Ateş Baz Veli Ve Tavus Baba

BU GÜNKÜ DERSİMİZ

       EY  Bİ VEFA, NEDDİN HAKANLARIN NERDE

       BUNCA CAN VE CANANLARIN HANİ NERDE.

       GÖSTER  BANA   O  İMKANLARIN NERDE .

      HAK İLE HALK  OLMUŞ  O TENLER

      YALAN OLMUŞ …

       Bu  ulu zat vaktiyle bizim gibi yaşamış  gelmiş geçmiş. Allah rahmet eylesin.Keramet ehli bir yatırımızdır. Adı ile anılan Türbesinde  yatmaktadır.Yeni Meram yolu üzerindeki  hastanenin solundan dönünce eski meram yoluna doğru yola düşüp sola sapan ilk sokağa dönüş yaptığınızda  o yol sizi ATEŞ BAZ VELİ  türbesine götürür.  Zaten duvarlardaki asılı levhalar da  işin cabası.

       Eski kaynak kitapların  verdiği bilgilere göre bu zat Ateşe hükmeden  bir ilahi hikmete sahip olduğu icin  ATEŞ BAZ VELİ  olarak anıla gelmektedir.

       Ayni yıllarda yaşayan ve TAVUS  BABA olarak  tevatür edebiyatının  bahsettiği  TAVUS BABA SULTAN  hazretleri de  Meram çay  bahçesinin  güneyden Konya’ya bakan Türbesinde yatmaktadır.Bitişiğindeki Cami  de ibadete açık vaziyettedir. 

       Ziyaretcişi çok bol  ve inanç  kaynağıdır. Bir çok hastalar gelip ziyaretten sonra sağlığına kavuşmaktadır. Beraberlerinde getirdikleri bir tuz paketi  hediyeleridir. Fakat Şifanın kaynağının  bu tuz  torbası ile alakalı olduğu söylenmekte ise de  bitişiğindeki Camide  kılınan Namaz da ve yapılan dualarda olduğu kesinlikle  Allahın hikmeti ile alakalıdır.

       Ateşbaz Veli hazretleri ile Tavus Baba  hazretlerinin  vaktiyle aralarında cereyan etmiş  bir Kerametlerinden bahsedilir. Günümüze kadar gelmekte ve söylenmektedir.  Tecelliyat şu şekilde cereyan eder.

       Ateşbaz Veli’nin ateşe hükmedişine karşılık , Tavus Baba nın da  Tavuş Kuşu gibi UÇMA  KERAMETİNDEN  bahsedilir . Bu sefer bir örnek vermekle tetiniyorum.

      Bir gün  bir  kış günü  Tavus Baba  Ateşbaz  Veli yi şimdiki Türbesinin olduğu yerde ziyarete gelir.İki kutup karşılıklı oturup  ne konuştular ise konuşurlar. Bu konuşmalar elbette  bunları ruh alemine  yaklaştıran  bir bir mertebeye  eriştirmiş olmalı ki.

      Ateş Baz  hazretleri  yanmakta olan sobanın  kapağını açar, KOR  HALİNDEKİ ATEŞİ ELİ  İLE AVUÇLAYARAK CEBİNDEN ÇIKARTTIĞI CEVRESİNE KOYAR  ve Tavus Baba ya  uzatır ve verir.

       Tavus Baba da bu mucize karşısında  her şeyin vakti zamanının geldiğini anladığı için  KERAMETİNİ GÖSTERMEK ÜZERE   Ateşbaz hazretlerinin elinden tutar  ve tutması ile beraber her iki kutup da kendilerini bir anda   ( TAYF ) ALEMİ RUHİYESİNDE BULURLAR.  Bu olaya Tayyımekan da denilmektedir.

       Adet olduğu üzer kerametlerini açıkladıkları için  bu iki KUTBUN  ikisinin de aynni gün  ölmüş olduklarını , birinin bir ömür yaşadığı  Meramın Tavus Baba sırtlarına, Tüylerinin vücudundan sıyrılarak diğerinin ise şimdiki makamı mubarekesinin  olduğu  mahal de defnedildiklerini biliyoruz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.