Doç. Dr. Murat Kayacan

Doç. Dr. Murat Kayacan

İkna odaları yolda mı?

CHP İstanbul milletvekili Nur Serter, İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu’nun Yardımcılığı makamındayken başörtülü öğrencilerin başlarını açmaları için ikna odaları kurmuştu. Serter, aynı zamanda darbe planları yapmakla suçlanan eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eygur'un başkanlığını yaptığı Atatürkçü Düşünce Derneği'nde de başkan yardımcısı. Bu faziletlerinden (!) dolayı olmalı ki, CHP'nin kadın politikalarını belirleme görevi ona verildi. Bakalım Serter’in CHP'de de ikna odaları deneyimini kullanacak mı?

Laik Türkiye’nin dinî tavrı

Hacettepe Üniversitesi'nde sosyal antropoloji yüksek lisan çalışması yapmış olan Ahmet Arslan’ın verdiği bilgilere göre Orta Anadolu'da yaşayan Rumlar'a ”Karamanlılar’’ deniyordu ve onlar din olarak Ortodoks Hıristiyan idi. Rumca bilmiyorlardı ve ana dilleri de Türkçe'ydi. Bu yüzden aslen Türk oldukları, sonradan Hıristiyan oldukları söyleniyordu. Ancak 1924'te mübadele sırasında Anadolu'daki tüm Rumlar Yunanistan'a göç ederken, Karamanlılar da Hıristiyan oldukları için Rum kabul edildiler. Kapadokya'dan Yunanistan'a gittiler.

Bu bilgilerle birlikte “aynı yıl içinde (1924) önce hilafetin kaldırıldığını” dikkate alırsak, Türk ve Yunan halklarının –Batı Trakya Türkleri ve İstanbul Rumları hariç- “dil birliğine” değil “din birliğine” göre yeniden şekillendirildiğini söylemek mümkün. Tuhaf ama gerçek.

DTP’nin başkanı Yezidi mi?

Samanyolu habere göre, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Kuzey Irak gezisi sırasında çok ilginç bir ziyaret gerçekleştirip hacı olmuş! DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Kuzey Irak gezisi sırasında Yezidilerin kutsal hac bölgesi olan Laleş Vadisi'ni ziyaret edip bütün kutsal mekanları ve yedi peygamberinin mezarını gezdikten sonra kutsal suyundan içerek hacı olmuş. Haberde annesinin de Yezidi olduğu ifade edilmiş ancak Türk’ün, ziyaretin ardından kendisini hacı kabul edip etmediğine dair bir bilgi yok. Yani haber, bize onun beyanını aktarmaksızın bizde onun hakkında bir ön yargı oluşturmayı hedefliyor. Şimdi şöyle mi diyelim: “Kapatılmak istenen partinin lideri zaten Yezidi imiş, kapatın gitsin!” Samanyolu haber yetkilileri “Yezidi’yi ağaya teslim etmeyecektik.” fıkrasını bilmiyor olabilir mi? Hiç sanmam.

Ufuk Turu 5

Gelecek hafta bugün Konya’daki vakıf ve derneklerin ortak düzenlediği Ufuk Turu’nun 5.’si Antalya’da gerçekleştirilecek. Daha öncekiler gibi bu da katılımcı listesine bakıldığında bir bilgi şöleni havasında geçeceğe benziyor. Hayrettin Karaman, Ali Bulaç, Rasim Özdenören, Hazma Türkmen ilginizi çekeceğini düşündüğüm birçok katılımcıdan sadece birkaçı.İmkanınız varsa bu fırsatı kaçırmayın derim.

Yılın en iyileri mi?

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atandıktan sonra üniversiteyi üniversitelikten çıkarıp adeta bir kışlaya çeviren ve başörtüsü yasakçılığında her zaman “top ten”e girmeye gayret gösteren Kadir Yamaç  "Yılın En Başarılı Rektörü" seçildi. Anayasa değişikliğine rağmen başörtülü öğrencileri üniversiteye almayarak suç işleyen Yamaç'a ödülünü Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek verdi. Önceki gün Ankara Akar Otel'de gerçekleşen ödül töreninde, "Yılın En Demokratik Siyasetçisi Ödülüne" ise DSP Genel Başkanı Zeki Sezer layık görüldü. Gecede, Cemil Çiçek'e de "Yılın En Başarılı Bakanları" ödülü verildi.

Evet, bu ya bir şaka ya da komedi, başka ihtimal var mı? “Al Cemil’im ver Zeki’m!” muhabbeti yani.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.