Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Bahattin Karapınar

Bahattin Karapınar’ın Konyaspor’u


Konyaspor kongresinde Divan heyeti seçildi.

-Divan Başkanı Hüseyin Çevik: Kongreyi hızlı yapacağız. Saat 8’de gitmemiz lazım.

-Şemsettin Beştav: Ne demek kardeşim. Sizin işiniz varsa gidin. Biz başka yerde yaparız.

Faaliyet ve gelir – gider raporları okundu. Kimse yine bir şey anlamadı.

Hüseyin Çevik, üzerinde konuşulmadan oylayıp aradan çıkarmaya çalıştı. Salondan yine tepkiler…

-Kongre üyesi Şemsettin Beştav: Bu nasıl rapor. Biz anlamayalım diye mi böyle karmaşık açıklıyorsunuz. Ne kadar borç var?

-Kongre Üyesi Hikmet Çay: Nerde bu şehrin valisi, belediye başkanı? Neden Konyaspor’u yalnız bırakıyorlar?

-Bahattin Karapınar’dan cevaplar ya da sert “taşlamalar”: Konyaspor’a mali olarak bir kuruş külfet getirmedim. Şu an 29 milyon TL borcumuz var. Yeni vergi borçlanması ve Theoue’nin kesinleşen borcu yüzünden 3 trilyon eklendi. İki yıl önce nasıl aldıysam şu anda da aynı tablo var. Sayın Valimiz elinden geldiğince destek veriyor ama Sayın Tahir Akyürek’e laf ettirmem. Konyaspor’u ayakta tutan tek insandır.

Karapınar’dan devam:

-Kimse yönetime talip olmuyor. Ama Bahattin Karapınar’dan nemalanmak isteyip de karşılık alamayan herkes saldırıyor. Bu ahlaksızlıktır.  

-(Vejdi Çınar ile tartışıyor) Vejdi Bey şov yapıyorsunuz. Size şov yaptırmam. Otur oturduğun yere.

Bahattin Karapınar’ın arkadaşları, sevenleri, birlikte iş yaptıkları, salonun sol tarafında toplanmışlar, her dediğini alkışlıyorlar. Vejdi Çınar’ın üzerine yürüyorlar. Oylamalarda iki ellerini birden kaldırıyorlar. İçlerinde daha önce hiç görmediklerim var.

Oylama yapılıyor ve yönetim ibra ediliyor. Birkaç tane yürekli adam, Zeki Çimen, Mehmet Tankut ve bir iki üye daha, sağda solda konuşup kongre salonunda susanların aksine, düşündükleri gibi hareket ediyorlar ve ret oyu veriyorlar.  

Daha birçok tartışma var ama kongredeki seviyesizliği buraya taşımak istemiyorum. Bunlar yeterli. Konyaspor Başkanı Bahattin Karapınar yeniden başkan seçildi. Hayırlı olsun. Konyaspor’un ligde kalması mucizelere ya da Bahattin Karapınar’ın “keramet” göstermesine bağlıyken ne kadar hayırlı olur bilemiyorum. Ama fotoğrafa şöyle geri çekilip bir bakıyorum. Karapınar üzerinden Konyaspor’un filmini izliyorum. Artıları ve eksileri tartmak çok zor.

Söyledikleri de analiz etmek için yeterince tutarlı değil. Ama onun ve yönetici arkadaşlarının yaptıkları bir fikir veriyor.

İki yıl önce başkan oldu. Ligin ortasında yönetimin yarısı gitti. Ligin sonunda kalan yarısı da gitti. Yeni isimler geldi. Süper Lig’de sezon bitmeden sadece iki isim kaldı herkes yine gitti. İlker Özkan ve Mehmet Soylu’nun neden kaldığını da, yanında neden kimsenin kalmadığını da merak etmiyorum. Ama Bahattin Karapınar’ın kalması gerekiyordu. Yani bu kongrede “Neden liste çıkmıyor karşıma” demek çok yanlış. Konyaspor’u çıkardığı gibi düşürmek üzere olan Karapınar’ın zaten sezon sonuna kadar takımı götürmesi gerekiyordu.

Sonuç: Bahattin Karapınar Konyaspor’u yanından ayrılan arkadaşlarıyla birlikte Süper Lig’e çıkardı. Dediği gibi yalnız başına yiğitlik ve delikanlılık yapmadı. Ama yalnız başına bu duruma getirdi. Camiaya çok büyük bir umut verdi, keşke böyle olmasaydı da tarihe adını “Konyaspor’u yücelten başkan” olarak kazısaydı. Geçen yıldan artı 50 puanı vardı. Bu yıl eksi 100 puanı var. Konyaspor’a 50 puan borcu var. Yeni yönetimiyle sezon sonuna kadar ve gelecek sezon da devam edip borçlarını ödemesi gerekiyor.  

Kulübün borcu zaten ödenmez. Sayın Tahir Akyürek bile ödeyemez. Çünkü O’nun desteği hiç doğru kullanılmadı.

Önceki ve Sonraki Yazılar