Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Prof. Dr. Ramazan Altıntaş

Gazze ateş altında

İnsanlığın vicdanı bir kere daha adalet terazisinde tartılıyor.

Halklardan yükselen tepkiye rağmen, sözde insanı insana karşı savunmak için kurulan uluslar arası örgütler sınıfta kalıyor.

 

Gazze, turnusol kâğıdı.

Neden BM’in, neden AB’nin sesi soluğu çıkmıyor? Gazze’de hunharca soykırıma tutulan Müslüman ahali insan değil midir?

Sizler, hayvan sever örgütler, akbaba ölüleri için bile sesini yükseltenler, alçakça katledilen savunmasız çocukların, annelerin, kundaktaki bebelerin, yaşlıların yürekleri kanatan ceset görüntüleri karşısında hayvanlara olan acıma duyarlılığınız kadar insana duyarlılığınız kalmadı mı? Niçin sesinizi yükseltmiyor sunuz?

 

Dün, Gürcistan için ayağa kalkan ABD ve Batı, bu insanlık vahşeti karşısında, şimdi niçin küçük dilinizi yuttunuz? 

Gazze’de katliama tabi tutulan savunmasız insanları, kendi dininizden olmadıkları için mi savunmuyor sunuz?

Siyonist İsrail, “orantısız güç” kullanıyor, diyorlar. Sevsinler sizin orantısız güç lafınızı. Siyonist İsrail’le Gazze’liler arasında orantı mı var ki ‘orantısız güç’ ten söz ediliyor.

Düzenli ordusu olmayan, işgal altında, dört tarafı yıllardır muhasara altına alınmış, her türlü insani yardımın girişini engellemek adına ambargo uygulanan bir halkın üzerine karadan, havadan, denizden çağın en zalimane silahlarıyla ölüm kusan bir millet, cinnet geçiriyor, demektir.

Bu caninin cinnetine kim dur diyecek?

 

İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, Cenevre sözleşmesi lafları kim için geçerlidir?

Hani ibadet mekânlarına, okullara,  üniversitelere, sağlık kuruluşlarına,  savunmasız insanlara saldırı Cenevre sözleşmesine göre suçtu? Nerede BM, nerede AB, nerede insan hakları örgütleri?

Yoksa kast sistemi mi geçerli?

 

Yoksa insanları kırmızı ve yeşil diye ikiye mi ayırıyorsunuz?

Kabadayılık yapana bir şey demeyenler, hala niçin mazlumu ve mağduru suçlu ilan ediyorlar? İsrail’in güvenliğini dert edinenler Gazze’nin güvenliğini niçin savunmuyorlar?

 

İslam âlemi diye bir mefhûm var mıdır?

ABD ve Batı’nın bu vahşet karşısında sessizliğini anladık. Çünkü onların Gazze’de yaşayan halkla, doku uyuşmazlığı var. Sadece stratejik işbirliğinden değil, teolojik açıdan da Müslüman kanına doymaz canavarı desteklemek ve yaptıklarını meşru göstermek inançlarının bir gereği, anladık. Ya, dini bir, Allah’ı bir, kıblesi bir, peygamberi bir olanlar, niçin aynı tepkiyi kuvvetli bir şekilde Siyonist İsrail’e karşı göstermiyorlar?

 

Ne kadar da koltuklarının kulu-kölesi olmuş bu insanlar?

 Çünkü “Hamas” hem demokratik bir ruha sahip ve hem de İslami kimliğinin bilincinde bir oluşumdur. Bu sebeple bölge ülkeleri, eğer onlar işgal altında bulunan bütün Filistin’de demokratik yöntemlerle iktidara gelirlerse, kendi halkları tarafından örnek alınacaklarından korkuyorlar. Bundan dolayı da zımnen, Hamas’ın, Siyonist İsrail ve işbirlikçileri tarafından tasfiye edilmesine yeşil ışık yakıyorlar. Hâlbuki Gazze’de sadece Hamas değil, yediden yetmişe bütün bir mazlum Filistin halkı, topraklarından tasfiye ediliyor. Bunun farkında mısınız?

 

Bu zulüm ilelebet devam edemez. Ben inanıyorum ki, çok yakın bir gelecekte bütün bir dünyada halkların vicdanı kanayacak ve neticede tevhid eksenli küresel adalet kazanacaktır. Elbette Allah’ın insan yüreklerde yarattığı fıtrî adâlet kazanacaktır.

 

Masumların kanı yerde kalmayacaktır. Gazze’de Siyonist İsrail’in yaptığı soykırımı öylesine korkunç bir cinayettir ki, bu cinayeti işleyenlerle, sukut ikrardan gelir kavlinden hareketle, bu cinayete gizli ve açık destek verenler bu ateşte birlikte boğulacaktır. Eğer bu ateş âcilen söndürülmez ve câniler âdil bir şekilde uluslar arası savaş suçluları mahkemesinde yargılanmazsa bu zulümden bütün bir insanlık nasibini alacaktır. Bu ateş, Gazze ile sınırlı kalmayacak, birçok yere sıçrayacaktır.

O halde sorumluluk makamında bulunanlar, kimin neye gücü yetiyorsa, değil gün ve saatler, saniye bile çok geç, hemen şimdi, kuvvetli bir şekilde elinden geleni yapmalı ve bu katliam durdurulmalıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.