Halk Eğitim mi, darphane mi?

Kimse kızıp sinirlenmesin. Kimse celallenmesin. Özellikle Bozkır’ı yönetenler, yöneticileri yönlendirenler. Soruyoruz: Hangi hakla Halk Eğitim’de kursiyerlerden ücret alınıyor? Bilgisayar kursu mu, darphane mi?

Soruların yanıtlarına benim ihtiyacım yok. Soruları bize ulaşan, kurs mağdurlarının var. Sizin de gelecek planlarınızı şekillendirmek için onlara ihtiyacınız var. Paşa gönlünüz bilir. İster cevap bulun, isterseniz bulmayın. Fikrimi soracak olursanız cevaplar bulunacak. Nasıl mı? 10 şiddetinde deprem gürültüsüyle. Bekleyin görün…

***

“Bozkır’da Halk Eğitim Merkezi’nin Atatürk İlköğretim Okulu’nda açtığı 2.5 aydır devam eden bilgisayar kursunda, kursiyer öğrencilerden yasa ve yönetmeliklere aykırı olmasına rağmen 37.5 Yeni Türk Lirası kurs parası alınıyormuş.”

Önce inanmadım. Kendi kendime, “Hadi be, bu insanların aklı yok mu” diye mırıldandım. Sonra peş peşe mailler gelmeye başladı. Ondan sonra pirelendim. Başladım araştırmaya. Önce Halk Eğitim Müdürlüğü’nü aradım. Telefona veliaht (!) bir çocuk çıktı. Çocuklar çok saftır, tertemizdir. Başladı konuşmaya, aldık alacağımız bilgileri….

***

“bozkirinsesi.com”a mail atarak yaşadıkları mağduriyeti Konya Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine aktarmamızı isteyen kursiyerlerin iddiaları üzerine yaptığımız araştırmalarda, ilçemizde Atatürk İlköğretim Okulu’nda 2.5 aydır devam bilgisayar kursuna başvuru yapan 30 öğrenciden 8’inin “kurs parası” veremedikleri için kayıtları silinmiş. Vallahi de silinmiş, billahi de silinmiş.

Efendiler, benim devletim bu hizmeti halkı eğitmek için veriyor. Siz kimsiniz ya… Neyse…

***

22 öğrenciden kurs öğretmeni ve Halk Eğitim Merkezi Müdür Vekili tarafından kişi başına 37.5 Yeni Türk Lirası kurs ücreti talep edildiği (Toplam 825 YTL, vallahi iyi para), ücreti ödemeyenlere “Kurs Bitirme Belgesi” verilmeyeceği duyurusu yapılmış…

Bu şikayetlerin, Kaymakamlık makamına “bozkir.gov.tr” resmi internet sitesine yansıtılmasına rağmen bir sonuç alınamamış…

***

Yayın hayatına başladığı günden bu yana “Bozkır’ın Sesi” olacağını duyuran bozkirinsesi.com” haber portaline konuyla ilgili çok mail ulaştı. Konya İl Milli Eğitim üdürlüğü’nün yasa ve mevzuatlarımıza göre hukuki olmayan bu uygulamayı müfettiş öndererek yerinde inceletmesini, devletin gücünü bireysel çıkarlarına kullandıkları iddialarının doğru olup olmadığını kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Yakılan bir ateş varsa, dumanı söndürülmeli.

Tekrar ediyorum... Kimse fakire kızmasın. Ama yaşantım boyunca, kimsenin adamı olmadığım için gelişmeleri ve yaşananları sizlerle paylaşıyorum. Bozkır’daki pozitif veya negatif gelişmeleri öğrenme hakkınız olduğuna inanıyorum.

***

İŞTE ŞİKAYET MAİLLERİNDEN BİRİ

 

 “Sevgili Ali Akgül bey. Öncelikle selamün aleyküm. Nasılsınız? Sizden Allah

sizden razı olsun böyle bir site açtınız. Umarım başarılarınız sürekli olur.

Ali Akgül bey benim size yazmanın sebebi şu an Bozkır’da Atatürk İlköğretim Okulu’nda devam eden halk eğitim kursu. Ali bey, bu kursta bizden kurs sonu için 37.500 lire para istendi. Parayı getirmeyenlerin belge alamayacağı söylendi. Başbakanlık genelgesine göre suç olduğu halde devlet  halk eğitimde bizden nasıl para alıyor? Yetkililere onca maille suç duyurusunda bulunmamıza rağmen soyuluyoruz. Bunu araştırmanızı istiyoruz. Kaymakama “bozkir.gov.tr” sitesi şikayet bölümünden bildirdik. Ama cevap gelmedi. Bu konu ile ilgilenmenizi istiyoruz. Bu para yasal mı? Alınan bu para kime gidiyor? Teşekkür ederiz…”

 SON DAKİKA

“bozkirinsesi.com”un bu sorunu 30 Haziran 2006 günü öğle saatlerinde Bozkır’da bir üst düzey yetkiliye (O beni, ben de onu bilirim. Açık isminin verilmesine gerek yok) yansıtması üzerine, aynı gün akşam saatlerinde (!) kurs öğretmeninin, öğrencilere, “Sizden  kişi başına 37.5 Yeni Türk Lirası toplamaktan vazgeçtik. Kişi başına 17.5 Yeni Türk Lirası toplayacağız. Bu parayı da bir banka hesabına yatırarak size dekontunun fotokopisini vereceğiz” dediği öğrenildi.

***

BİR YORUM DAHA

O kursiyerlerden biri benim.

O para istenen ve kaydı silinen kursiyerlerden biri benim. bozkir.gov.tr’den kaymakam beye mail atanlardan biri de benim. Böyle bir şey var mı? Bu para yasal mı? Kaymakam beye bizzat 5 kişi toplanıp mail atmıştık. Cevap gelmedi. Bakalım buradan ne çıkacak? Gerçi ben giden gider diyorum, yani biz para vermedik, kaydımız silindi. Verenler alacak belgeyi, onlar da parasını geri alamaz. Bunu görürsünüz

***

Şimdi, Bozkır’ı yönetenlerin, yöneticileri yönlendiren siyasetçilerimizin şu sorulara cevap vermesini gerekmez mi?

1-) Bozkır’da Halk Eğitim’de açılan çeşitli kurslarda yasa ve yönetmeliklere aykırı toplanan adı ve şekli ne olursa olsun kurs ücretlerinin bir incelemesi yapılacak mı?

2-) Konuyla ilgili dar gelirli hemşerilerimize yapılan yasa dışı uygulamalara neden olan veya olduğu iddia edilen kamu görevlileri hakkında hukuki işlem yapılacak mı?

Yazımı, şu son cümleleri ile noktalayacağım. “Bozkır’da şunu kimse unutmasın. Biz gazeteciyiz. Kimsenin, kulu, kölesi, memuru değiliz. Sistemde halka zulmeden, onları rahatsız eden tüm gelişmeleri önce yetkililerine, yargıya yansıtırız. "bozkirinsesi.com” yaşadığı, sahibi ölmediği süre içerisinde bu coğrafyada hiç bir şey gizli kalmayacak. Bunu herkes, ama özellikle kamu yöneticileri çok iyi bilmeli…”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.