Yüzde 52 yetmez cicim!

Ya bu adam hakikaten komik. Hem de en trajiğinden. Eğer düşünerek konuşuyorsa vakit kaybetmeden bir doktora götürmeli. Yok eğer düşünmeden konuşuyorsa eğlence niyetine dinlemekte sakınca yok. Tabi aynı zırvaları bilmem kaç bininci kez seyretmekten bıkmadıysanız.

***

Baykal buyurmuş ki “AKP oyunu 4-5 puan artırarak (iktidar avantajıymış, ne demekseJ) %52’nin üzerine çıkarmalıdır, ancak o zaman başarılı sayılabilir.” Dikkat edin yüzde 52 de değil, yüzde 52’nin üzerine çıkarmalıymış.

Halbuki Baykal çok iyi bilir ki; iktidarda olan yıpranır. Belli oranda oy kaybetmesi doğal karşılanır. Halihazırdaki oyunu koruması bile başarı sayılır. O nedenle ülkemizde olduğu gibi, tüm dünya ülkelerinin siyasetinde rol almış siyasi partilerin bir önceki seçimde aldığı oy oranının üzerine çıkması nadiren görülmüştür.  

Lakin denizi bol Baykal’ın korkusu başka. İktidarın %47’lik oy oranını koruyacağından emin ve ürkmüş olduğundan aklınca çıtayı biraz daha yukarı kaldırıyor. Öyle ya seçimden sonra iktidar başarısız martavallarına malzeme gerek. Kendi başarısızlığını örtmek için kılıflar gerek. Bence  %52’lerle yetinmemeli oranı %102’lere filan çıkarmalı. Maazallah muhalefeti senin gibi olan ülkenin iktidarı  %52 filan dinlemez.

Bence Baykal ve onunkiler akıllara ziyan konuşmalarını yapmasalar iktidar daha fazla oy kaybeder. Partilerinin oyu da bir nebze olsun artabilir. Vicdanı hür, irfanı hür nesiller bu konuşmalara nasıl katlansın? Siyasi parti tercihi olmayan beni bile zorla AKP’li yapacak bu adam. Size söylüyorum muhalefet; büyük bir kayıp olurum bilesiniz.

Baykal’ın süper hesabından ilerleyecek olursak; AKP her seçimde oyunu yüzde 4-5 artırmak zorunda. E nereye varacak bu işin sonu, % 100’ü mü bulduracaksın iktidara. Sen ne yapacaksın bu arada? Kendi hesabına göre bile senin ömür boyu iktidar olma imkânın yok.(Zaten yok ta…)

Gerçi ne gereği var değil mi devlet yönetmek gibi sıkıntıların altına girmeye. Sen sabah kalk sporunu yap, ardından kahvaltı, sonra partiye git iktidarın aleyhinde salla, kıt akıllılar bir şeyler söylediğini sansın. Eve gel, havuzda yüz, akşam torunlarınla oyna. Oh ne ala! Böyle yaşamak varken geceni gündüzüne katarak devlet yönetmek akıl işi değil. (Ciddi söylüyorum.)

Baykal açıklamasının devamında “anketler oyumuzun %26-27’lere çıkacağını söylüyor (temenni sadece) ama ben oran koymam” diyor. Oh suyundan yok mu abi? AKP gelince oran koymak işine geliyor ama CHP olunca oran koyulmuyor, niye? AKP %52’nin üzerine çıkmadıkça başarışız oluyor, CHP zor bela %27’yi bulursa büyük başarı oluyor, niye?

Ne demek niye! Karşımızdaki Deniz Baykal. Bunu bulduğunuza şükredin bir de mantık arıyorsunuz!?

 

         

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum