Dün ve bugün

İnsanımızın Refah aynası haline geldi YAYA KALDIRIMLARIMIZ. Gazete manşetleri, Ekrandaki görüntüler, çeşitli reklam panoları sokaklarımızdaki bozuk düzen YASAKLAR sorunları önleyemez hale geldi.

                Başta enflasyon, varlık yokluk, Fakirin çilesi, Zenginin yarış maratonunda kimsenin diğer kimseden geri kalmadığı çetrefil hal ve hareketler ve Trafik kazaları ileri safhalarda. Hele o kural tanımaz sorumsuz MOTOSİKLETLİLER.

                Otomobil saltanatı da ayrı bir hastalık. Çılgınca bir tutku. Her semt ve sokağın sonundaki Oto Park tesisleri sanki süs için açılmış. Beyefendi direksiyona kurulmuş. Arabanın burnunu kaldırımlara kadar sokup dörtlüleri yakmış çekmiş bir yerlere gidiyor. Burası yaya kaldırım bana yasak demiyor.

                Kucağındaki bebeği ile yürüyen anneyi, Dedesi yaşındaki eli bastonlu amcayı umursamayarak bireysel özgürlükleri hiçe sayarak yapılan saldırılara sık sık şahit olunmaktadır.

                Vaktiyle evinin ahırında bir binek hayvanları dahi olmayanların bu çarpık psikolojileri elbette toplumda hoş karşılanmamaktadır.

                Sokak edebiyatının bir başka şekli de haksız kazanç sağlayan yabancı uyruklu insanların öyküsüdür.

                Tanrıya şükürler olsun bütün bu sorumsuzluklara karşı Devletimizin bütün ilgili birimleri ayakta, vatandaşın yanı başındadır. Sokağa taşan, dağları aşan, Vatan uğruna şehit düşen, Müstevli Devlet ve Ümmetlerin derdi ile daha doğrusu ihanetlerin hesabını fazlası ile soran cezasını veren Devletimiz dim dik ayaktadır. Ulusal birlik beraberlik de Vatandaşın idrakinden kaçmamaktadır.

                TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR. BU BAYRAK DALGALANACAK VE EZANLAR OKUNACAKTIR.

                Arşiv kayıtlarımı elden geçirirken Konya basınından düşme bir Şiire rastladım. Şairi de belli. Beraber okuyalım. Bu günleri tasvir ediyor.

***

BU VATAN KİMİN

BU VATAN TOPRAĞINDA BAĞRINDA

SIRA DAĞLAR GİBİ DURANLARINDIR.

BİR TARİH BOYUNCA ONUN UĞRUNA

KENDİNE TARİHE VERENLERDİR.

***

TUTUŞUP KÜL OLAN OCAKLARINDAN

ŞAHLANIP KÖPÜREN IRMAKLARINDAN

AY YILDIZLI BAYRAKLARINDAN

ALNINA IŞIKLAR VURANLARINDIR

***

ARDINA BAKMADAN YOLLARA DÜŞEN

ŞİMŞEK GİBİ ÇAKAN SEL GİBİ COŞAN

HUDUTTAN HUDUDA YOL BULUP KOŞAN

CEPHEDEN CEPHEYE KOŞANLARINDIR.

***

İLERİ ATILIP SELLERCESİNE

GÖKSÜNDEN VURULUP ÖLÜRCESİNE.

BİR GÜL BAHÇESİNE GİRERCESİNE

ŞU KARA TOPRAĞA GİRENLERİNDİR

                Orhan Şaik Gökyay.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.