Yerel seçimlerden zaferle çıkmak

Aslında gündem yavaş yavaş yerel seçimlere kilitlenmeye başlayacakken nedense türban krizi patladı. Nasıl bir patlama ama ortalık toz duman oluverdi. O hoşgörü abidesi insanlarımız birden sınıflara ayrılıverdi. Sanki bu ülkede kadınlarımızın başları hiç kapalı değilmiş de zorla kapattırılmaya çalışılıyormuş havası estirildi.

Fırsat bu fırsat yürüyelim demeye başladılar. Üniversitelerde bilimden yoksun zevat iş Türbana gelince aslan kesiliveriyor. Doğu da bince askerimiz insanımız şehit olurken dahi sesi çıkmayan bu üniversite ekâbirleri maalesef bu günlerde yine gündemin başköşesindeler. 22 Temmuz seçimleri öncesi de aynı şeyleri yaptılar hatta darbe çığırtkanlığı yaptılar. Ne oldu! Halk cevabı sandıkta şamar gibi verdi: Yüzde 47…

Bu günde aynı senaryolar sergileniyor. Her dönemin siyasi malzemesi türban çözülürse kaos mu olacak ülkede, hiç bir şey olmayacak. Sadece bundan nemalanan zevatın elinden bir oyuncağı daha alınmış olacak. Allah ömür verirse sonuçlarını göreceğiz.

Şimdi bütün partilerin tek hedefi AK Parti’ye karşı nasıl bir strateji geliştirelim de seçimlerden zaferle çıkalım hesabı olmalıyken gündem başka konulara kilitlendi. Bu şekilde devam ederse AK Parti Türkiye genelinde yerel seçimlerde yüzde 60’lık bir başarıyı yakalamakta zorlanmayacak gibi gözüküyor.

Ereğli’de de yerel seçim havasına girilmeye başlandı. İki kişi bir araya geldiğinde, işyerlerinde ve kahvelerde belediye başkan adayları kimler olacak tartışması yapılıyor. Daha önce yazdığım gibi AK Parti’nin Belediye Başkan adayı bu gün için Ahmet Özdoğan’dır. Seçim yaklaşırken neler olur bilemem. Ereğli’de konuşulan bir konu milletvekilimizin Ahmet Özdoğan’ı aday göstertmeyeceğidir. Bu gün bunları konuşmanın çok erken olduğunu görüyorum. Siyaseti bilen değerli dostlarımızla oturduğumuzda da siyasi gelenekte başarılı sayılan bir belediye başkanını değiştirmek zor diyorlar. Zamanla bunu göreceğiz.

 MHP’den ise birçok isim gündemde gezerken Yrd. Doç.Dr Özden Taşgın ismi sürekli gündemde ve tartışılıyor. MHP geleneklerini yener de genç bir ismi canı gönülden kucaklarsa yerel seçimlerde çok ciddi bir sıçrama yapabilir. Özden Hoca’nın imam hatip kökenli olması bana göre bir artı.

CHP’de fırtınalı bir başlangıç bekliyorum. Kenan Akpınar’ın “Aday değilim kazanacak bir adayın etrafında kenetledim” demesinden sonra, “Ben aday olabilirim” diyen birisi çıkmadı. CHP’de benim çok dikkat ettiğim bir konuda Feridun Başkanın olayları çok iyi gözlemlemesi ve seçimi “Kazanacağımız bir adayla yola devam edeceğiz” demesi aday olmak isteyenlere ince bir mesaj gibi gözüküyor. Diğer partilerimizin çıkaracakları adayların seçimi kazanacağını düşünmüyorum. Ama kazanacak ve kaybedeceklere etkilerinin çok fazla olacağından şüphem yok…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum