M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Hikmet Çay’ın mehir senedi

MHP’nin Konya’da seçim çalışmalarına başlayan ilk parti olduğu malum…

Erken kalkan -her zaman- yol alırsa, MHP’nin epey yol aldığı kesin…

İşte Büyükşehir Adayı Hikmet Çay ‘Seçim Beyannamesi’ni de ilk açıklayan aday oldu…

Tabi ki kuru gürültüden daha çok, Konya’ya talip olanların -tabir yerindeyse- mehir senetleri büyük önem taşıyor…

Bir kere Hikmet Bey’in kendi topluluğu içinden aday gösterilmesi bile onun mümtazlığının bir nişanesidir. Bu hakkı verelim…

Zaten “Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Konya’ya ve Konyalıya olan borcumu ödemek istiyorum” diyerek de ‘hizmet ehli’ tarafına kendisi vurgu yapıyor.

Hikmet Çay’ın dünkü basın toplantısında mevcut belediyeyi eleştirdiği hususlar vardı…

Kampüsün içine ray döşemek dışında son 5 yılda yeni bir tramvay hattının döşenmediğini, proje tadilatlarıyla birilerine rant sağlandığını, şehir merkezindeki yoğunluğun artırıldığını, şehrin hava kirliliği sorununun çözülemediğini, bilgi ve liyakat yerine partizanlığın hüküm sürdüğünü…

Bu iddiaları elbette muhatapları cevaplayacak; kişilerin haklılığı olmasa da inandırıcılığı sandık milletin önüne konduğunda ortaya çıkacak.

Tamam…

Ama Hikmet Çay’ın eleştirdiği hususlara getireceği çözüm önerileri nelerdir, bunları da bir beyannamede görmek isterdim.

Mesela, Hikmet Çay, geçen 5 yılda tramvay hattının neredeyse aynı kaldığını söylüyor ama kendi 5 yılında tramvayın yönünü hangi tarafa döndüreceğini söylemiyor.

Bundan 5 yıl önce hemen bütün adayların vaatleri arasında yer alan ‘metro’ fikri nedense bu dönemde üzerinde çok da durulmayan bir madde olarak yer alıyor.

Çay’ın ‘ulaşım zul değil, zevk olacak’ alt başlığıyla sunduğu ‘Ulaşım Hizmetleri’ne dair projede “Metro Projesi üzerinde de durulacaktır” deniliyor.

Oysa Konya’ya hazırlanan bir adayın bu proje üzerinde şimdiye kadar durmuş olmasını beklerdik.

Yani Çay, seçilip de iş başına geldiği zaman metronun Konya’ya gerekli olmadığını düşünürse, “seçim beyannamenizde metro vaadi vardı” diye onu eleştiremeyeceğimiz bir durum söz konusu.

Açıkça metro Hikmet Çay’ın 5 yılda Konya’ya kazandırmayı düşündüğü projeler arasında mıdır, arasında ise bunun kaynağını nasıl sağlayacaktır, bunları da Konyalının bilmesi iyi olur.

Çay’ın eleştirdiği hususlarda kendisinin çok da hazır olup olmadığına dair soru işaretleri taşıyorum…

Proje tadilatlarıyla birilerine rant sağlandığını öne sürerken diğer yandan da 5 bin kişiye iş vaadinde bulunan bir aday var karşımızda.

Takdir edersiniz ki, şehirlere yatırım çekmek belediyelerin en önemli vazifelerinden olmalıdır…

Yabancı yatırımcının şehrinize gelmesi için de belediye olarak ucuz arsa ve altyapı hizmeti vermeyi taahhüt etmeniz gerekebilir.

Bu elbette peşkeş değildir.

Konya’da istihdamı artırıcı formüllerin başında Konya’yı iş adamları için de bir cazibe merkezi haline getirmeniz gelmelidir.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen Hyundai’ye şehirlerimizin ücretsiz arsa sağlama çabalarını bir hatırlayın…

Şu halde, belediyenin çeşitli sektörleri Konya’ya çekmek üzere yaptığı tadilatları ‘peşkeş’ olarak nitelerseniz 5 bin kişiye iş bulma vaadinizi de sadece KOMEK’leri daha faal hale getirerek yapmaya çalışacağınızı anlatırsanız bu biraz havada kalmaz mı?

Çay’ın işsizliğe çözümü bana Nasreddin Hoca’nın borcunu ödemek için bahçesindeki çalılara takılan koyun yünlerini biriktirmesi fıkrasını hatırlattı.

Amacım çabaları küçümsemek değil; adayların daha heyecan verici beyanlarla şehri gerçekten istediklerini görmek.

‘Hizmet Hikmet’le gelecek’se, hikmetinden de sual etmemiz en doğal hakkımız olmalı, sorularımız art niyetli olarak değerlendirilmemeli.

Karşımızda iddialı değil de mütevazı bir belediye başkan adayı varsa; benim söylediklerimi unutun gitsin…

Açıkçası Hikmet Beyi oldukça mütevazı gördüm; var olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum