Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Antalya kampından notlar

Konyaspor¸ Antalya’da ikinci hazırlık maçını yaptı. Bugün (Cumartesi) Altay ile bir maç daha oynayacak. Yeşil Beyazlılar, ilk maçında Gençlerbirliği ile karşılaştı. Maçın Konyaspor’un aleyhine 6-1 sonuçlandığını öğrenince, aklıma hemen, genç oyunculara şans verilmiş olabileceği geldi. Aldığımız bilgiler bizi yanıltmadı. Hazırlık maçlarının skorlarına hiçbir zaman güvenmem. Kamplarda futbolcuların ve teknik adamların en fazla dikkat ettiği konu sakat vermemektir. O yüzden oyuncular maçlar öncesi gereksiz bir sakatlık yaşamadan kondisyon çalışmalarını sağlıklı bir şekilde bitirmek isterler. Bu durum çoğu zaman maçlarda iyi futbol izlemeyi de engelliyor. İlk hazırlık maçında alınan skoru bu nedenleri göz önünde bulundurup irdelemekten uzak durmak gerekiyor.

Antalya’ya ulaştığım gün antrenman takip edemeden Konyaspor’un Denizlispor ile oynadığı karşılaşmayı izledim. Bu maç son derece ilginçti. Gençlerbirliği’ne, genç oyuncularla mücadele ederek, 6-1 yenilen Konyaspor, ligin ilk yarısında iyi işler yapan, formunun neredeyse zirvesinde olan ve sahaya tam kadro çıkan Denizlispor’u 6-1 yendi. Yıllardır Konyaspor’u takip ediyorum. Bir hazırlık maçında ilk kez bir takımı bu kadar ciddi gördüm. Hani klasik bir laf vardır futbolda; “forma savaşı” diye, sahada öyle bir fotoğraf var. Bütün futbolcular işini ciddi yapıyor. Ama birbirlerine yardım ederek kendilerini göstermeye çalışıyorlar. Herkes takım oyuncusu olduğunu göstermenin derdinde.

İlk yarı sadece bir maçta forma giyen Gomes, 40-50 metrelik sayısız depar atıyor. Adrese teslim orta yapıyor. Gol pası veriyor. Batista, bionik adam olduğunu ispatlamaya devam ediyor. Erman harikalar yaratıyor. Murat ve Veysel birbirlerine pozisyon yaratmak için çapraz koşular yapıyor, geriden top alıp götürüyorlar. Mustafa Er, Sedat, Ömer, Burak neredeyse hatasız oynuyorlar. Ve Da Silva. Fatih Egedik gibi bir sağ kanat oyuncusunun karşısında hem defansif görevini yerine getirdi hem de verkaçlarla ceza sahasına top taşıdı.  Sol ayağıyla frikikten süper bir gol attı. İkinci yarı Erkan, Koray, Washington, Eren, Özden, yeni transfer Fatih Özer, paf takımdan Barış ve Feyzullah oyuna girdi. Bir tanesi için bile elinden geleni yapmadı demek yanlış olur. Kısacık boyuna rağmen Genç Barış’ın yaptıklarına hayran kaldım. Ama maalesef fiziği çok zayıf. Karagümrük’ten alınan Fatih de dolu dolu bir futbolcu.

Tekrar söylemek gerekirse, hazırlık maçlarında alınan sonuçlara, farklı yense de yenilse de bakmamak gerekiyor. Ama yine tekrar vurgulamak gerek. Futbola dikkat edilmeli. Bir hazırlık maçı bu kadar zevk veremez insana. Ligde böyle maçlar izleme olasılığımız düşük olduğu için üzülüyorum. Puan kaygısıyla, futbolun güzelliklerinden, paslardan, verkaçlardan, diagonal uzun paslardan, ikiye birlerden, baskıdan feragat ediliyor.

Tabloya göre, Gomes’in ikinci yarı defansın sağında forma giyecek. Erkan Sekman stoper olarak göz dolduruyor. Gol bölgesinde sorun yok. Eren’in de formunu bulduğu dikkate alınırsa 5 oyuncu var. Sakat olan Neca ve Sabin’in eksikliği de hiç hissedilmedi. 

Sayın Karaman’ın transfer tasarrufunu merakla bekliyorum.

 

Not: Konyaspor’daki güç sorunuyla ilgili bahsettiğim konulardan muhatap isimlerin rahatsız olması son derece doğal. Zaten duyduklarımı herkes bildiği ve dikkate alınması gerektiğine inandığım için yazdım. O bilgiler futbolun saha dışındaki yönetim boyutuyla ilgilidir. memleket.com.tr’de olduğu gibi benim göreceğim ya da duyacağım şekilde tepkiler verilmesi çok doğru olanıdır. Kıyasıya eleştirirken aynı şekilde eleştiriye açık olduğumun da bilinmesini isterim. Tabi “insani” olduğu sürece.

Önceki ve Sonraki Yazılar