın ilk yarısında diri futbollarını bir golle süslemeyi bildiler.

Ligden yeni düşen transfer yasağı olmasına rağmen birçok takımdan “ iyi” olan Konyaspor ‘un fazla önemsenmesi gereken bir taktım olmadığını çabuk anladılar.

Çünkü gerçekten de Konyaspor çok kopuk oynayan gol yollarınde etkisiz bir takım hüviyetindeydi.

Konyaspor maç boyunca sadece uzatma dakikalarında rakip kaleyi bunaltabildi. Bu dakikalarda ki şuursuzca rakip kaleye yüklenmelerden de bir sonuç alınamadı.

Her şeye rağmen Konyaspor’a bugün için büyük eleştiriler getirmek çok doğru olmayacak.

Elindeki oyuncuları belki şu anki durumlarından daha iyi değerlendirebilirsiniz. Futbolcularda daha rahat oynayabilirler.  İç sahadaki maçları da kazanabilirler

Ancak Gökhan Emreciksin gibi oyunculardan mevcut hallerinden daha büyük işler beklemek doğru olmaz.

Ligde ilk iki hafta Kasımpaşa ve Erciyes karşısında çok dağınıktık. Ancak rakipler Konyaspor’u isminden dolayı çok önemsemişlerdi.     

Tavşanlı Linyit ise bu ligde iyi denilebilecek beş takımdan birisiydi.

Aslında Konyaspor bu maç ile çok fazla bir şey kaybetmedi.

Çünkü Bank Asya l.liginde yer alan takımlar birbirlerine çok yakın düzeydeler. Bu hafta ki kaybınızı gelecek maçta telafi edebilirsiniz. Genç oyuncular için biraz daha sabretmek gerekir. Zaten bu yüzden de beklentilerimiz fazla yüksek değil. O yüzden de Konyaspor taraftarı Gökhan’ı değil Recep’i Selim’i , Feyyaz’ı izlemek istiyor. Bu takım zaten düşmez. Bari gençleri kazanalım. Konya kazansın.

Unutmadan söyleyeyim tribünde yanımdaki Alman benden çok daha objektif maçı izledi.  Adı Stefan idi. Müsabakının 80. dakikasında Konyaspor 1-0 yenik durumda iken “Maçı çevirebilir miyiz?” diye sordum. Cevabı çok netti “Konyaspor kazanmak istiyorum demedikçe bu maçı kazanamaz. İki hafta içerisinde izlediğim 8 maçta en kötü takım Konyaspor. En isteksiz takım Konyaspor.” diyordu 

Önceki ve Sonraki Yazılar