Yoksullukla mücadelede de öncüler

Bizimkiler yoksullukla mücadelede de öncüler

 

Yeni bir Kurban bayramını idrak etttik. Bu bayramın özelliklerinden bir tanesi de adında anlaşılacağı üzere Kurban kesmektir. Şahsiyetimizin oluşması başta olmak üzere bayramlar çocukluk yıllarımızdaki hatıralarımızın unutulmaz tecrübeleri arasındadır. Bu yıl Kurban bayramını Hollanda’da yaşayan Türkler geçen yıl olduğu gibi farklı bir şekilde idrak etmekteler. Zira Hollanda’daki müslümanlar Kurban Bayramı vesilesiyle Kurban etiyle Hollandalı yoksulları doyurdular.

Gönüllü bir şekilde, ilki geçen yıl uygulanan Kurban eti toplama ve yoksullukla mücadele projesi bu yıl da genişletilerek devam ettiriliyor.

 

Peki proje nedir?

Proje: Hollanda’da Kurbanlarını kesen Müslümanlardan gönüllü olarak et toplayarak, bu etlerin sucuk ve lahmacun haline getirilmesini sağlayan bir etkinliktir. Toplanan Kurban etleriyle daha çok yoksulların yemek yedikleri sosyal lokantalar olan ‘van Harte Restorantlar’ ve evsizlere yardım eden ‘de Regenboog” adlı kuruluşlarla Kurban Bayramı Yemek Organizasyonu yapılmakta.

 

Türk iş adamları da projenin hayta geçirilmesinde ellerinden geleni yapmaktalar. Toplanan Kurban etlerinin bir bölümü KOÇ sucukları sahibi Hikmet Gürcüoğlu tarafından salam ve suçuk haline getiriliyor ve bir bölümü ise yıl boyu yoksullara dağıtmak üzere “Voedselbanken” gıda banklarına teslim ediliyor. Sözkonusu proje kısa adı SMHO olan “Müslüman Yardım Kuruluşları”nın girişimi ve Cordaid (Katolik Yardım ve İşbirliği Kuruluşu) nün destekleriyle gerçekleşmekte. Proje genel anlamda, bizimkilerin yani Türklerin öncülüğünde Hollanda’daki Müslümanların Hollanda içindeki yoksulluğa katkıda bulunmayı, müslümanların dünyadaki yoksulluk sorununa dikkat çekmeyi ve global bir sorun olan yoksullukla mücadeleyi hedeflemekte.

 

Kurban bayramının ilk üç günü, Hollanda’nın Amsterdam, Eindhoven, Enschede, Amersfoort, Den Haag, Rotterdam, Gorinchem, Roermond, Helmond ve Weert şehirlerindeki kasap ve camilerde toplanacak olan Kurban etleri Koç Sucuk fabrikası tarafından sucuk ve salam haline getirilecek.

Kurban bayramı süresince gerçekleştirilecek et toplama kampanyası UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) koordinatörü Mikaul Güneş tarafından yürütülecek. Bilindiği gibi UETD iki yıl önce kurulmuş bir sivil toplum örgütü olup, kısa bir zamada kamuoyu gündemine yerleşmeyi başaran bir kuruluşumuzdur.

 

Proje Hollanda’nın çeşitli bölgelerinde aktif olan Türk kökenli siyasetçiler ve sivil toplum örgütleri temsilcileri (Amsterdam Ali Mercimek, Eindhoven Kaya Turan Kocak, Amersfoort Mustafa Özcan, Roermond Selçuk Öztürk, Rotterdam Teslime Halıcı, Ibrahim Elmacı Gorinchem, Enschede Suat Arı, Ahmet Demir Den Haag) tarafından da desteklenmekte.

 

İlki geçen yıl gerçekleştirilen ve Hollanda tarihinde bir ilk teşkile den Kurban Bayramı ve Yoksullukla mücadele projesi Hollanda basınında olağanüstü bir ilgi görmüştü. Televizyon ve gazeteler başta olmak üzere çok çeşitli medya organlarında yer alan sözkonusu projeden toplam 7.2 milyon insan haberdar olmuştu. Hollandalı ve müslüman gruplar arasında olumlu bir tartışmayı beraberinde getiren proje, bir çok Hollanalı tarafından takdirle karşılanmış ve bazı yorumlarda ‘işte müslümanların gerçek yüzü’ olarak yer almıştı.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan proje koordinatörü Mikail Güneş:‘Müslümanların et toplama eylemiyle içinde yaşadıkları ülkenin problemleriyle ilgilendiklerini, komşusu aç olanın tok olamayacağını göstermek ve Hollanda’daki Müslümanların sempatik ve olumlu bir etkinliğe imza atmya teşvik etttiklerini ve inancımıza göre yoksullara yardım etmek ve yoksullukla mücadele etmek bir gelenektir. Bu gelenek ortak atamız, Hz. İbrahim’den gelen bir yükümlülüktür”dedi.

 

Yapılan açıklamaya göre proje kapsamında Kurban Bayramının ilk üç günü toplanan Kurban etleri sucuk fabrikasında işlendikten sonra Ocak ayının son haftası Amsterdam, Den haag, Rotterdam şehirlerinde altı ayrı noktada organize edilecek “Kurban Bayramı Yemekleri” programıyla devam edecek.

Bizimkiler, birçok konuda olduğu gibi Kurban etlerinin toplanarak Hollanda’da yoksullukla mücadelede de öncüler. Tebrikler Hollanda Türkleri...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum