M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Yeni başkanlar ve ilk icraatlar

Başkanlar makamlarına oturalı iki hafta geçti geçiyor…

Biz de bu iki hafta zarfında olanı biteni gözlemeye çalıştık…

Gözlemeye derken, aslında ortada gizli bir şey de yok…

İlk icraatları ne olacak, bölgelerinde ne yapmak istiyorlar ve kimlerle çalışıp kimlerle çalışmayacaklar, merak ediliyor…

Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, seçmenine ‘personel reformu’ndan bahsetmişti…

Dolayısıyla ilk icraat olarak da bu sözünü yerine getirmeye başladı.

Kalaycı’nın ‘reform’ kapsamında ilk isabetli tercihi Fen İşleri Müdürü Ünal Cengiz’in yerine Nasır Ersöz döneminde Çumra Belediyesi Başkan Yardımcısı olan İsmail Fazlıoğlu’nu getirmesi oldu.

Kalaycı -iş başarma- anlamında çok heyecanlı…

Bunu bizzat kendisi, “Göreve gelir gelmez ilk olarak Fen İşleri Müdürümü’zü değiştirdik. Personeli toplayıp ‘yeni müdürünüz İsmail Fazlıoğlu. O sizden hesap soracak ben de ondan. Müdürünüze itaat edin’ dedik. Fen İşleri’nin başına bu işte başarılı olacağını düşündüğümüz Fazlıoğlu’nu çaktık” diyerek ortaya koyuyor…

Fen İşleri, Kalaycı’nın belediyede yaptığı ilk değişiklikti. Bunun dışında Sosyal Yardım İşleri Müdürü Şaban Dişçi’nin yerine Refik Tuzcuoğlu döneminde Teftiş Kurulu Müdürü olan İsa Özkan’ı getirdi.

Özkan’dan boşalan Teftiş Kurulu Müdürlüğü’ne ise Refik Tuzcuoğlu’nun Başkan Yardımcısı Emin Tekpınar’ı gönderdi.

Tabi, belediyelerde başkanlar değiştikten sonra en çok merak edilen konu, başkan yardımcılıklarına kimlerin getirileceğidir.

Emin Tekpınar’dan boşalan Başkan Yardımcılığı’na Zafer İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Ali Uysal’ın atandığını da bizzat Serdar Bey söyledi…

Refik Bey döneminde atama yapılmayan -boş duran- başkan yardımcılığına ise Büyükşehir Belediyesi'nde Harita Müdürü olarak görev yapan Celal Can geldi.

Anladığım kadarıyla Serdar Bey, mevcut Başkan Yardımcısı Selim Çelik’le bu dönemde de çalışmayı sürdürecek.

Tabi bunlar ilk tercihler…

Esas ikinci önemli adımın -cuma olması hasebiyle- bugün atılması bekleniyor…

Bugün saat 16 civarlarında diğer müdürlüklerle ilgili atama yazısının çıkabileceği düşünülüyor. Başkan Serdar Kalaycı, atama işlerini haftalarca uzatmadan, dış müdahaleye de imkân tanımadan bir an önce yapıp geçiyor…

Tüm değişikliklerin Meram için hayırlı olmasını dilerken, yeni görevlendirmeleri yapılan başkan yardımcısı ve müdürlere de kolaylık diliyoruz.

SELÇUKLU’DA NELER OLUYOR?

Meram’da bunlar olurken Selçuklu Belediyesi’nde bu kadar canlı bir değişiklikten söz etmek mümkün değil…

Anladığım kadarıyla Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kadrolu başkan yardımcılarından A.Hayrettin Yalınız ve Yusuf Özcan’la çalışmaya devam edecek.

Başkan Yardımcısı Abdulkadir Gök ise Büyükşehir Belediyesi’ne geçmeyi planlıyor.

Önümüzdeki günlerde Uğur İbrahim Altay’ın KTO Sicil Müdürü Mehmet Gümrah’ı başkan yardımcılığına atayabileceği belirtiliyor.

Belediye Meclisi’nden Başkan Yardımcılığı’na gelen Hüseyin Kaplan, yine belediye meclisinde olmasına rağmen bu dönemde aynı göreve atanacak gibi görünmüyor.

Meclis’ten başkan yardımcısı olarak Dr. Eyüp Çetin’in adı geçse de benim edindiğim intiba, Başkan Altay’ın bu kadroyu boş bırakacağı yönünde…

Müdürlüklerle ilgili şimdiye kadar kalem oynatmayan Altay da bugün itibariyle bir takım değişikliklere gidebilir.

Fakat onun değişikliklerinin daha çok zamana yayılacağını düşünüyorum…

Bütün bunları bekleyip göreceğiz…

Yeni başkanların, yönetimde başarıyı yakalayabilmeleri için çalışacakları merkez kadroyu değiştirmeleri çok normal… Fakat tavsiye babından söylemeliyim ki; belediyeleri tamamıyla hafızasız bırakacak girişimlerde de bulunmamalılar.

Tecrübelerden istifade etmenin yolunu kapatmak ve eldeki hafızları tamamıyla göz ardı edip yeni hafızlar yetiştirmeye çalışmak, tedavi bekleyen hastalıkları azdırabilir.

Çalışma azim ve kararlılığında olan yeni ve genç başkanlarımızın tecrübeye gereken değeri vereceklerine inanıyorum.

Allah mahcup etmesin.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum