Yusuf’un Hain Kardeşleri

Olayları okuyuşunuz, kesinlikle baktığınız yerden bağımsız değildir. Yusuf'a hain kardeşlerinin baktığı yerden baktığınızda acınacak bir halde, hatta bitmiş bir halde görünürken, aynı şahsiyete Allah'ın baktığı yerden bakınca imrenilecek bir sürece adım atmış bir halde görülecektir.

 

Yusuf'un bedeni kuyuda da olsa, zihninin kuyuya düşmemesi gerek.

Felaket sizin kuyuya atılmanız değil, asıl felaket zihninizin sınırlarının atıldığınız kuyuyla Çevrilmiş olmasıdır; işte o zaman kendi kendinizin kuyusunu kazdınız demektir. Böyle bir zihin, tüm geçmişe yönelik düşünme yeteneğini, geleceğe yönelik düşünüp olayların baskısından kurtulmak için tedbir üretme yeteneği beceremez.

 

Tutun ki kuyuya atılmışlardansınız; eğer zihniniz  tüm fonksiyonlarını icra ediyor, bilinciniz yerindeyse ve kendi kendinizin de zindanı olmamışsanız, içinde bulunduğunuz bu durumu, "tedbir" üretmek için bir "fırsat" bilirsiniz. Kendisi kuyuya atılanın zihni, kuyuya atanları da aşarak olayların arka planını okumayı başarıyorsa, şu gerçeği hemen fark edecektir: Kendisini kuyuya atan hain kardeşlerinin zihni bedeniyle birlikte kuyudadır. Kendisi kuyudan çıkarılıp götürülse dahi hain kardeşlerin zihni kuyuda kalmaya devam edecektir. Çünkü kin ve nefret, onların zihni melekelerini dumura uğratmış, bilinçlerini kör bir kuyuya çevirmiştir.

 

Yusuf Suresi’nin indiği anda Hz. Peygamber'in içinde bulunduğu durum, tam da bu söylediklerimizi doğruluyordu. Bu 'sure’nin iniş sıralamasında, tüm klasik vahiy kronolojileri ittifak halindedirler: Hud Suresi’nden sonra Hicr Suresi’nden önce. Bu, zaman açısından yaklaşık hicretten iki yıl öncesine tekabül eder. Yani, en zor yıllar, hüzün ve elem yılları... Mekke ticaret toplumu Hz. Peygamber'den nihai olarak nasıl kurtulacaklarını düşünüyorlar. Tıpkı Hz. Yusuf'un kardeşleri gibi, Hz. Muhammed'in 'kardeşleri' de ihanet hazırlığındalar.

 

Bu 'sure’nin doğrudan muhatapları arasında Mekke seküler toplumu da yer alıyor. Onlara verilen mesaj açık: Yusuf'un hain kardeşlerinin akıbetini unutmayın ve yine unutmayın ki Allah sandığınız gibi hayatın dışında değil, tam merkezindedir ve hayata müdahildir.

 

Sizler ise, O'nun yazdığı ilahi senaryoda kötü adam rolünü oynamayı seçiyorsunuz; fakat her kurduğunuz tuzak, yok etmek istediğiniz inancı adım adım muhteşem finale yaklaştırırken, sizi de kötü sona yaklaştırıyor. Sonunda, Yusuf'un hain kardeşleri gibi, yok etmek için zulmettiğiniz gücün önünde yere kapanacak ve pişman olacaksınız.

Nitekim öyle de oldu; çok değil bu tarihten on yıl sonra, kendisine yeryüzünü zindan eden 'Mekke'sine muzaffer bir ordunun başında, başı devesinin hörgücüne değecek kadar engin bir tevazu içerisinde, dudaklarında dua gözlerinde yaşla giriyordu Peygamber. Kâbe'nin yüksek eşiğinden korku ve kaygıyla kendileri için vereceği kararı bekleyen "hain kardeşlerine" soruyordu:

 

-Şimdi size ne yapacağımı sanıyorsunuz?

-'Hain kardeşler'in içerisinden konuşmaya cesaret edenler cevaplıyordu:

-Sen erdemli bir babanın erdemli bir evladısın; senden yalnızca iyilik beklenir!

O da kendisinden bekleneni yapıyor ve Yusuf'un hain kardeşlerine dediğinin bir benzerini diyordu…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.