Damla Sulama Sistemi...

Geçen haftalarda Kırsal kalkınma tebliği çerçevesinde Konya’da kopan fırtına ve ortalığın nasıl toz duman olduğunu anlatan bir yazı yazmıştım. Bu tebliğin amacı tarımsal kalkınma projelerinin desteklenmesi ve tarım ürünlerinin çeşitlendirilmesiydi. Gürültüsü ve etkisi fazla olmuş, Konya yeniden yazılan tebliğe ilave edilmiş ve imzaya gönderilmişti. İmzadan çıktığı ajanslara haber olarak geçti ama sonuç yok. Henüz resmi gazetede yayınlanmadı. Anlaşılan birileri kendilerine has gerekçelerle bu tebliğin yayınlanmasını geciktiriyor veya Konya düşmanlığı Ankara’da yine had safhaya ulaştı.

 

Eğer bu tebliğ geçse idi bakın neler olacaktı. Öncelikle sulama için Konya’da bekleyen proje toplamının bu tebliğde amaçlananın iki misli olduğunu Ziraat Odasından öğrendim. Yani devlet bu iş için ayırdığı parayı sadece Konya’ya verse yetmez. Son derece zayıf olan sulama yatırımları, özellikle de son yıllarda hiç yatırım yapılmayınca, bir de kuraklık tehlikesi başlayınca atıl ve işlemez hale geldi. Çiftçi susuzluktan yanıyor. Sonuçta giderek kaçınılmaz olan damla sulama sistemi yaygınlaşacak ve giderek azalan su kaynakları daha verimli olarak kullanılır hale gelebilecekti.

 

Bilinçsiz ve aşırı sulama Konya bölgesi içinde büyük tehdit oluşturmaktadır. Konya ovasında yer altı  sularının hızla azalması ,mevsimlerin de çok  kurak geçmesi ilave bir tehdit unsuru yaratmaktadır. Bu nedenle ;

-Tarımsal sulama da suyun ekonomik ve bilinçli kullanımını sağlamak,

-Üretim maliyetleri için de en önemli yer tutan su, enerji, gübre ilaç ve işçilik maliyetlerini  düşürmek,

-Ürün kalitesini ve verimliliğini artırmak

-Çoraklaşmayı önlemek, amacıyla, Pankobirlik ortaklarını damla sulama yöntemi ile sulama yapmalarını teşvik etmeyi çözüm olarak görmüş ve Cihanbeyli ilçesine dev bir yatırım yapmış. Bu yatırıma iki yılda on milyon euro ayırmış ve fabrikayı bitirmiş durumda.

 

Şimdi bakın, eğer bu tebliğe Konya ilave edilmiş olarak geçse idi, çiftçi Pankobirlik uzmanlarınca bu konuda eğitilecek ve damla sulama sistemleri ile suyun zerresinin kaybolmasına müsaade edilmeden ihtiyacını karşılayacaktı.

 

Tebliğde hibe tutarının bakanlıkça tespit edileceği belirtilmiş. Bunun en az yüzde elli olacağını düşünün, kalanını Pankobirlik uzun vadelere bölerek ortaklarına yayınca, ürün maliyetlerinde önemli bir düşme olacak ve sonuçta köylünün cebine biraz daha para girecek, borçları biraz daha hafifleyecekti.

 

Pankobirliğin bu yatırımı yaparken herhangi bir siyasi hedef gütmediğini biliyorum. Ama bu tebliğin yayınlanmasının engellenmesinde siyasi amaçların olduğu bana göre kesin. Eğer sistem devreye girse ve tebliğde yer alan esaslara göre teşvikler verilecek olsa idi, çiftçi sulama sistemlerini yenileyecek ve damla sulama sistemine geçecekti. O zaman ekipman kim tarafından sağlanacak. Pankobirlik devreye girecek uzun vadeli bir borçlanma ile çiftçinin ihtiyacını karşılayacak belki para da kazanacaktı. Konya için iyi işler yapılmış olacaktı. Resmi gazetede tebliğin yayınlanması birliğin yatırım maliyetini düşürecek ve Recep Konuk adına da bir puan olarak yazılacaktı. Siyaset, tebliği engelleyerek aslında bunu önlemeye çabalıyor. Recep Konuk siyasi bir rant sağlamasın, ayağımıza dokunmasın diye bu işler yapılıyor.

 

Dünyanın neresinde olursanız olun, sisten kendisini en iyi temsil edecek, kendisine en fazla katkıda bulunacak olanı arar bulur. Onu destekler bir yerlere getirir. Batının başarısının altında önde gitmesi gerekenlerin yolunu kesmemek yatar. Doğunun geriliğinin altında da tam tersi. İyi olan yerine benden olan veya benim önümde yer almayacak olan olsun çabaları bizi bu hallere getirdi. Bu çark bir kırılabilse inanın dünyayı yerinden oynatacak güç bizde var.

 

Tabi son paragrafa bakıp da her şeyin kötü olduğunu sanmayın. Bu yanlışın farkında olanlarda var. Son günlerde Konya da atılan bazı adımlarda bunu görüyor ve seviniyorum. Mesela AKP il başkanı Sayın Çevik tarafından Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü’ye yapılan ziyaret bu manada önemli. Geçmişten kalan hesaplaşmanın ötesinde manalar taşıyor. Siyaseti bir yana bırakıp Konya sevdasını ön plana çıkardığından İl Başkanı Mustafa Çevik’e teşekkür ediyorum. Konya için mücadelelerinden dolayı Pankobirlik başkanı Recep Konuk’a ve Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü’ye de teşekkür ediyorum. Umarım her şey Konya için iyi olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.