Zor günlerde miyiz daha zorları sonra mı gelecek…

Küçük esnaf için,  büyük esnaf, üretenler, tüketenler çiftçiler için…

Ticaretle uğraşan insanların büyük çoğunluğunun devam eden sıkıntılı günleri bir türlü bitmek bilmiyor…

Bütün sektörlerde satışların yüzde yüze yakın bir kısmı durdu. Esnafın sezonluk ümitleri bir bir tükendi,  gelecekten ümidini kesen esnaf, her geçen gün daha da kan kaybetmeye devam ediyor. Üreten memnun değil tüketen memnun değil. Üreten girdiler yüksek olduğu için zarar ediyorum diyor, Tüketen pahalı olduğu için alamıyorum diyor.
Birçok esnaf her gün siftah bile yapamadan dükkân kapatırken, satış yapamadıkları gibi geçmişteki alacaklarını da tahsil edemiyorlar.

 Karşılıksız çıkan çekler, senetler ve iflas eden işyeri sahipleri ve esnaflar buna bağlı olarak da sıkıntılı. Ekonomini  katalizörü olan inşaatta  yaprak kıpırdamıyor. Faizle satılan evler faizler yükselince durdu…

Esnaf borçlarını ödeyemiyor, esnaf vergisini ödeyemiyor, esnaf  kirasını ödeyemiyor  , esnaf Bağ-Kur’unu ödeyemiyor, esnaf  sigortasını ödeyemiyor esnaf kredi kart borçlarının askerisini bile ödeyemiyor  velhasıl esnaf  ödemelerini  yapamıyor…

Vatandaş gün geçtikçe battığı bu borç batağından, işsizlikten nasıl kurtulacağını bilmiyor, ne yapacağını bilmiyor

İnsanlar ne zaman geleceğe umutla bakmaya başlayabilecekler. Ne zaman derin bir oh çekip borçlarını, kredi kartı ödemelerini, ödenmeyen çek ve senetlerini, iflas edeceğim düşüncelerini ve ailemi nasıl geçindireceğim düşüncelerinden kurtulup rahat bir nefes alacaklar.

Zor günlerde miyiz daha zorları sonra mı gelecek inanın bilmiyor…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum