Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Ceketi çıkartmak yetmedi

Baştan söyleyelim Konyaspor un lige nasıl başladıysa ilk yarıyı da öyle bitireceği genel görüştü. İlk 5- 6 hafta geçtikten sonra Konyaspor’da ki transfer hataları ortaya çıkmış ancak çok kötü günler geçiren çok kötü sonuçlar alan bu takımın doğru oynatılması durumunda daha iyi işler yapacağı ya da en azından bugünkünden daha fazla puan toplayacağı aşikâr olmuştu. İşte bunu destek nitelikte bir maç daha oynadı Konyaspor. Sivas deplasmanından herkes son üç dört haftadaki oyuna bakarak puan bekliyordu. Ama yine Ziya Doğan’ın takımı doğru oynatmaması, doğru motive etmemesi nedeni ile üç puan en azından 1 puan ve rakibi kendine yaklaştırmama şansı kaybolup gitti.

Ziya Doğan ligin 16. haftası gelmesine rağmen açık söylüyorum akla mantığa ve futbolun temel prensiplerine ters düşen ‘saçma’ rotasyon hamleleri yapmaya devam ediyor. Geçen hafta cezalı olan Adnan’ı oynatmak için resmen mevki yaratmaya çalışıyor. Hakan’ı orta sahanın soluna göndermesi Peter’i başıboş oynatması performansı düşük olan Veli’ yi defansın sağına koyması Adnan’ı oynatma isteğinden kaynaklanıyor.

Konyaspor’un maçını tribünden izleyen bir başka teknik direktör Adnan’ı ve onun yüzünden yapılan hataları görse herhalde Ziya Doğan’a futbol adına çok daha iyi işler yapan birisi olarak bakmazdı.

Tabii bütün suçu Ziya Doğan’a atmamak gerekiyor. Ayağına top tutamayan boş kaleye gol atamayan basit pozisyonlar veren futbolcuları da aynı oranda eleştirmek gerekiyor.

Fakat uzatmalarıyla 80 dakika 10 kişi oynayan düşme hattındaki en büyük rakibine gol atacak hücum varyasyonu üretemiyorsanız maalesef suçlunun işaret edileceği yer yedek kulübesidir.

Sivas’ın eksinin altında ki soğuğunda ceketi çıkartmak maalesef maç kazandırmıyor.

Ziya Doğan 16 haftalık hatalı transferler ve ardından hatalı oyun anlayışı, hatalı kadro düzeniyle maalesef devre arasında kimi transfer ederse etsin ikinci yarı için ışık vermemiştir.

Galatasaray maçından alınabilecek galibiyet dahi üzgünüm ama benim görüşlerimi değiştirmeyecek.

‘Ziya Doğan olmazsa takım çok daha kötü olur’ diyenlere ve de böyle düşünenlere katılmıyorum, katılmayacağım.

Konyaspor ikinci yarı dezavantajlı fikstürü ile daha zor günler geçirebilir. Çünkü rakipleri Beşiktaş’ı Galatasaray‘ı, Fenerbahçe’yi yenerken Konyaspor çok ihtiyacı dolmasına rağmen ne içerde ne dışarıda kendisini rahatlatacak puanları bir türlü alamadı.

Galatasaray maçından da puan almak Gençlerbirliği gibi kolay olmayacak.  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar