Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Yanlış Yaptın Sergen Hoca!

Antalyaspor’un Bursa’yı yenmesi moral bozsa da Alanya ve Gençlerbirliği’nin kaybetmesi Konyaspor’un Osmanlı maçından alacağı galibiyetin önemini azaltmadı. 

Maça baktığımızda Sergen Yalçın’ın takımın gol yememesi saha doğrusu ilk golü yiyen taraf olmaması üzerine bir kadro ve oyun anlayışıyla sahadaydı. İlk yarı rakibi kontrol edip mümkünse gol bulmak isteyen Yeşil Beyazlılar, Osmanlıspor’un etkisiz oyunu sayesinde savunmada büyük sorun yaşamadı. Konyaspor’un hücuma çıkışında iki handikapı ise Volkan ve Miloşeviç’in kötü oyunlarıydı. Ne ortadan ne de sağdan atak yapabildiler. Isı haritasında da Konyaspor’un solu, Osmanlı’nın sağı kullandığı çok açık görülüyordu. 

Bu oyun tarzı ve kadrolarla bireysel büyük hatalar olmadan iki takımın da gol atmasına ihtimal yoktu. İkinci yarının başında Osmanlı öne çıkar gibi oldu ama on dakika sonra onların tamamen beraberliğe oynadığı ortaya çıktı. Asıl garip olan Konyaspor’un beraberliğe oynamasıydı. 

Gerçekten akıl alır gibi değildi. Sergen Yalçın bunu hangi mantıkla yaptı, hala anlamıyorum.  Eto’yu alacak ve yüklenecek diye beklerken resmen takıma beraberliğe “yatın” talimatı verdiğini anladık. 

İki takımın da üç puana ihtiyacı varken bu saçma sapan stratejiyle karşılaşmak şoke etti beni. Tabi taraftar da şok oldu. Yani Konyaspor üç puan önde olsa “tamam” diyeceğim ama ligde kalmak için bu maç mutlaka alınması gerekirken bir puana razı olmak resmen kendi ayağına çelme takmak değil de nedir? Galatasaray’a karşı bile galibiyet için oynarken Osmanlı’dan bir puana razı olmak strateji ve öngörünün tatile çıktığının resmidir. 

Bu iki puanı Konyaspor çok arayacak. Umarım aramaz ama çok arayacak. Yazık oldu. Sergen Hoca çok yanlış yaptı. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar