Yeni AKP….

Kara gün belli eder kara ile aklığı diye başlayan bir beyit okumuştum. İşte o kara günler ve kara bulutlar ülkemin üzerinde dolaşıyor. Tam akları ve karaların belli olacağı günler.

 

Son bir haftadan beri gerek Millet Meclisinde gerekse sokakta yapılan konuşmaları izliyorum. Sokak diyince, sokağa çıkıpta, insanlarla konuştuğum sanılmasın. Türkçe yazan basını izliyorum. Ciddi bir tek söz yok. Devlet adamlığına soyunmuş ve geleceğimize dair müspet konuşan bir tek kimse yok. Bu millet daha ne kadar bu çileyi çekecek.

 

Bütün bunlara rağmen yeni AKP, ikinci döneminde diğerlerinden biraz farklı gibi geliyor. Özellikle Abdullah Gülün Cumhurbaşkanı olmasından sonra gösterdiği tavır takdire şayan. Kasımpaşalı edasına rağmen başbakanın söylem ve tavırları biraz daha oturmuş, biraz daha ciddiyet kazanmış gibi. İlk dönemindeki AKP gitmiş yerine daha olgun bir parti gelmişe benziyor. Bu yapı devam edecek olursa AKP muhtemelen birkaç seçim ülkenin kaderinde rol oynayacak. Digerleri henüz dikkat çekecek bir tavır gösteremedi.

 

Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz diye bir anket yapıldı. Merkezi Ankara’da bulunan Pollmark araştırma şirketinin yaptığı ankete ülkenin bir numaralı sorunu terör. Açıklanan sonuçlara göre, "Türkiye’nin en önemli sorunu sizce nedir?" sorusuna katılımcıların yüzde 42,4’ü "terör" yanıtını verirken, yüzde 28,4’ü "işsizlik", yüzde 11,9’u  "ekonomiyle ilgili sorunlar", yüzde 3’ü "eğitimle ilgili sorunlar", yüzde 2,3’ü "suyla ilgili sorunlar", yüzde 2,5’i "insan hakları", yüzde 2’si "hükümetle ilgili sorunlar" diye cevap veriyor.

 

Ankette katılımcılara "Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu da soruldu. Katılımcıların yüzde 50,5’i AK Partiye oy vereceklerini belirtirken, yüzde 19,5’i CHP’ye, yüzde 15,2’si MHP’ye, yüzde 3,8’i DP’ye, yüzde 2,6’sı DTP’ye, yüzde 2,3’ü GP’ye, yüzde 6,1’i de diğer partilere oy vereceklerini söylediler.

 

"AK Parti’nin ikinci kez iktidara seçilmesini nasıl buluyorsunuz?" sorusuna katılımcıların yüzde 35,4’ü "olumsuz", yüzde 59,3’ü ise "olumlu buluyorum" yanıtını veriyor. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 49,4’ü, kabinedeki bakanları olumlu bulurken, yüzde 33’ü olumsuz buluyor. Ankete katılanların ayrıca yüzde 50,7’si, yeni hükümetin Türkiye’nin önemli sorunlarını çözebileceği yönünde görüş bildirirken, yüzde 40,6’sı ise hükümetin bu sorunları çözemeyeceği düşüncesini taşıdığını ifade ediyor.

 

Manzara bu. Bana göre hükümeti başarılı bulanların oranı daha da yüksek. Son zamanlardaki gelişmelere ve söylenenlere bakınca hükümeti başarılı bulanlardan biri de benim.

 

Söylediklerini dinleyertek birşeyler yapabilecekleri kararını ancak AKP lilerin açıklamalarında buluyorum. Önce el sıkıp, sonra bunları meclisten atalım kahramanlıklarını bu memleketin geleceği için yeterli, hatta gereksiz bir hamaset edebiyatı olarak buluyorum. Sahada oynamak yerine trübünlere seslenmek artık bu memlekette siyaset olmamalı. Söyledikleriniz dinlenir, manalı şeyler olmalı. Ülkenin kaderi kahramanlık nutuklarıyla değil, akılla çizilmeli. Bu unutulmamalı.

 

İnşallah beni mahçup etmezler. AKP bu sefer ne yapacağına karar vermiş bir parti olarak memleketin prıblemlerini çözer.

 

Son söz olarak sevgili Ali,den bahsetmek isterim. Uzun uzun anlatıldı. Mahalleden komşum olması sebebiyle sabahları sılça karşılaşırdık. Tek kelşime ile özetlemek lazım. Hoş çocuktu. Allah rahmetinden esirgemesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.