Zulmün kara sayfaları

-Bugün Afrikalı İnsanlara “Yardım” adı altında köpekler için hazırlanmış konserveler gönderilmektedir.

-1492 ile 1800 yılları arasında 100 milyon Afrikalı öldürülmüştür. Cezayir’in sömürge altına girmeden nüfusu 4 milyondur. Yarısı, 17 yılda Fransızlar tarafından yol açmak için öldürülmüştür.

-1948’den bu yana on binlerce ev buldozerlerle yerle bir edilmiş, binlerce zeytin ağacı sökülmüş, tarlalar zehirlenmiş, binlerce Filistinli sorgusuz- sualsiz öldürülmüş, 800.000 Arap’ın mallarına el konulmuş ve on binlercesi tehcire tabi tutulmuştur.

-1481–1808 yılları arasında batıda, Katolik Kilisesi’nin, siyasi baskı aracı olarak kurulup faaliyet gösteren engizisyon mahkemelerinde, yakılarak öldürülme cezasına çarptırılanların sayısının 34.024’tür.

- Hindistan’ın Amir şehrinde, bisikletle dolaşan bir İngiliz kızı ile alay ettikleri bahanesi ile, askerler hadise mahallindeki halktan 700 kişiyi oracıkta öldürmüşlerdir. Bölge valisi, ceza olarak bütün şehir halkını günlerce yerde sürünmeye mecbur etmiş ve böyle davranmasının sebebi sorulunca: “Onlar ilahelere tapıyorlar. Bir İngiliz kızı, onların taptıklarından daha azizdir.” demiştir.

-İsrail Dışişleri bakanlarından A.Sharon’un arkadaşı ve suç ortağı olan Meir Har-Tzion, 1950 yıllarının başında Gazze’de yapılan bir İsrail baskınından sonra masum bir Arap’ı sırtından bıçaklayarak öldürmüştür. Kendisiyle yapılan röportajda: “Vicdan azabı mı? Hayır. Neden vicdan azabı duyalım ki? Bir adamı tabancayla öldürmek çok kolaydır. Tetiği çekersiniz hepsi bu kadar. Ama bıçak bambaşka bir şey. Fantastik bir duygu bu, erkek olduğunu hissettiriyor insana.” diye cevap vermiştir.

-Kızılordu,1979 yılının son günlerinde Afganistan’a girdi.  21.1.1988’de tablo şuydu: 1 milyon 300 bin Afganlı bombardımanda can verdi. Nüfusun %33’ü ülke dışına göç ederken, yüzde 11’i de ülke içinde evlerini terk ederek gizlendi

- İnsan kasabı Stalin’in, 238 bin 500 Tatar Türkünü, Asya içlerine doğru hayvan vagonlarıyla haftalarca süren bir yolculuğa mahkum etmiştir. Aç susuz ve havasız bu ölüm yolculuğu sona erdiğinde yüzde 86’sı çocuk ve kadın olan bu insanlardan 109 bin 956’sı hayatını kaybetmiştir

-Branko S., Luka’dan sağ kurtulduktan sonra: “Kadınları, tecavüz ettikten sonra, öldürülen diğer esirlerle beraber Brçko’daki metal fabrikasının 1000 derecelik fırınında yakıyorlardı. Yakma işi bittikten sonra Galeb, Posovina, Kaszzinu adlı otellerde eğlence başlıyordu.

- Kazıklı Voyvoda, yaklaşık 20 bin Türk ve Bulgar’ı kazığa vurdurduğu veya çarmıha gerdirdiği bir gün, analarının yanında çocukları da kazığa vurdurmuştu. Kuşlar çocukların bağırsaklarının üzerinde yuva yapmıştı. (Hammer, Büyük Osmanlı Tarihi).

-Neron zamanında Roma’da halk ayaklanmıştı. Halkı bastırmak için Maximus Meydanı’nda bir gösteri düzenlediler. 300 çift gladyatör ölüm dövüşü yapacak, 1200 ölüm mahkûmu aslanlara parçalattırılacak, özel görünümlü 20 güzel kızın eşek mizaçlı erkekler tarafından ırzına geçilecekti.

-ABD’nin ilk askeri sözcüsü Peck: “Öldürdüğümüz ya da yaraladığımız Somalilerin sayısını bilmiyoruz. Aslında bunları saymıyoruz da. Ateş ettiğimizde geri dönüp kaçı öldü kaçı yaralandı saymıyoruz.”

-İngilizler, Hindistan’da kendi tekstil mallarını Hint kumaşlarına karşı rakipsiz kılabilmek için, yerli tekstil sanayini ayakta tutan 40 bin Hintli kumaş ustasının parmaklarını kestirmişlerdir.

Tarihin bazı dönemleri insanlık düşmanı zalimlerin işlediği kara lekelerle doludur, bunları insanlık hiçbir zaman unutmamıştır. Bu kara sayfaları zamanla çevirip bakmak insanlığın yararınadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.