Yetmiş Iki Millete Aidiyet!

Hollanda tartışmaya devam etsin. Çifte pasaportlu bakanlar olur mu olmaz mı diye. Yüzyıllar ötesinden bir ses Hollanda’ya fısıldıyor. Bırakın çifte aidiyet tartışmasını. Ben yetmiş iki millete aitim. Siz kalkmış iki vatadaşlığın zararlı mı faydalı mı tartışmasını yapıyorsunuz. Abesle iştigal ediyorsunuz….

Kimden bahsettiğimi tahmin ettiniz. Mevlana Celaleddin Rumi…

Evet Hollanda’da tam on yedi kuruluşun biraraya gelerek, aylardır yapmış oldukları ön hazırlık çalışmaları artık ürününü vermeye başladı.

Yolun başında bu kadar çeşitli ve birbirinden farklı etkinliğin biraraya geleceğini tahmin etmek zordu. Ancak bir kar topu misali, her geçen gün Mevlana dostlarından gelen yeni öneriler 2007 Mevlana ve Hoşgörü yılını dopdolu kutlamaya vesile teşkil etti. Dile kolay tam tamına 24 ayrı etkinlik. Evet yanlış duymadınız Hollanda Mevlana Yılın çerçevesinde tam 24 ayrı etkinlik organize ediliyor.

Bu etkinliklerin resmi başlangıç tarihi 20 Nisan 2007 Cuma günü. Saat 18.00’de Amsterdam’da Muziekgebouw aan het Ij solununda gerçekleşecek Hollanda Mevlana Yılı açılışına tam yediyüz elli kişi davet edildi. Davetliler Hollanda ve Türk toplumunun değişik katmanlarından. Siyasetçiler, sanatçılar, sivil toplum örgütü temsilcileri, Türk dostu Hollandalılar, öğretim görevlileri, öğrenciler, kültür ve sanat gönüllülüleri, gazeteciler, yazarlar, iş adamlarından oluşmakta.

Türkiye’den de misafirler var. Başta Konya Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Akyürek olmak üzere tam yirmibeş kişi Hollanda’ya geliyor. Diğer taraftan Konya Belediyeler Birliği’nin bir başka etkinliğinin aynı tarihlerde Hollanda’da olması bölge belediye başkanlarının da açılışa katılmasını sağlıyor.

Sadece Konya’lılar değil elbette davetliler. Türk hükümetini temsilen Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın’da davetli. Sayın Aydın’ın o meşhur “Mevlana ve İnsan” konulu konuşmasını  yapması bekleniyor. Zira geçen hafta İstanbul’da Sabancı üniversitesinde basına kapalı yapmış olduğu sözkonusu konuşmanın etkisi taa Avrupa’ya kadar geldi.

Hakikaten tüm dünya Mevlana’ya muhtaç. Bunu nasıl anlayacağız? İdrak edeceğiz? Tüm insanlığa karşı açılan savaşı nasıl bertaraf edeceğiz. Hangi sevgi ve hoşgörü bu savaşın yerini alacak? Mevlana’nın ifade ettiği gibi “beden ahırına köle olan” insan için hayat nedir?

Peki Hollanda tarafınan kimler var Mevlana açılışına davet edilen? Diyaloga açık, Türklere ve Türkiye’ye hoşgörü ile bakan bir çok değerli Hollandalı var davetliler arasında. Bunların bir çoğu Mevlana aşığı, dostu zaten. Bütün bu dostlar 20 Nisan günü Amsterdam’da biraraya gelecekler. Sadece bu kadar mı? Hayır…

Hollanda başbakanını temsilen Adalet Bakanı Hirsch Ballin katılacak Hollanda Mevlana Yılı açılışına.Tam da çifte pasaport, çifte aidiyet tartışmalarının ayyuka çıktığı Hollanda’da Mevlana etkinliklerinin gerçekleşmesi umarım tartışmalara bir renk katacaktır. Zira Mevlana bırakın çifte aidiyeti, yetmiş iki aidiyeti savunuyor. Hem de günümüzden yedi, sekiz asır önce. Acaba o zaman da dünyada küreselleşme rüzgarları mı esiyordu? Yoksa hayatın, varoluşun gerçeği mi farklı aidiyetlere sahip olmak.

İnlerinden çıkmaya cesaret edemeyenler, kendi kişiliklerinden korkanlar nasıl başka milletlerle dayanışmaya girebilirler? Nasıl olur da yetmiş iki millete aynı gözle bakabilirler. Veya bu felsefeyi savunabilirler.

Demek ki Mevlana vizyonu hayatın gerçekleriyle örtüşüyor ki, biz dahi yedi, sekiz yülyıl sonra Mevlana düşüncesinden bahsediyor, günümüz insanlığının Mevlana’ya ihitayı var diyoruz.

Konumuza geri dönersek. Amsterdam’da başlayan Mevlana etkinlikleri ertesi gün Hollanda’nın Hoorn kentinde bulunan Türkiye-Hollanda Tarih Müzesinin açılışı ve hemen yanıbasındaki Oostersekerk’te verilecek Sema gösterisiyle devam edecek. Aynı günün akşamı Konya Semazen grubu La Hey’de. Julianakerk’te kalabalık bir kitleye Sema gösterisi yapacak olan grup Pazar günü öğle saatlerinde Hollanda’nın açık hava müzesi olan Zaanseschans’da bir gösteri yapacak. Hollanda’nın küçük bir hali olan bu müzede tüm dünya milletlerinden turist bulunur. Semazenler açık havada dünya insanlarına da bir gösteri yapacaklar.

Son olarak Rotterdam’da vatandaşlarımıza bir gösteri ile Hollanda Mevlana programı başlamış olacak.

Evet bu yıl Hollanda’da Mevlana rüzgarı esecek. Umarım bu rüzgar sadece bir yılla sınırlı kalmaz. Sürdürülebilir bir rüzgar olur. Gelecek yıllarda da Mevlana konuşulur Hollanda’da…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.