Anız yakan anızlar

Başlığı çok “ANIZ” bulmuş olabilirsiniz ama bu adamlara diyecek başka bir kelime bulamadım.

Çok iyi biliyorum ki, anız yakan anızların bu satırları okuma gibi şansı yok. Bi-haberdir gazeteden, dergiden.. Okuyanlar okumayanlara anlatır babından seslenmek istedim bu anız yakan anızlara.

Gelelim mevzuya.

Geçtiğimiz günlerde yanan bir anız tarlasının yanından geçerken gördüğüm olayı siz de görseniz benden daha ağır ifadeler kullanacağınızdan eminim. Yanan o anız tarlasından uzaklaşmaya çalışan o kaplumbağanın ölüm kalım mücadelesini görünce gözlerim yaşardı. Bu benim görebildiklerim..

Ya göremediğim böcekler, mantarlar, faydalı bakteriler, yaşayan yeşil bitkiler, karıncalar, kelebekler, uğur böcekleri, çekirgeler… Ekolojik dengenin öğeleri değil mi onlar?..

Oksijeni bitirdiklerini, hava kirliliğine sebep olduklarını, civarda bulunan sebze meyve bahçelerine zarar verdiklerini, topraktaki suyun buharlaşmasına neden olduklarını, toprağın yapısını bozarak arazilerin verimsizleşmesine neden olduklarını bilmiyor mu bu zat-ı anızlar? Aklıma gelmeyenlere sizin hatırladıklarınızı da ekleyin ve varın sonucu hesap edin. İnsan kendisine ancak bu kadar zarar verebilir. Bu zat-ı anızlar kendilerine zarar verdikleri gibi ülke ekonomisine de zarar veriyorlar. Ormana yakın yerlerde yakılan anızlar nedeniyle, memleketin oksijen deposu yüz yıllarda yetişen o güzelim ormanlarımız yanıp kül olup gitmekte.

Diyecek bir laf bulamıyorum bu anız yakanlara… Ancak anız oğlu anızlar demekten başka.

Zat-ı anızları ilgili tüm kurumlara ve bilinçli tarım yapan tarım ehillerine şikayet ediyorum. Allah rızası için durdurun bu zat-ı anızları..

Ormanınızı yakanın gözü kör olsun desem orman sakinlerine hakaret olur.

Rabbim bu milleti ıslah etsin…..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.