Virüs yokmuş gibi davranmak!

Gecen hafta 4 gün sokağa çıkma yasağını yaşadık. Ramazan ayında olmamız sebebiyle, 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta büyük çoğunluk bu yasağa uydu. Uymayanlara da kolluk kuvvetleri gereken işlemleri yaptı. Bu haftada yine aynı şekilde sokağa çıkma yasağı 3 gün olarak uygulanıyor.

Ama gelin görün ki dört gün sokağa çıkma yasağının bittiği pazartesi günü yaşananları görünce, dört gün boşuna mı gitti acaba demek geldi içimden.

Görüntü, sanki "virüs tehlikesi ortadan kalkmış", "virüs öncesi günlere geri dönmüşüz" gibi geldi. Sanki arefe günü gibi kalabalıktı her yer. Sosyal mesafe rafa kaldırılmış, alışveriş merkezleri, Banka, PTT vb resmi dairelerin önündeki yoğunluk normal zamanlara bile taş çıkartan görüntülerdi.

Aynı hataları bu hafta sonu da yaşamayız inşallah.

...

Bunun yanında, virüsü karşı çok cür'etkâr davrananlar şu başlıkları bir okusunlar lütfen.

"Toplu Cenazeye katılan bilmem ne kadar kişinin testi pozitif çıktı."

"Hasta ziyaretine gidenlerin testi pozitif çıktı."

"Taziyeye gidenlerin testi pozitif çıktı."

"İstanbul’dan gelip akrabalarını ziyaret eden 15 yaşındaki genç kız tüm akrabasına virüs bulaştırdı."

"Corona virüs taşıyan hastaları sağlık ekipleri ve güvenlik güçlerinden gizleyen muhtar virüsün köye yayılmasına sebep oldu" v.s...

Dünya bazında ise İngiltere'de, ABD'de yaşananları biliyorsunuz. İngiltere; "halk bağışıklık kazansın” dedi başbakan dahil binlerce insana virüs bulaştı. Sonuçta bizim yapmaya çalıştığımız noktaya geldiler. ABD aynı şekilde ilk günlerde olayı ciddiye almadı ve dünyada virüsün merkezi oldu.

Demek ki olay basite alınmayacak kadar ciddi. Bu konu sadece kendimizi değil toplumu ilgilendiriyor... Bulunduğumuz bölgede belki pozitif vakıa olmayabilir ama bu bizim tedbirsiz davranmamız gerektiği anlamına gelmez. Kimin virüs taşıdığı kime bulaşacağı belli olmayan ve hiç tahmin edilmeyen bir durumu yaşıyoruz.

Türkiye 80 milyon... Biz bir milyon kişiye test yapmışız onun için ilaç bulunana aşı bulunana kadar güvende değiliz ve tedbir almak ve tedbirlere uymaya devam etmek zorundayız.

Sağlık bakanımız "Test sayısında bir milyonu geçtik. Vaka sayısında artış öngörülebilir seyirde. Solunum desteğine ve yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayısında düşüş, iyileşen hasta sayısında ise artış devam ediyor. Bu noktaya gelmek kolay olmadı. Tedbirde ısrarcı olalım."

Bizim bizden istenen tedbirlere uymaktan başka çaremiz yok.

Sağlık ve Afiyetle hayırlı ramazanlar...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.