Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Aykut hocam, zemin mi bozuktu?

Aykut Kocaman’ın rakiplere yaptığı hazırlıklar maç başladıktan sonra boşa çıkıyor. Geçen hafta Antalyaspor maçında rakibin hücum hızını yavaşlatıp ağır ağır üzerine gitme işi tutmuş ancak hem bireysel hatalar hem de kendisinin takım üzerindeki hakimiyetini kaybetmesi yüzünden 9 kişi kalan bir takıma karşı hiçbir alternatif plan üretememişti.

Gençlerbirliği maçına yaptığı hazırlık da boşa gitti. Rakibi hiç durduramadığı gibi hücum organizasyonu da yapamadılar. Konyaspor’un sürekli ileri çıkarak tehlike oluşturan beklerini savunmaya hapseden ev sahibi takım, orta sahadaki sert ve hızlı oyunuyla Konyaspor’a adım attırmadı. Buldukları gol serbest vuruştan geldi ancak bu baskılı oyunlarıyla kanatlara yönlendirdikleri hücumlar sonunda gol bulmaları işten bile değildi.

İkinci yarı Konyaspor’un bu sezon baş gösteren savunma-hücum dengesi kuramama hastalığı iyiden iyiye kendisini hissettirdi. Rakibi durdurmadan hücum yapmaya çalışması, oyunu soğutmadaki başarısızlık, pas koridorları oluşturamaması üstünlüğün tamamen Gençlerbirliği’nin eline geçmesine neden oldu. Geçen haftaki umursamaz hali üzerinden atamadığının işareti olan ikinci golü izlerken kızmamak elde değildi. Üç kişiyle hücum yapan Gençlerbirliği, soldan geliyor, rahatça orta yapıyor, rakibin en etkili adamı Serdar, kale sahasında bomboş duruyor, O’na müdahale etmesi gereken Mehmet Uslu resmen izliyor. Garip olan 1-0’dan sonra Aykut Kocaman da kulübeye çekilip maçı başka bir takımın hocası gibi izliyor.  

Bu Takım benim ve futbol kamuoyunun bildiği, beğendiği Konyaspor değildi. Sonraki dakikalarda Gençler’in anlamsız şekilde hücum oynamaya devam etmesi nedeniyle önemli pozisyonlar buldular ama tıpkı yediklerinde olduğu gibi beceriksizce kaçırdılar. Önündeki rakibe müdahale etmekten aciz oyuncular değil, tabi ki, ayağında top olan rakibe üç kişi ile basan Gençlerbirliği kazanacak. Kazanmalı. Çünkü hak etti.

Geçen hafta “Skubiç ve Ömer Ali yoktu, zemin bozuktu, oyuncularım panik yaptı” gibi gerekçelerle 9 kişi kalan Antalyaspor’u yenememelerini açıklayan Aykut Kocaman, bu kez ne diyecek merak ediyorum. Geçen hafta trende karşılaştığımız ve “Aykut Hoca ile 2020’ye kadar sözleşme uzatacağız. Antalya, Gençlerbirliği ve Trabzon maçalarından 7 puan alacağız” diyen Celalettin Çakıcı abimin de ne diyeceğini merak ediyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar